News

Nvidia GeForce GTX 590

Godny konkurent Radeona HD 6990?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Zotac GeForce GTX 590 3072MB
Producent: ZOTAC
Procesor graficzny: 2 x GF110
Zainstalowana pamięć: 3072 MHz
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 607 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 854 MHz (efektywnie 3416 MHz)

Wygląd

Względem wersji referencyjnej konstrukcja Zotaca różni się jedynie naklejkami na obudowie i wentylatorze. Karta jest bardzo długa, choć na pierwszy rzut oka wcale się taka nie wydaje. Wszystko dzięki sprytnie wyprofilowanej obudowie, która – jak na konstrukcję zbudowaną w oparciu o dwa rdzenie graficzne – nie jest zbyt wysoka.

Zotac GeForce GTX 590

W centralnym miejscu konstrukcji umieszczony został 80-milimetrowy wentylator opatrzony logiem producenta.

Zotac GeForce GTX 590

Do podłączenia karty do zasilania służą dwie 8-pinowe wtyczki. Na ściance, na której się znajdują, umieszczony został dodatkowo rzadko spotykany element, a konkretnie podświetlane logo producenta wraz z nazwą rodziny kart graficznych. Produkt zielonych pozwala na podłączenie maksymalnie jednej karty graficznej w trybie SLI. (3-Way lub 4-Way).

Zotac GeForce GTX 590

Zotac GeForce GTX 590

Rewers karty jest w większej części zasłonięty przez plastikowe osłony chroniące oba rdzenia graficzne przed uszkodzeniem. W środkowej części możemy zobaczyć, jak wygląda sekcja zasilania, znajdująca się na awersie konstrukcji.

Zotac GeForce GTX 590

Po zdjęciu osłony z chłodzenia naszym oczom ukazują się dwa oddzielone od siebie wentylatorem radiatory. Tak jak w przypadku GeForce'a GTX 580, system chłodzenia oparto na komorach parowych (vapor chamber). Jak się sprawują, przekonacie się nieco później.

Zotac GeForce GTX 590

Zotac GeForce GTX 590

Pod systemem chłodzenia ukryte zostały najważniejsze elementy bohatera dzisiejszej recenzji. Są to oczywiście dwa rdzenie GF110 oraz otaczające je kości pamięci produkcji Samsunga (w sumie 3 GB). Między układami znalazła się sekcja zasilania złożona z 10 faz – po 4 fazy dla każdego GPU oraz po jednej dla przydzielonych im pamięci. Znajduje się tam także element "spajający" nową kartę Nvidii, a więc mostek NF200.

Zotac GeForce GTX 590

Na śledziu karty producent umieścił trzy wyjścia DVI-I oraz jedno miniDP. Nad nimi umieszczona została kratka wentylacyjna, mająca wspomóc proces odprowadzania ciepła z wnętrza obudowy.

Zotac GeForce GTX 590

Zgłoś błąd