News

Najciekawsze rozszerzenia do Google Chrome

Jak usprawnić i wzbogacić o nowe funkcje przeglądarkę giganta z Mountain View?

Instalujemy dodatki

Jeżeli znajdziemy rozszerzenie, które nam odpowiada, wystarczy kliknąć przycisk z napisem „Zainstaluj”, a następnie potwierdzić swój wybór w wyświetlonym okienku. Chwilę później możemy się cieszyć nowymi udogodnieniami. Przeglądarka Google, w przeciwieństwie do Firefoxa, nie wymaga od użytkownika ponownego jej uruchomienia, więc możemy od razu po zainstalowaniu korzystać z wtyczek.

Warto też wspomnieć, że dodatki będą aktualizowały się same. Program nie będzie od nas wymagał zgody na pobranie nowej wersji, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco czasu i nie oderwiemy uwagi od aktualnie wykonywanych czynności.

Nie należy też obawiać się braku kompatybilności ze strony przeglądarki. Wszystkie wersje Chrome obsługujące rozszerzenia bez problemu poradzą sobie z obsługą każdego zamieszczonego na stronie dodatku.

Co ciekawe, rozszerzenia Chrome nie obciążają w takim stopniu przeglądarki, jak dzieje się to w przypadku Firefoxa. Dopiero przy pokaźnej liczbie dodatków można zauważyć spadek wydajności programu. Jedynym mankamentem może być zwiększone zapotrzebowanie na pamięć systemową. Każda z wtyczek widnieje w menadżerze zadań jako oddzielny proces i rezerwuje od kilku do nawet kilkunastu megabajtów.

Co warto mieć?

Baza rozszerzeń zawiera tak dużą ilość pozycji, że wielu użytkowników może przyprawić o ból głowy. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich. Jest to wybór nieco subiektywny, aczkolwiek oparty o popularność i ocenę osób, które pobrały daną wtyczkę.

Google mail checker plus

Jest to jeden z najlepszych „powiadamiaczy” o nowych wiadomościach w Gmailu. Oferuje przy tym przyzwoite możliwości konfiguracji (m.in. dotyczące wyglądu oraz częstotliwości łączenia się z serwerem) oraz pozwala na przeglądanie poczty bez przechodzenia do skrzynki. Dodatkowym udogodnieniem jest przypisanie wszystkich odnośników typu mailto do naszego konta Gmail.

Gmail Checker Plus

Adblock

Jest to jedna z najbardziej popularnych wtyczek. Wersja na Firefoxa zdobyła uznanie setek tysięcy internautów i wywołała niemałą burzę wśród reklamodawców. Adblock dla Chrome jest nieco mniej skuteczny w blokowaniu niechcianych reklam oraz trochę trudniejszy w obsłudze, jednak mimo to spełnia swoje zadanie w sposób zadowalający. Warto zachęcić także do sprawdzenia rozszerzenia o podobnej funkcjonalności, ale łatwiejszego w konfiguracji – AdThwart.

Fastest Chrome

Użytkownicy Firefoxa znają to rozszerzenie jako Fasterfox. Umożliwia ono łatwe dodawanie zaznaczonych na stronie www treści do wyszukiwarek. Dzięki temu dodatkowi wygodniejsze stanie się również wyszukiwanie w Google (uwzględni on inne wyszukiwarki podczas wyświetlania wyników). Fastest Chrome oferuje jeszcze szereg innych udogodnień, którymi potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Zgłoś błąd