News

Nvidia GeForce GTX 550 Ti

Titan(um) w klasie średniej?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: MSI GeForce GTX 550 Ti Cyclone II OC
Producent: MSI International
Procesor graficzny: GF116
Zainstalowana pamięć: 1 GB
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 950 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 1075 MHz (efektywnie 4300 MHz)

Podsumowanie

Przyszedł czas na podsumowanie. W naszej ocenie produkt Nvidii będzie miał bardzo ciężką przeprawę na rynku. Nie jest on bowiem hitem na miarę sławnej 460-tki. Na horyzoncie widać już Radeona HD 6790, który zapewne będzie głównym konkurentem bohatera naszej dzisiejszej recenzji. Kto wyjdzie z tej konfrontacji zwycięsko zależy przede wszystkim od ceny obu produktów. A ta w przypadku konstrukcji "zielonych" jest delikatnie zbyt wysoka. Konstrukcja nie powala pod względem wydajności, choć do komfortowego grania w sugerowanej przez producenta rozdzielczości z pewnością się nadaje.

Najbardziej jednak dziwi fakt przyporządkowania nowego GeForce'a do rodziny GTX. Naszym zdaniem 550-tka na to nie zasługuje. Także dopisek Ti (od Titanum) wygląda dziwnie przy układzie, który jednak nie oferuje ponadprzeciętnej wydajności. Różnica mocy pomiędzy GTS 450 a nowym dzieckiem Nvidii nie jest zbyt duża. Wynika z tego, że jest to chwyt czysto marketingowy mający nakręcić sprzedaż.

MSI GeForce GTX 550 Ti Cyclone II

Karta MSI GeForce GTX 550 Ti Cyclone II, którą mieliśmy okazję testować, to konstrukcja udana, choć – jak każda 550-tka – nie idealna. Kultura pracy stoi na bardzo wysokim poziomie, możliwości OC są zadowalające, a wygląd bezsprzecznie przyciąga uwagę. Stanem idealnym byłoby, gdyby oferowała jednak nieco wyższą wydajność przy zachowaniu tej samej ceny. W kwestii tej ostatniej – za kartę MSI musimy zapłacić od około 550 zł wzwyż. Jest to niewiele mniej niż koszt GTX 460 1GB i trochę więcej niż GTX 460 768 MB. Nie jest to więc specjalnie zachęcająca oferta, choć z pewnością znajdzie się ktoś, kto da się skusić na nowy produkt "zielonych".

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • dobra kultura pracy
  • pobór mocy na przyzwoitym poziomie
  • dość dobra wydajność w DX11
  • za droga
  • w podobnej cenie można dostać o wiele wydajniejsze karty
  • nie zasługuje na dopisek "Titanum"
70%
Zgłoś błąd