News

Podkręcanie platformy AMD K8

Czyli o tym, jak wycisnąć siódme poty z popularnego Athlona.

W naszych artykułach często piszemy o tym, jaki potencjał podkręcania posiadają testowane przez nas procesory, przy jakich częstotliwościach potrafią one stabilnie pracować oraz jakie różnice w wydajności przez to można osiągnąć. Nadal jednak wielu z Was nie wie, jak do podkręcania się zabrać, dlatego postaramy się, aby wraz z tym artykułem wszystko to stało się jasne i klarowne.

W niniejszym poradniku chcemy krok po kroku objaśnić, jak zmienić podstawowe parametry pracy komputera tak, aby działał on stabilnie, bezawaryjnie oraz, co najważniejsze, szybciej. Poradnik ten dotyczyć będzie platformy K8, czyli wszystkich procesorów na sockety 754, 939 oraz AM2.

Na początek nieco teorii. Overclocking to proces, który polega na odpowiednim dobraniu parametrów pracy komputera tak, aby określone podzespoły pracowały szybciej, dzięki czemu za darmo udaje nam się pozyskać dodatkową wydajność. Teoretycznie wszystko wygląda cudownie, jednak w praktyce wyciskanie siódmych potów będzie się wiązało z podnoszeniem napięć, co drastycznie odbije się na ilości wydzielanego ciepła. Cała sztuka polega na tym, aby odpowiednio dobrać stosunek wydajności do emitowanego ciepła.

Podczas normalnego korzystania z komputera główną jego jednostką obliczeniową jest procesor. To od niego przede wszystkim zależeć będzie wydajność całej jednostki, dlatego podnosząc jego częstotliwość pracy w łatwy sposób możemy przyspieszyć działanie komputera w przeróżnych aplikacjach. Wydajność w grach jest już bardziej zależna od karty graficznej jednak również w trakcie gry można odczuć pewien wzrost płynności.

Strona: 1 2 3 4 5 6 Następna
Zgłoś błąd