News

Nvidia GeForce GTX 590

Godny konkurent Radeona HD 6990?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Zotac GeForce GTX 590 3072MB
Producent: ZOTAC
Procesor graficzny: 2 x GF110
Zainstalowana pamięć: 3072 MHz
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 607 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 854 MHz (efektywnie 3416 MHz)

Kultura pracy

Przed premierą wiele osób obawiało się o temperaturę pracy oraz o pobór prądu. Pamiętajmy, że nasz dzisiejszy główny bohater zbudowany jest w oparciu o dwa rdzenie graficzne GF110, wykorzystywane przecież w GeForce'ie GTX 580. Jak dobrze wiemy, tamta karta do specjalnie chłodnych nie należy. Jak więc jest przypadku 590-tki? Z jednej strony dobrze, z drugiej nie do końca. Poniżej prezentujemy temperatury osiągane przez układ w czasie pracy jałowej oraz pełnego obciążenia w grze Crysis Warhead.

Niby wszystko jest w porządku, bo przecież temperatury są zaskakująco niskie. Problemem jest jednak temperatura sekcji zasilania, która jest wręcz niesamowita. Nie wiemy, czy podczas projektowania w ogóle pomyślano o tym, że przecież to właśnie od niej zależy, jak długo karta w ogóle będzie działać. Po wyciągnięciu karty ze slotu obudowa konstrukcji była ciepła przez kilkadziesiąt minut. W Internecie można znaleźć zdjęcia, które jednoznacznie wskazują, że sekcja potrafi nagrzać się do temperatury nierzadko przekraczającej 110 stopni Celsjusza. Naszym zdaniem jest to zdecydowanie za dużo i wypuszczenie takich "grzałek" nie powinno mieć miejsca.

Powyżej umieściliśmy wykres z naniesionymi wartościami odpowiadającymi poborowi prądu podczas wyświetlania pulpitu oraz pełnego obciążenia. Musimy przyznać, że tragedii nie ma, choć karta pobiera o wiele więcej energii elektrycznej niż jej czerwony konkurent. Pamiętajmy jednak, że jeszcze do niedawna tyle samo prądu pobierała inna karta zielonych, a konkretnie GeForce GTX 480, który był przecież konstrukcją jednordzeniową.

Zgłoś błąd