News

Jak bije się rekord Polski w podkręcaniu?

Polacy przekroczyli barierę 4 GHz na procesorze AMD

Wczoraj informowaliśmy Was o pobiciu rekordu Polski w przetaktowywaniu procesorów AMD, czego dokonał zaprzyjaźniony z nami eVeron OC Team. Dziś przyszedł czas, aby nieco szerzej opisać to wydarzenie.

eVeron OC Team to trzyosobowa grupa osób w wieku 18-19 lat. Tworzą ją Szymon ‘Sardyn’ Andrzejczak, Rafał ‘Borys’ Biernacki oraz nasz redaktor Paweł ‘MILANS’ Milanowski. Ich zainteresowanie podkręcaniem rozpoczęło się około dwa lata temu. Niestety, brak funduszy oraz sprzętu skutecznie stał na przeszkodzie w uzyskaniu wyników na poziomie światowym. Sytuacja odmieniła się całkiem niedawno, w momencie gdy cała trójka zaczęła współpracować ze sklepem internetowym eVeron.

O podkręcaniu słów kilka

Ideą overckockingu jest „wyciskanie” z posiadanych podzespołów całkowitej rezerwy mocy. Producenci celowo ograniczają wydajność sprzętu, by wydłużyć jego żywotność, zwiększyć bezawaryjność pracy, poprawić stabilność działania lub też po prostu by stworzyć w ten sposób słabszy model. Cała sztuka polega na tym, aby bez dużych nakładów finansowych naprawić to, co producent „zepsuł” – podnosząc taktowanie, odblokowując potoki i innymi metodami.

 

Tu właśnie rodzi się rywalizacja… Każdy z overclockerów czuje pewien niedosyt z tego, co już osiągnął. Każdy chce być odrobinę lepszy od konkurentów. I tak zwykłe uwalnianie mocy przeradza się w szalony wyścig.

Pogoń za MHz

Tak też wyglądała przygoda z overclockingiem w przypadku naszych bohaterów. W ich ręce trafił w końcu Athlon X2 6000+ – swego czasu najszybszy procesor w ofercie AMD. Po jego sprawdzeniu okazało się, że w tym egzemplarzu drzemie jeszcze spory potencjał.

Przy użyciu chłodzenia wodnego z wodą schłodzoną do temperatury 0°C procesor udało się przetaktować do 3928 MHz. To jednak wszystko, na co było stać wspomnianego Athlona. Zarówno zwiększanie napięcia, jak i zmiana płyty głównej nie przynosiły efektów. Jedynym sposobem na pokonanie upragnionej bariery 4 GHz było schłodzenie procesora do temperatur poniżej 0°C

eVeron OC Team nie dysponował w owym czasie zarówno odpowiednimi urządzeniami, jak i czynnikami, pozwalającymi na tak mocne obniżenie temperatury. Z pomocą przyszła jednak nauka, a właściwie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki uprzejmości pracowników naukowych uczelni ekipa mogła skorzystać z ciekłego azotu – czynnika, który umożliwia schłodzenie elementów komputera poniżej granicy -180°C.

 

Szybko rozpoczęły się poszukiwania „kontenera” na procesor. „Kontener” to nic innego, jak miedziana lub mosiężna rura z dnem wykonanym z tego samego materiału. Stosuje się go jako pośrednik w wymianie ciepła między procesorem a ciekłym azotem lub suchym lodem. „Kontener” musi koniecznie posiadać izolacje, dzięki czemu zmniejszają się straty „zimna”.

Strona: 1 2 Następna
Zgłoś błąd