News

Program tygodnia: VirtualRouter

Wirtualny router w laptopie

Mieliście kiedyś problem ze znalezieniem sieci WiFi, a akurat pilnie potrzebowaliście się podłączyć do internetu? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak. Niestety nawet w dużych miastach Polski sieć hot spotów do najbardziej rozwiniętych nie należy, a sieci bezprzewodowe w domach to nadal raczej rzadkość. Na szczęście możemy samodzielnie stworzyć własny router udostępniający łącze internetowe i to zupełnie za darmo. W jaki sposób? Za pomocą prostej aplikacji VirtualRouter.

W tym odcinku Programu tygodnia zaprezentujemy Wam remedium na wspomniany problem. VirtualRouter jest bardzo małym i prostym programem (paczka instalacyjna zajmuje zaledwie 1 MB), który, jak sama nazwa wskazuje, służy do wirtualizacji routera sieciowego. Prościej rzecz ujmując, dzięki tej aplikacji Wasz komputer pracujący pod Windowsem 7 lub 2008 R2 będzie pełnił rolę punktu dostępowego do internetu. Dzięki temu podłączycie do niego swojego smartfona, tablet, a nawet inny komputer i będziecie mogli się cieszyć swobodnym dostępem do zasobów globalnej sieci.

Okno główne programu

Główne i zarazem jedyne okienko programu jest bardzo proste i nie wymaga szczególnej wiedzy technicznej. W polu „Virtual Router Settings” musimy jedynie wpisać nazwę nowej sieci, hasło dostępowe składające się z minimum ośmiu znaków (sieć jest zabezpieczona protokołem WPA2) i wybrać połączenie internetowe, które mamy zamiar udostępnić. Gdy już to zrobimy, klikamy w przycisk poniżej i nasza sieć zaczyna działać.

Lista podłączonych urządzeń

W okienku pola poniżej przycisku uruchamiającego wirtualizację zobaczymy listę wszystkich urządzeń, które się podłączyły do naszej sieci. Możemy dzięki temu kontrolować, czy nie uzyskał do niej dostępu ktoś niepowołany.

VirtualRouter w Androidzie

Nie wszystko jednak przebiega tak kolorowo, jak by się mogło wydawać. Otóż większość kart sieciowych, w które wyposażone są nasze laptopy, nie jest w stanie emitować na tyle silnego sygnału, by możliwe było korzystanie z sieci w całym mieszkaniu. Na ogół jej zasięg będzie ograniczony do odległości 2-3 metrów od komputera.

Aplikację VirtualRouter znajdziecie w naszym dziale Download. Możecie zatem samodzielnie przekonać się, czy sprosta waszym oczekiwaniom.

Zdaniem autora

Jako świeży właściciel Xperii X10 sam borykam się z problemem braku sieci WiFi, zwłaszcza, że w okolicy brak jakichkolwiek hot spotów (i ten stan rzeczy pewnie jeszcze długo się nie zmieni). VirtualRouter jest zatem idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy smartfonów. Udostępniane łącze jest stabilne, bezpieczne i oferuje wysoką prędkość transferu. Doskwierać może jedynie bardzo ograniczony zasięg. W moim przypadku było to zaledwie półtora metra od komputera.

Korzystanie z VirtualRoutera jest zatem bardzo prostym sposobem na utworzenie własnego mini hot spotu. Nie musimy przy tym zagłębiać się w ustawienia Windows 7, który – co prawda – oferuje również taką funkcję, jednak jej uruchomienie wymaga nieco zachodu. Może więc warto zdecydować się na ten mały programik, który zrobi wszystko za nas w kilka minut i pozwoli cieszyć się w dostępem do internetu w naszym smartfonie, tablecie i każdym innym urządzeniu z modułem WLAN.

Zgłoś błąd