Mozilla Firefox 3.5
Przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone w Firefoxie 3.5 oraz testujemy szybkość działania
Tomasz Rudzki 11 lipca 2009, 10:14
Kilka dni temu światło dzienne ujrzała nowa, oznaczona symbolem 3.5, wersja Firefoxa. Jest ona pod pewnym względem wyjątkowa – nastąpiła bezpośrednio po wersji 3.0.11. Jakie wnosi zmiany? Jak wypada w teście Acid3, badającym poprawność ze standardami W3C? Jakie osiąga wyniki w szybkości przetwarzania JavaScript? Odpowiedzi na te pytania daje niniejszy artykuł.
Co nowego w Firefoxie 3.5?
W nowej wersji Firefoxa pojawiło się wiele zmian. Wśród nich znajdziemy wsparcie dla języka HTML 5, czy zastąpienie dotychczasowego silnika JavaScript nowym – TraceMonkey'em, co ma gwarantować większą wydajność (szerzej o tym w dalszej części artykułu).
Warto wspomnieć, że zmiany dotyczą również mechanizmu przywracania treści i otwierania nowych okien. W najnowszej wersji przeglądarki w przypadku pisania wiadomości e-mail i zamknięcia Firefoxa, po jego ponownym otworzeniu wiadomość wraz z pozostałymi kartami zostanie przywrócona.
W sytuacji, gdy chcemy otworzyć aktywną kartę w nowym oknie, wystarczy metodą przeciągnij i upuść przenieść ją w inne miejsce.
Kolejną zmianą jest uaktualniony silnik wyświetlania grafiki. Twórcy zapewniają, że wyświetlanie tekstu i obrazów jest teraz znacznie lepsze.
W Firefoxie 3.5 pojawił się tak zwany tryb prywatny, którego użycie gwarantuje, że na komputerze nie zostaną żadne ślady po odwiedzanych witrynach, a samo czyszczenie historii jest znacznie prostsze – z listy można wyczyścić dowolną stronę lub usunąć wszystkie odwiedzane, np. w ciągu ostatniej godziny.
Najnowsza wersja przeglądarki oferuje nam także technologię Web Workers. Umożliwia ona tworzenie nowych wątków w celu wykonywania zadań w tle, dzięki czemu aplikacje JavaScript powinny w większym stopniu wykorzystać możliwości wielordzeniowych procesorów.
Firefox 3.5 umożliwia także natywną obsługę audio i wideo. Dzięki niej można oglądać multimedia w otwartym standardzie bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek.