News

Usługi w Windows 7

Jak działają i do czego służą poszczególne serwisy nowego systemu operacyjnego

Nowy system firmy Microsoft zaskoczył wszystkich bardzo pozytywnie. Stanowi bowiem optymalne połączenie atrakcyjnego wyglądu oraz dużej wydajności. Gigant z Redmond przyzwyczaił nas jednak do tego, że oprogramowanie z rodziny Windows jest przeładowane modułami, które dla zwykłego użytkownika są zazwyczaj zbędne. O jakie funkcje chodzi? Do czego służą? Jak je wyłączyć i co z konsekwencjami? O tym, i wielu innych sprawach, przeczytacie w niniejszym artykule.

Większość użytkowników z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne funkcje Windowsa zależą od uruchomionych usług. Są one zazwyczaj uruchamiane wraz z systemem i nie wymagają interakcji z użytkownikiem. W praktyce stanowią one części składowe procesów Windowsa, dlatego w menedżerze zadań ich listę umieszczono w odrębnej zakładce. Raz uruchomiona usługa działa aż do momentu wyłączenia komputera, a zatem, jak nietrudno się domyślić, rezerwuje pewną ilość pamięci RAM.

Nie należy się spodziewać, że wyłączenie zbędnych z punktu widzenia użytkownika usług uczyni nasz komputer demonem prędkości. Ich wpływ na ogólną kondycję systemu jest z reguły stosunkowo niewielki. Warto jednak zainteresować się serwisami Windows, ponieważ tylko w ten sposób możemy pozbyć się niektórych uciążliwych lub denerwujących funkcji. A, jak wszyscy wiemy, Microsoft słynie z implementowania takowych w oprogramowaniu swojego autorstwa.

Zaczynamy!

Aby uruchomić okienko z listą usług systemowych musimy skorzystać z systemowej wyszukiwarki, która znajduje się w menu start lub polecenia uruchom. W obu przypadkach wystarczy, że wpiszemy „services.msc”, a następnie naciśniemy klawisz enter. Czynności te zostały zaprezentowane na poniższym video.

Okienko, które nam się ukazało, zawiera listę wszystkich serwisów dostępnych w systemie Windows. Klikając na poszczególne nagłówki kolumn, możemy wybrać sposób, w jaki będą sortowane. Jeżeli macie zamiar dokonywać zmian w oparciu o ten poradnik, proponuję pozostanie przy układzie alfabetycznym.

Aby zmodyfikować daną usługę musimy na jej nazwie dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy (lub jeden raz prawym, a następnie z rozwiniętego menu wybrać pozycję „Właściwości”). Wówczas otrzymamy dostęp do szczegółowych ustawień wybranego elementu. Nas najbardziej będzie interesowała rozwijana lista, poprzedzona napisem „Typ uruchomienia”. Do wyboru mamy cztery opcje:

  • Automatyczny (opóźnione uruchomienie) – usługa zostaje włączona dopiero po zakończeniu procesu bootowania systemu.
  • Automatyczny – usługa jest uruchamiana w trakcie procesu bootowania sytemu.
  • Ręczny – system Windows 7 uruchamia usługę jedynie w przypadku, gdy jest ona potrzebna.
  • Wyłączony – usługa nigdy nie będzie uruchamiana.

Okienko usługi

Gdy zdecydujemy się już na którąś z opcji, klikamy OK. Po powrocie na listę wszystkich elementów, status edytowanej usługi powinien ulec zmianie.

Poniżej znajduje się lista usług systemowych, które warto edytować. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy któraś z nich będzie kiedykolwiek przydatna, najbezpieczniej jest ustawić jej status na „ręczny”. Otóż niektóre aplikacje wymagają do prawidłowego działania pewnych serwisów, więc warto się zabezpieczyć.

W nawiasach podałem optymalne ustawienia dla większości użytkowników. Warto jednak zachować rozsądek i uważać na to, co wyłączamy. Możemy bowiem spowodować awarię i tym samym utracić cenne dane. Najlepiej zatem utworzyć punkt przywracania systemu, który potem będzie stanowił ostatnią deskę ratunku. 

Strona: 1 2 3 4 Następna
Zgłoś błąd