News

Nvidia GeForce GTX 560 Ti

Powrót legendy?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: MSI GeForce GTX 560 Ti Twin Frozr II OC
Producent: MSI International
Procesor graficzny: GF114
Zainstalowana pamięć: 1 GB
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 880 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 1050 MHz

Podsumowanie

Nvidia już z początkiem roku przypuszcza ofensywę na przedział rynku, w którym bardzo dobre czuje się AMD. Wygrana zależna jest jednak w dużej mierze od konkurencyjności. Jak zapewne już wiecie po przeczytaniu tej recenzji, nowy GeForce GTX 560 Ti posiada bardzo dobrą wydajność. Oczywiście wzięliśmy pod uwagę wersję podkręconą, choć z pewnością osiągi kart referencyjnych wiele nie odbiegają od wyników osiąganych przez produkt MSI. Tym niemniej przy kupnie warto wziąć to pod uwagę, by po fakcie nie być niezadowolonym.

Nasz testowy sampel, nie dość że już na swoich fabrycznych taktowaniach radził sobie z Radeonem HD 6950, to na dodatek wręcz deklasował go po podkręceniu. Oczywiście wszystko zależne było od konkretnej gry, choć widać, że nawet w bastionie "czerwonych", jakim jest DiRT2, najmłodsze dziecko Nvidii nie miało większych problemu z odebraniem HD 6950 palmy pierwszeństwa.

Należy podkreślić, że karta była bardzo chłodna przez cały czas pracy, temperatura nie przekraczała 62 stopni Celsjusza. Jeszcze lepiej było w trybie pracy jałowej. Oczywiście główną zasługą jest bardzo dobre chłodzenie MSI. Ciekawi jesteśmy natomiast, jak w tej kwestii prezentuje się referencyjny model i z pewnością to sprawdzimy. Szczególnie podoba nam się cisza podczas pracy, ale to już standard w przypadku chłodzenia Twin Frozr.

MSI GeForce GTX 560 Ti Twin Frozr II

Jak poradzi sobie nowy członek rodziny GTX 500? W tej chwili trudno wyrokować. Na horyzoncie już widać Radeona HD 6970 z 1 GB pamięci graficznej, który – według spekulacji – ma być tańszy niż obecnie HD 6950. Byłby to bardzo trudny przeciwnik dla nowej karty "zielonych", gdyż zmniejszenie o połowę ilości pamięci nie wpłynie raczej zauważalnie na wydajność w rozdzielczościach 1080p i niższych. Jeśli więc tak się stanie, czeka nas prawdziwa wojna cenowa, z czego niezmiernie się cieszymy.

Podsumowując - GeForce GTX 560 Ti w pełni zasługuje na przydomek Titanum. Skok wydajnościowy względem swojego poprzednika jest znaczący, a karta może bez problemu mierzyć się z czasem dużo droższymi konstrukcjami AMD. Cena testowanego przez nas MSI GeForce GTX 560 Ti Twin Frozr II, według zaleceń producenta powinna wynosić około 1020 zł. Należy spodziewać się jednakże podatku "od nowości", ostateczna cena będzie więc wyższa. Przypomnijmy jednak, że za tę kwotę możemy nabyć referencyjnego HD 6950 z możliwością odblokowania do HD 6970, a więc karty, z którą GTX 560 Ti raczej nie ma większych szans. Tym niemniej polecamy Wam niereferencyjnego MSI GeForce GTX 560 Ti Twin Frozr II, gdyż jest to naprawdę bardzo dobra karta.

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • bardzo dobra wydajność
  • niewygórowana cena
  • świetne chłodzenie (karta MSI)
  • spore możliwości przetaktowania
  • pobór prądu i temperatura
  • może nie poradzić sobie z Radeonem HD 6970 1 GB w podobnej cenie
  • tylko jedno złącze SLI
  • niewiele wyjść video
90%

Polecane przez PC Centre - 2011Opisany powyżej produkt został uhonorowany przez nas odznaczeniem Polecane przez PC Centre. Przyznajemy je jedynie produktom naprawdę wysokiej jakości, których zakup bez obaw możemy polecić Wam, drodzy Czytelnicy.

Zgłoś błąd