News

Najlepsze dodatki do Firefoksa

Mozilla Firefox - przeglądarka dostosowana do Twoich potrzeb

Przejdźmy teraz do przedstawienia niektórych rozszerzeń.

DownThemAll

Udoskonal swojego Firefoxa

DownThemAll to menedżer pobierania plików. Dzięki niemu możemy łatwo wznawiać zatrzymane pobierania oraz decydować o ich kolejności.

Google Preview – wyświetlanie podglądów stron

Google Preview to jedna z ciekawszych wtyczek. Obok wyników wyszukiwania w Google, pokazuje także miniaturkę strony, której szukaliśmy (patrz – screen).

Udoskonal swojego Firefoxa

PDF Download

Udoskonal swojego Firefoxa

Dodatek ten może rozwiązać problem zawieszania się przeglądarki przy próbie otwarcia dokumentów w formacie PDF. Po kliknięciu na odnośnik pliku otrzymamy specjalny komunikat widoczny powyżej (patrz – zrzut ekranu):

Wybranie funkcji Pobierz plik umożliwia zapis pliku na komputerze lokalnym, Otwórz plik – otworzenie za pomocą wtyczki, Wyświetl w formacie HTML - otworzenie dokumentu w formacie HTML, Otwórz standardowo – otworzenie dokumentu tak, jakby wtyczka nie była zainstalowana. Jednakże grozi to zawieszeniem przeglądarki.

Udoskonal swojego Firefoxa

FireShot

Firefox - colorfultabs

Umożliwia tworzenie screenów (zrzutów ekranowych) przeglądanych stron. Gotowy obraz możemy zapisać, wydrukować, otworzyć we wbudowanym edytorze bądź też otworzyć np. w Photoshopie, Gimpie, oraz wysłać na serwer http://easycaptures.com. Jest także dostępna płatna wersja rozszerzenia. Jednak do domowych zastosowań darmowa powinna w zupełności wystarczyć.

NoScript – blokowanie skryptów

NoScript pozwala na blokowanie uruchamiania apletów Java, JavaScript, SilverLight, IFRAME, FRAME czy też animacji Flash na poszczególnych witrynach. Istnieje możliwość stworzenia białej listy zaufanych stron, które będą wyjątkami i których ta blokada nie będzie dotyczyła. Witryny poprzez niektóre z wymienionych apletów mogą wykorzystać luki w naszym komputerze, doprowadzając do jego infekcji. NoScript zawiera także funkcję blokowania animacji Flash (które często występują w postaci reklam, utrudniających normalne przeglądanie stron internetowych).

Adblock Plus

Udoskonal swojego Firefoxa

To wtyczka dla tych, którzy chcą odpocząć od natrętnych, nie pozwalających się zamknąć reklam. Tak, jak w przypadku NoScript, Adblock Plus pozwala ustawić listę witryn ze szczególnie denerwującymi reklamami, które mają być blokowane oraz listę stron, na których reklamy mogą być wyświetlane.

GreaseMonkey

Udoskonal swojego Firefoxa

GreaseMonkey pozwala zmieniać wygląd i zachowanie wyświetlanej strony za pomocą odpowiednich skryptów. Dla przykładu, możemy wprowadzić takie ustawienia, które sprawią, że dana część witryny po prostu nie będzie nam wyświetlana czy też zostanie podmieniona grafika. Operacja odbywa się stronie użytkownika i nie ma wpływu na to, jak witryny będą wyświetlanie u innych.

Zgłoś błąd