News

Optymalizacja systemu Windows XP

Do obliczania SuperPI

Przejdźmy do etapu drugiego optymalizacji. W pierwszej kolejności musimy systemowi pokazać, jaką wielkość cache L2 ma nasz procesor. Ma to co prawda, niewielki wpływ na czas w SuperPI, jednak gdy walczymy o ułamki sekund, wszystko ma znaczenie. Domyślnie system używa zaledwie 256 kB cache L2.

Ustawienie dotyczące wielkości pamięci cache modyfikujemy następująco: uruchamiamy edytor rejestru (Start, Uruchom i wpisujemy regedit), za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+F3 wywołujemy przeszukiwanie rejestru. Wpisujemy dokładną nazwę klucza SecondLevelDataCache (jest tylko jeden taki), następnie klikamy prawym klawiszem myszy na niego i wybieramy Modyfikuj.

Modyfikacja za pomocą edytora rejestru Windows

Uwaga! Bardzo ważne jest, aby podać wielkość cache L2 procesora jako wartość dziesiętną i w kilobajtach (1 MB = 1024 kB), gdyż w innym wypadku możemy doprowadzić do awarii systemu, która może grozić reinstalacją.

Na tym etapie należy skonfigurować także zarządzanie pamięcią RAM, sprawiając, że będzie z niej korzystał przede wszystkim bufor systemu (domyśle ustawione to „programy”). Ma to istotny wpływ na czas alokacji próbki w pamięci RAM. Szczególnie ważne jest to w przypadku procesorów AMD K8, które mają wbudowany kontroler pamięci. Na tych procesorach nasza modyfikacja daje najbardziej widoczne rezultaty. Zmian dokonujemy następująco: klikamy prawym klawiszem na Mój Komputer, wybieramy z menu Właściwości, w otwartym oknie przechodzimy do zakładki Zaawansowane, w polu Wydajność klikamy na Ustawiania, wybieramy zakładkę Zaawansowane. W polu Użycie pamięci wybieramy Bufor systemu. Restartujemy komputer.

Optymalizowanie zarządzania pamięcia RAM w celu przyspieszenia działania SuperPI

Trzeci krok to ustawienie podniesionego priorytetu wykonywania dla SuperPI. Wykonujemy to działanie bezpośrednio po uruchomieniu programu, przed rozpoczęciem liczenia próbki.

Używając kombinacji klawiszy Crtl + Alt + Del, wywołujemy Menadżera zadań, następnie przechodzimy do zakładki Procesy, odszukujemy proces o nazwie super_pi_mod.exe. Klikamy na niego prawym klawiszem, następnie zaznaczamy Ustaw priorytet i wybieramy Czasu rzeczywistego lub Wysoki (należy sprawdzić, która opcja będzie dawać u nas lepsze wyniki).

Ustawianie wyższego priorytetu aplikacji

Uwaga dla osób posiadających procesory wielordzeniowe. Ważne jest, aby ustawić koligacje dla SuperPI na CPU0 ze względu na to, że system próbuje dzielić wątek na dwa lub więcej rdzeni (zależnie od CPU), a ponieważ SuperPI jest aplikacją jednowątkową to uzyskujemy gorszy czas.

Pora na zbadanie, ile uzyskaliśmy tym razem.

Wielkość próbki 1M 4M 16M
Czas obliczenia,konfiguracja standardowa 27.656 s 2''18.062 min 11''14.375 min
Wyłączone usługi 27.563 s 2''17.703 min 11''09.594 min
Wyłączone usługi + modyfikacja rejestru + zwiększony priorytet 27.541 s 2''17.406 min 11''03.032 min

Po spędzeniu 15 minut na optymalizacji systemu uzyskaliśmy skrócenie czasu obliczeń w SuperPI na próbce 16M o ponad 11 s – to bardzo dużo. Dzięki skutecznej optymalizacji możemy uzyskać znacznie wyższą pozycje w rankingu. W zależności od tego, jakiej platformy używamy, może stanowić to różnicę równoważną z taktowaniem procesora zwiększonym o od 50 do nawet 200 MHz. Myślę, że dla takiej poprawy warto poświęcić trochę czasu, ponieważ optymalizacja skutecznie przyspiesza pracę komputera również na co dzień.

Kilkakrotnie zauważyłem w różnych poradnikach w Sieci, że dobrym sposobem na optymalizację systemu jest po prostu uruchomienie systemu w trybie diagnostycznym. Sam próbowałem wcześniej tego rozwiązania, jednak wyniki nie były dla mnie w 100% satysfakcjonujące. Pozostawiłem więc tryb diagnostyczny w spokoju. Robiąc porównania do artykułu, przeprowadziłem jednak dodatkowe testy, aby zobaczyć, co tryb diagnostyczny daje w rzeczywistości.

Wielkość próbki 1M 4M 16M
Czas obliczenia,konfiguracja standardowa 27.656 s 2''18.062 min 11''14.375 min
Wyłączone usługi 27.563 s 2''17.703 min 11''09.594 min
Wyłączone usługi + modyfikacja rejestru + zwiększony priorytet 27.541 s 2''17.406 min 11''03.032 min
Tryb diagnostyczny + zwiększony priorytet 27.547 s 2''17.515 min 11''12.781 min

Na podstawie wyników zawartych w tabeli można powiedzieć, że tryb diagnostyczny to kompletne nieporozumienie, jeśli chodzi o uzyskanie możliwie najkrótszego czasu obliczenia próbki. Wynika to prawdopodobnie z tego, że zostają wtedy uruchomione tylko programy niezbędne do uruchomienia systemu, a wszelkie mechanizmy przyspieszające prace aplikacji są nieaktywne. Mała liczba uruchomionych procesów wygląda imponująco, jednak nie przekłada się na rzeczywiste skrócenie czasu liczenia próbki w SuperPI.

Mam nadzieję, że artykuł ten pozwoli rzeszy fanów overclokingu na jeszcze bardziej pasjonującą rywalizacje i jeszcze krótsze czasy w SuperPI. Życzę powodzenia i sukcesów na polu walki o najlepszy czas w SuperPI. Zapraszam do zamieszczania uzyskanych wyników w rankingu dostępnym na Forum PC Centre!

Strona: Poprzednia 1 2
Zgłoś błąd