News

Notebook HP nx9105

Diabeł w owczej skórze

Konfiguracja sprzętowa notebooka 

  • Procesor - AMD Mobile Athlon 64 3000+ (ClawHammer)
  • Płyta główna - Compal 08A0 oparta na chipsecie nForce 3 150
  • Pamięć RAM - 512 MB (2x256) Hynix, 320 MHz
  • Dysk twardy class - Hitachi 60 GB (4200 obr./min.)
  • DVD-RW +/- - Sony 24/24/24/8x
  • Stacja dyskietek - brak
  • Karta graficzna - GeForce 440 Go 64/128
  • Karta dĽwiękowa - HP Premier Sound 16 bit Sound
  • Karta sieciowa - Realtek RTL8139
  • Bezprzewodowa karta sieciowa - Broadcom 802.11b/g
  • Modem - 56 kbps Agere Systems
  • Bateria - litowo-jonowa 4400 mAh

Jedną z najważniejszych cech komputerów przenośnych jest jak największa oszczędność energii i możliwie najniższe wydzielanie ciepła, dlatego też w produkcie firmy HP zastosowano mobilną wersję Athlona 64 3000+ opartą na rdzeniu ClawHammer. Procesor wykonany został w procesie technologicznym 130 nm.
Posiada on zaimplementowaną technologię Power Now!, która dostosowuje szybkość procesora do aktualnych potrzeb. Gdy nie jest wymagana duża moc procesora, częstotliwość jego pracy zmniejsza się do 800 MHz. Razem z taktowaniem maleje również napięcie. Przy najniższej częstotliwości zasilany jest on napięciem zaledwie 1.1 V.

Notebook HP Compay nx9105

Postanowiliśmy sprawdzić, ile ciepła procesor wydziela w czasie pracy ze zmniejszoną częstotliwością. Wynik zupełnie mnie zaskoczył – okazało się układ ten wydziela tylko 18 W ciepła. Dla porównania, Duron oparty na jądrze Spitfire taktowany zegarem o częstotliwości 800 MHz podbiera 36 W. Różnica jest zadziwiająca...
Postanowiłem również sprawdzić, jak zmienia się taktowanie i napięcie przy pełnym obciążeniu komputera. W tym czasie procesor dostaje niewyobrażalny zastrzyk mocy – w jednej chwili częstotliwość taktowania zwiększa się do wartości 1800 MHz. Oczywiście nie jest on w stanie działać z tak duża częstotliwością korzystając z napięcia 1.1 V, dlatego wraz z taktowaniem rośnie również i ono. Przy pełnym obciążeniu napięcie wynosi 1.5 V.

Notebook HP Compay nx9105

Niestety, podniesienie napięcia powoduje gwałtowny wzrost poboru mocy. Po sprawdzeniu okazuje się że procesor wydziela wówczas 67 W ciepła. Dla porównania dodam, że podobną ilość ciepła wytwarza Athlon 2600+ zbudowany na jądrze Barton. Jak widać, postęp jest ogromy. Procesory pobierają mniej prądu, a są o wiele wydajniejsze… Athlon 64 3000+ posiada 1024 KB pamięci podręcznej L2 – dwa razy więcej niż w przypadku procesorów opartych na jądrze Barton. Układ wspiera technologię Hyper Transport, która zwiększa przepustowość na trasie procesor - pamięci. Jeszcze jedną, bardzo przydatną funkcją jest rozszerzona ochrona antywirusowa (Enhanced Virus Protection), której zalety może wykorzystać Windows XP z zainstalowanym pakietem poprawek Service Pack 2.

Sercem płyty głównej jest chipset NVIDIA nForce3 150 zbudowany na podstawie oszczędnej, jednomostkowej architektury i wykonany w technologii 0,13 mikrona. Jest to bardzo wydajny układ, stworzony z myślą o komputerach stacjonarnych, jednak jak widać znalazł również swoje zastosowanie w laptopach.

Produkt firmy HP posiada 512 MB pamięci RAM. Niestety, procesor nie pozwala na użycie technologii Dual Channel (pomimo tego, że w komputerze zainstalowane są dwie kości po 256 MB), ponieważ ma zintegrowany jednokanałowy kontroler pamięci. Moduły pracują z częstotliwością 160 MHz i opóźnieniami 2.5-3-3-7. O wiele wydajniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie pamięci pracujących z tą samą częstotliwością, co magistrala systemowa (w tym przypadku 200 MHz).

2,5-calowy dysk twardy firmy Hitachi oferuje 60 GB pojemności i 8 MB pamięci cache. Talerze wirują z prędkością 4200 obrotów na minutę. Napęd optyczny, który zastosowano w laptopie, to nagrywarka DVD firmy LG. Odczytuje dane z następującym tempie:

  • DVD+RW: 8x/4x,
  • DVD-RW: 8x/4x,
  • DVD-ROM: 8x,
  • CD: 16x/10x/24x.

Nie zachwyca więc szybkością, ale jest za to bardzo cicha. Umieszczono ją po lewej stronie komputera. Konstruktorzy z HP, zamiast stacji dyskietek 3.5 cala, wbudowali czytnik kart pamięci 5 w 1. Chcąc odczytać dyskietkę, musimy nabyć zewnętrzną stację podłączaną przez port USB, co wiąże się z wydatkiem rzędu 100 zł.

Układ graficzny, który zastosowano, to stworzony przez firmę NVIDIA GeForce 440 Go. Posiada on 64 MB pamięci osadzonej na 128-bitowej szynie. Pamięci taktowane są zegarem 200 MHz (400 MHz efektywne), natomiast rdzeń pracuje z częstotliwością 190 MHz. Układ, niestety, nie należy do najwydajniejszych. Zdecydowanie nie nadaje się do obsługi najnowszych gier, jednak, po zmniejszeniu do minimum liczby detali, możemy w miarę płynnie pograć takie tytuły jak Stronghold 2 czy Grand Theft Auto: San Anderas.

W laptopie zastosowano 15-calową matrycę bardzo dobrej jakości. Podczas testów, żaden z pikseli nie wypalił się. Obraz jest ostry, a efekt smużenia jest prawie niezauważalny. Komputer posiada wyjście telewizyjne, dzięki czemu możemy na przykład oglądać filmy na ekranie telewizora. Możemy również podłączyć zwykły monitor CRT.

W mostku południowym MCP2 zintegrowano kartę dźwiękową HP Premier Sound 16 bit sound. Jakość generowanego dźwięku jest naprawdę dobra – nie dają się słyszeć żadne zakłócenia, szumy czy trzaski. Dzięki wbudowanym, całkiem dobrym głośnikom, na testowanym laptopie bardzo dobrze słucha się muzyki i ogląda filmy.

Korzystając z komputera przenośnego nx9105 możemy wykorzystać jedną z trzech recept na komunikację z innymi urządzeniami. Pierwszą z nich jest standard Bleutooth, dzięki któremu możemy bezprzewodowo połączyć się z komputerem lub telefonem komórkowym. Kolejnym sposobem jest podłączenie się do sieci lokalnej (LAN) za pomocą karty sieciowej Realtek RTL8139. Możemy także skorzystać z dobrodziejstw sieci bezprzewodowej – WLAN. Do tego celu przyda się wbudowana karta Broadcom 802.11b/g, której maksymalny zasięg wynosi ok. 40 m. Szkoda tylko, że nie umieszczono wyjścia do zewnętrznej anteny. Komputer został wyposażony także w standardowy modem 56 Kbps.

W pudełku, oprócz laptopa i ładowarki znaleźć możemy bogaty pakiet oprogramowania. Dostajemy 2 płyty z Windows XP Home Edition (w wersji polskiej i angielskiej). Dodatkowo dołączona jest płyta ze sterownikami, przydatnymi programami oraz nośnik CD z instrukcją obsługi.

Zgłoś błąd