News

Program tygodnia: PDF-XChange Viewer

PDF-y w lekkim i funkcjonalnym wydaniu

Nie ulega wątpliwości, że PDF jest obecnie jednym z najpopularniejszych formatów dystrybucji treści w internecie. Konwertuje się do niego e-booki, ziny, instrukcje obsługi, poradniki, formularze, regulaminy i wiele innych publikacji. Warto zatem, by nasz komputer był wyposażony w bezpieczny, wydajny i prosty w obsłudze czytnik tego typu plików. My proponujemy Wam w tym tygodniu aplikację PDF-XChange Vewer.

Bohater dzisiejszego odcinka naszego cyklu pochodzi z portfolio firmy Tracker Software, która oferuje całą gamę zarówno darmowych, jak i płatnych pozycji z zakresu wyświetlania oraz edycji plików PDF. PDF-XChange Viewer występuje zatem w dwóch wersjach – nieco okrojonej, ale udostępnianej na zasadach freeware oraz w pełni funkcjonalnej, kosztującej 25 euro. My naturalnie zaprezentujemy tą pierwszą.

Interfejs

Interfejs programu jest bardzo prosty. Większość jego funkcji została poukrywana w wielopoziomowym menu. Na pasku narzędzi natomiast pozostawiono te najpopularniejsze i najczęściej używane polecenia. Oczywiście nie zaliczamy do nich bannera reklamowego, który jest niestety nieodłącznym elementem darmowej wersji programu. Wątpliwa jest również przydatność paska wyszukiwania dostarczonego przez Ask.com. Najprawdopodobniej pojawił się on w programie w wyniku umowy zawartej między producentem a właścicielami serwisu.

Wyświetlanie PDF-a

Nowe paski narzędziowe pojawiają się tuż po wczytaniu pliku PDF. Wówczas otrzymujemy dostęp do zestawu poleceń nawigacyjnych, które ulokowano na samym dole. Umożliwia on szybką zmianę sposobu wyświetlania dokumentu oraz nawigowanie po jego stronach.

Na uwagę zasługuje również pasek kart. Otóż w jednym oknie programu możemy otworzyć kilka różnych plików i w szybki sposób przełączać się między nimi poprzez kliknięcie w wybraną kartę. Zupełnie tak samo, jak robimy to w przeglądarce internetowej.

Menu

Jak już wspomnieliśmy, menu programu jest wypełnione po brzegi funkcjami. Do większości z nich przypisano skróty klawiaturowe, zatem po ich opanowaniu możemy znacznie przyśpieszyć i ułatwić nawigowanie po dokumencie.

Na zrzucie ekranu powyżej możecie zobaczyć, ile opcji oferuje samo menu „Widok”. Możemy z tego poziomu wyświetlić linijki, dopasować rozmiar stron do szerokości lub wysokości ekranu czy chociażby je obrócić.

Preferencje programu

Imponująco wygląda natomiast okienko ustawień preferencji. Znajdziemy tam ogrom różnych ustawień, dzięki którym nie tylko w znacznym stopniu spersonalizujemy interfejs PDF-XChange Viewer, ale i dostosujemy sposób jego działania tak, by w jak największym stopniu odpowiadał naszym nawykom.

Spersonalizowany interfejs

W efekcie aplikacja na naszym komputerze może wyglądać chociażby tak jak powyżej. Jeden pasek narzędzi znajdujący się w tej samej linii, co menu. Możliwości jest jeszcze wiele, dlatego najlepiej będzie, jeśli pobierzecie program z naszego działu download i sami się przekonacie, co potrafi.

Zdaniem autora:

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami tendencji do rezygnacji z Adobe Readera – niegdyś najpopularniejszego czytnika PDF, a obecnie ociężałego i wypełnionego zbędnymi funkcjami molocha. W jego miejsce użytkownicy szukają narzędzia niewielkiego, prostego i nastawionego przede wszystkim na efektywne przeglądanie plików, a nie ich edycję. PDF-XChange Viewer jest po części właśnie takim programem. A do tego oferuje ogromną liczbę opcji konfiguracyjnych, dzięki którym możemy go dopasować do własnych preferencji.

Jeżeli zatem Adobe Reader jest dla was za ciężki, to nie rzucajcie się bezmyślnie na Foxit Readera. Warto przeanalizować wiele różnych opcji i zwrócić uwagę na chociażby nasz program tygodnia.

O cyklu:

Cykl "Program tygodnia" ma na celu zaprezentowanie interesujących, mało znanych i przede wszystkim darmowych programów, które mogą przydać się niejednemu użytkownikowi komputera. W każdym odcinku można znaleźć wyczerpujący opis wzbogacony o zrzuty ekranu (lub klip video) oraz opinię autora.

Jeżeli znasz jakiś interesujący, darmowy program, który nie zdobył jeszcze dużej popularności, napisz nam jego nazwę. Być może to dzięki Tobie stanie się on bohaterem któregoś z odcinków cyklu na PC Centre. Czekamy na maile pod adresem: tomasz.popielarczyk@pccentre.pl.

Zgłoś błąd