News

Podkręcanie platformy AMD K8

Czyli o tym, jak wycisnąć siódme poty z popularnego Athlona.

W zasadzie na koniec nie pozostaje już nic innego, jak jedynie podnieść taktowanie pamięci. Wystarczy zwiększyć w BIOS-ie wartość dzielnika, a następnie obserwować działanie komputera ze zwróceniem szczególnej uwagi na stabilność. Warto przetestować komputer jednym z takich programów, jak Memtest czy GoldMemory, aby upewnić się, że pamięć pracuje w 100 proc. sprawnie, gdyż w przeciwnym razie komputer może się resetować, a w najgorszym wypadku może uszkodzić się zainstalowany na nim system operacyjny.

W zasadzie na tym etapie moglibyśmy cały poradnik zakończyć, ale dla tych, którzy jeszcze głodni są wiedzy, opiszemy teraz podstawowe zagadnienia z zakresu overclockingu pamięci. Całą zasadę działania objaśnimy na przykładzie pamięci DDR2. (Istota działania jest podobna do zwykłych DDR1 z tą różnicą, że wartości częstotliwości oraz opóźnień będą się od siebie różnić.)

Załóżmy, że dysponujemy pamięciami DDR2 800 CL5. Wartość 800 oznacza w tym przypadku standardowe taktowanie pamięci, to jest maksymalną częstotliwość pracy, którą zaleca producent. CL5 to jeden z czterech podstawowych timingów, czyli opóźnień pracy kontrolera oraz samej pamięci. Timingi (np. 4-4-4-12) podawane są zwykle w kolejności CL-tRCD-tRP-tRAS, a poszczególne wartości to długość poszczególnych opóźnień podana w milisekundach. Nie będziemy w tym momencie opisywać znaczenia każdego z nich. Wystarczy wiedzieć, że im opóźnienia są krótsze, tym wydajność jest większa. Niestety wraz z obniżaniem wartości opóźnień spada maksymalna częstotliwość, z którą jest w stanie pracować pamięć, a przecież im ona wyższa tym wyższa jest wydajność. Tym samym dochodzimy do błędnego koła. Cała sztuka polega na tym, aby dobrać najkorzystniejszy stosunek taktowania do opóźnień tak, aby wydajność była najwyższa.

No to do dzieła – na początek zmieniamy opóźnienia na 3-3-3-8 (w przypadku pamięci DDR na 2-2-2-5), ustawiamy najniższy możliwy mnożnik procesora i redukujemy dzielnik do minimum. Teraz wystarczy jedynie zwiększać HTT, aby zwiększać taktowanie pamięci. Tym sposobem sprawdzamy, jakie maksymalne stabilne taktowanie jest w stanie osiągnąć pamięć przy określonych timingach. Następnie sprawdzamy maksymalne taktowanie przy ustawieniach 4-4-4-12 (dla DDR 2,5-3-3-6) i 5-5-5-15 (3-4-4-8). Może się również okazać, że niektóre typy pamięci nie będą chciały działać przy określonych opóźnieniach. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak nieco poluzować opóźnienia i kontynuować testy.

Na koniec chcemy omówić jeszcze jedno zagadnienie. Rozważmy taki przypadek – posiadamy pamięci Kingston HyperX 1200 MHz i Athlona X2 6000+. Najwyższy dzielnik w procesorach K8 to 800 MHz, co oznacza, że częstotliwość pracy Athlona (3000 MHz) musi zostać podzielona przez iloraz 8. Taktowanie pamięci wynosić będzie więc 375(750) MHz. Jak więc w pełni wykorzystać potencjał pamięci? Wystarczy jedynie zredukować mnożnik do takiego poziomu, w którym iloraz przyjmie wartość 5. Wartość taką uzyskamy przy mnożniku wynoszącym 10x. Na koniec wystarczy zwiększyć taktowanie szyny HTT do 300 MHz i tym sposobem przy 3 GHz uzyskujemy taktowanie pamięci 1200 MHz.

Wiemy, że powyższy poradnik z pewnością nie jest odpowiedzią na wszystkie Wasze pytania związane z overclockingiem procesorów K8. Jest to bowiem tak obszerny fragment wiedzy, że ciężko go zamieścić w jednym artykule. Jednak dla ułatwienia stworzyliśmy dla Was wcześniej wspomniany już program, który z pewnością ułatwi nieco zrozumienie wszystkich zależności. Zawsze możecie się również zwrócić ze swoimi pytaniami do użytkowników naszego forum – tam z pewnością znajdziecie odpowiedź na nurtujące Was pytania.

Strona: Poprzednia 1 2 3 4 5 6
Zgłoś błąd