News

Optymalizacja systemu Windows XP

Do obliczania SuperPI

Ostatnimi czasy bardzo wielu overclockerów zaczęło współzawodniczyć ze sobą za pośrednictwem prostego benchmarka – SuperPI. Ba, trudno znaleźć dziś forum komputerowe, które nie posiada jakiegokolwiek rankingu wyników uzyskanych w tej aplikacji. Co zrobić aby poprawić naszą pozycje w rankingu? Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem.

Dążąc do uzyskania najkrótszego czasu, docieramy w pewnym momencie do punktu, w którym osiągnęliśmy maksimum możliwości naszego komputera. Często bywa tak, że nie jest on już w stanie pracować szybciej, jednak czasami brakuje dosłownie ułamków sekund, aby dostać się na lepszą pozycje w rankingu. Co wtedy? Zbierać fundusze na lepsze elementy komputera? Na pewno jest to jakieś rozwiązanie, jednak istnieje też inny sposób na uzyskanie lepszych efektów – optymalizacja systemu. Według niektórych to zbędny zabieg, który nic nie daje, jednak większość użytkowników potrafi uzyskać dzięki niemu parę sekund – sekund, które mogą zadecydować o miejscu w rankingu.

Czym w ogóle jest optymalizacja systemu? Najprościej ujmując, jest to odpowiednie skonfigurowanie systemu operacyjnego, a także wyłączenie części programów działających w tle tak, aby udostępnić jak najwięcej zasobów i pamięci RAM programowi SuperPI. Optymalizację można podzielić na kilka etapów, które zostaną opisane poniżej.

Punktem odniesienia, do którego będziemy porównywać efekt naszej pracy, będzie czas uzyskany na standardowej konfiguracji systemu Windows XP Profesional z dodatkiem Service Pack 2. Użyjemy w tym celu trzech próbek: 1M, 4M i 16M - najbardziej popularnych w polskich rankingach.

Bez żadnej optymalizacji czasy prezentują się następująco:

 

Wielkość próbki 1M 4M 16M
Czas obliczenia, konfiguracja standardowa 27.656 s 2''18.062 min 11''14.375 min

Etap pierwszy optymalizacji polega na wyłączeniu zbędnych usług pracujących w tle, aplikacji niepotrzebnie uruchomionych i zminimalizowanych do zasobnika systemowego. W tym celu posługujemy się Narzędziem konfiguracji systemu (uruchamia się je następująco: Start, Uruchom i w otwartym oknie wpisujemy msconfig). W oknie, które się otworzy, przechodzimy do zakładki Uruchamianie i klikamy Wyłącz wszystkie.

Narzędzie konfiguracji systemu

Następnie przechodzimy do zakładki Usługi i wyłączamy niepotrzebne programy, które przy liczeniu SuperPI tylko pożerają zasoby. Należy jednak uważać, aby nieprzedobrzyć, bo może to przynieść wręcz pogorszenie wyniku zamiast oczekiwanej poprawy. Poniżej znajduje się zestaw usług, które proponuję zostawić włączone. Na takich ustawieniach przeprowadziłem test:

Lista usług, które należy wyłączyć, aby przyśpieszyć działanie systemu Windows

Po wyłączeniu zbędnych usług restartujemy komputer, aby zatwierdzić zmiany konfiguracji. Oto efekt poniesionych trudów:

 

Wielkość próbki 1M 4M 16M
Czas obliczenia,konfiguracja standardowa 27.656 s 2''18.062 min 11''14.375 min
Wyłączone usługi 27.563 s 2''17.703 min 11''09.594 min

Jak widać na podstawie uzyskanych wyników, nasza praca nie okazała się być daremną. O ile małe próbki nie obrazują nam wielkiego skrócenia czasu obliczeń, to już popularne 16M jest liczone w czasie o prawie 5 sekund krótszym.

Strona: 1 2 Następna
Zgłoś błąd