News

Notebook Gateway MX6450

imigrant z Kanady

Koni mu nie brakuje

Czas zajrzeć „pod maskę”... Laptop ma sporo do zaoferowania. Za niewielką cenę dostajemy najszybszy procesor AMD z serii Turion 64 – model ML-37 taktowany z częstotliwością 2 GHz i posiadający 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Procesor, produkowany w procesie technologicznym 90 nm, zbudowany jest z 68,5 mln tranzystorów, obsługuje instrukcje SSE, SSE2, SSE3 i 3D Now! oraz osadzony jest na magistrali systemowej HTT 1800 MHz. W szczegóły techniczne zagłębiać się w tym artykule nie będę, o procesorowi przyjrzeliśmy się dokładniej przy okazji testów laptopów Asus A6K i Asus A6Km.

Na płycie głównej opartej na chipsecie ATI Xpress X200 zainstalowano dwa moduły pamięci Samsunga o pojemności 512 MB każdy. Pracują one w trybie jednokanałowym (wszystkie Turiony posiadają zintegrowany, jednokanałowy kontroler pamięci) z opóźnieniami 2.5-3-3-7 2T i zegarem 160 MHz. Zastosowany dysk twardy Hitachi z serii Travelstar ma pojemność 100 GB i wbrew informacjom dostarczanym przez producenta prędkość obrotowa, którą się charakteryzuje to nie 4200, a 5400 obrotów na minutę. Napęd korzysta z interfejsu ATA 100 i posiada do dyspozycji bufor 8 MB. Dysk według Gateway’a charakteryzuje się czasem dostępu wynoszącym 12 ms, nasze testy wykazały jednak, że okres ten trwa o 5 ms dłużej. Wyprodukowana przez LG multiformatowa nagrywarka DVD+/-RW potrafi nagrywać krążki DVD o pojemności do 8,5 GB. Podczas kopiowania danych z nośnika pracuje ona stosunkowo cicho.


Laptop Gateway MX6450

Użyty układ graficzny zdradza przeznaczenie testowanego notebooka. Zintegrowany w chipsecie procesor ATi Radeon X200M zupełnie nie nadaje się do gier. Świetnie sprawdzi się za to w odtwarzaniu filmów, a dzięki wsparciu dla bibliotek DirectX 9.0 pozwoli na korzystanie z trójwymiarowego środowiska graficznego Aero, które oficjalnie ujrzy światło dzienne wraz z premierą systemu operacyjnego Windows Vista. Układ, dzięki swojemu niskiemu taktowaniu i prostej architekturze, nie potrzebuje do działania dużych ilości prądu. Przekłada się to pozytywnie na długość działania notebooka na baterii. Nie przekona to jednak osób, które oprócz oglądania filmów i surfowania po Internecie, lubią także od czasu do czasu pograć. Radeon X200M zintegrowany jest w chipsecie Xpress X200, który został przechrzony dosłownie kilka dni temu na Xpress X1600 (z racji szesnastu linii PCIe, które układ ten obsługuje). Do dyspozycji ma on 32 MB pamięci lokalnej i 32 MB pamięci systemowej, z której korzysta za pośrednictwem technologii HyperMemory. Więcej o tym procesorze graficznym przeczytasz w naszym rankingu mobilnych GPU.

Obejrzymy film? Pewnie, ale tylko we dwójkę

Jak już wcześniej wspominałem, testowany notebook świetnie nadaje się do oglądania filmów. A to dzięki panoramicznej matrycy WXGA o przekątnej 15,4 cala. Jej natywna rozdzielczość to 1280×800 px, a stosunek szerokości do wysokości wynosi 16:10. Warto zaznaczyć, że perfekcyjnie kwadratowe piksele występują przy stosunku 16:9 (rozdzielczość 1280×720 px). Matryca wykonana jest w technologii Ultrabright, która zapewnia jej niezwykle wysoki poziom jasności. Wydaje się, że ekran pokryty jest warstwą jakiegoś odbłyskowego materiału. Obraz wygląda przez to bardzo dobrze, kolory są żywe, ostrość jest na najwyższym poziomie. Niestety nie obyło się bez jednej dość poważnej wady... W matrycy wszystko się odbija, szczególnie gdy notebook znajduje się w mocno oświetlonym pomieszczeniu. Oglądając film „na kolanach” cały czas w ekranie widziałem lustrzane odbicie swojej twarzy. Można się do tego przyzwyczaić (jak do niewygodnej klawiatury?), mnie to jednak stale irytowało. Podczas oglądania filmów przeszkadza też nierówne podświetlenie matrycy. Jest ona widocznie jaśniejsza na dole niż w jakimkolwiek innym miejscu – to przeszakadza jednak tylko podczas ciemniejszych scen. Nie zauważyłem natomiast żadnych problemów związanych ze smużeniem. Oczywiście w filmach, bo klatki w grach FPS renderowane były tak wolno, że nawet na matrycach LCD sprzed 10 lat efekt smużenia byłby niewidoczny... Kolejnym problemem są jeszcze niewielkie kąty widzenia. Przed notebookiem mogą siedzieć maksymalnie 2 osoby, w innym wypadku osoby siedzące na skrajach będą widziały odwrócone kolory. Wszystkie matryce stosowane w notebookach chorują na podobne „choroby”, dlatego muszę przyznać, że ekran LCD, dzięki wysokiej jakości wyświetlanego obrazu, to jedna z największych zalet testowanego laptopa.


Laptop Gateway MX6450Laptop Gateway MX6450

Porównanie rozdzielczości 1280x800 do 1280x1024

Układ dźwiękowy zintegrowany jest w mostku północnym ATI RS480. Jest to przestarzały już procesor AC’97 opracowany przez firmę Realtek. Jego możliwości są jednak wystarczające, większych z pewnością nie wykorzystałyby dwa pseudo-głośniczki zainstalowane w obudowie. Lekką niekonsekwencją jest stosowanie tak słabego systemu głośnikowego przy panoramicznej matrycy, której przeznaczeniem jest między innymi wyświeltanie filmów. Głośniki grają słabo i cicho, nie poradzą sobie z nagłośnieniem sali w szkole podczas prezentacji na biologii, nie wspominając już o tym, że będą niewystarczająco dobre do użycia w większej sali konferencyjnej. Żadne zaskoczenie, to bolączka każdego laptopa z takiej półki cenowej.

Wszystkie wyjścia (oprócz gniazda VGA zamontowanego z tyłu) umieszczone zostały na prawej ściance obudowy notebooka. Wśród nich znajdują się 4 porty USB, jedno mini FireWire, złącze sieciowe i modemowe. Ułożone są one optymalnie. Tuż obok wejść umieszczono port dla kart PCMCIA typu I i II. Nie zabrakło także czytnika kart pamięci rozpoznającego formaty Secure Digital, Memory Stick, Memory Stick-Pro i MMC. Na przodzie obudowy umieszczono dwa gniazda typu mini-jack: różowe i zielone służące do – odpowiednio – podłączenia mikrofonu oraz słuchawek bądź zewnętrznych głośników. Bezprzewodową łączność sieciową zapewnia zintegrowana w chipsecie karta sieciowa obsługująca wszystkie używane obecnie standardy.


Laptop Gateway MX6450

Jedną z największych zalet komputera przenośnego firmy Gateway jest jego bardzo długi czas pracy na baterii. Notebook wyposażony jest w 8-ogniwowy akumulator o pojemności 4800 mAh. Według producenta notebook bez zewnętrznego zasilania potrafi pracować nieprzerwanie przez 6 godzin. W rzeczywistości okres ten aż tak długi nie jest, spokojnie jednak zaplanować sobie można oglądanie dwóch filmów podczas podróży pociągiem. Test, który wykonałem programem Battery Eater (maksymalnie obciąża on komponenty notebooka), wykazał, że komputer potrafi pracować pod bardzo wysokim obciążeniem równo 100 minut. Podczas codziennej pracy zadowala się jednak małymi porcjami prądu i za to mu chwała. Niecodziennie spotyka się notebooka za tak małe pieniądze z tak pojemną baterią.

Zgłoś błąd