News

Gigabyte GA-890FXA-UD7

Potężna płyta główna dla użytkowników platformy AM3

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Gigabyte GA-890FXA-UD7
Producent: GIGABYTE
Gniazdo procesora: AM3
Chipset: AMD 890FX / SB850
Liczba faz zasilania: 8 + 2
Liczba gniazd pamięci: 4
Liczba slotów PCI Express 16x: 6 (w konfiguracji 16x-4x-8x-4x-16x-8x)
Liczba slotów PCI-Express 1x: brak
Liczba slotów PCI: 1
Liczba gniazd SATA: 6 x SATA 3, 2 x SATA 2, 2x eSATA 2
Liczba złączy wentylatorów 4 pin: 2
Liczba złączy wentylatorów 3 pin: 3
Liczba gniazd USB (tylny panel): 2 x USB 3, 8 x USB 2
Maksymalne stabilne HTT przy uruchamianiu: 310 MHz
Regulacja napięcia Phenom: od -0,6 V do +0,6 V (względem domyślnego)
Regulacja napięcia Phenom (kontroler): od -0,6 V do +0,6 V (względem domyślnego)
Magistrala danych: HT 3.0
Gwarancja: 36 miesięcy

Oprogramowanie

Na płycie dołączonej do Gigabyte GA-890FXA-UD7 znajdziemy komplet sterowników, oraz standardowe oprogramowanie, dołączane do niemal wszystkich płyt głównych Gigabyte z socketem AM3. Programy te opisywaliśmy już kilka razy na łamach naszego portalu, dlatego osoby, które do tej pory nie miały okazji zapoznać się z oprogramowaniem Gigabyte, odsyłamy do artykułów o modelach GA-890GPA-UD3H oraz GA-MA790X-UD3P.

Podsumowanie

Gigabyte GA-890FXA-UD7 to highendowa konstrukcja stworzona z myślą o najszybszych procesorach AMD. Pomimo tego, że płyta ma ponad rok, nadal śmiało może konkurować z najnowszymi modelami na rynku, za sprawą obsługi USB 3.0, SATA3 oraz CrossFireX.

Głównym rywalem płyty jest ASUS Corsshair IV. W porównaniu do swojego konkurenta, płyta Gigabyte wydaje się być prostszą konstrukcją, pozbawioną sporej liczby dodatków, mających – w teorii – ułatwić użytkownikom życie. Z tego też powodu Gigabyte GA-890FXA-UD7 można uznać za płytę gorzej wyposażoną, co jednak dla sporej liczby użytkowników nie tylko nie będzie wadą, ale też może zostać uznane za zaletę.

Gigabyte GA-890FXA-UD7

Jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie, co zresztą czuć, gdy płytę weźmiemy do rąk. Płyta jest ciężka i solidna, a jeżeli chodzi o rozstawienie na niej poszczególnych złączy i elementów, to ciężko konstruktorom Gigabyte zarzucić cokolwiek – no może z wyjątkiem kolejności slotów DDR3 (powinny być na przemian) oraz lokalizacji przycisków Power i Reset. Cała reszta jest rozmieszczona niemalże wzorcowo i w trakcie testów nie napotkaliśmy dodatkowych problemów.

Możliwości podkręcania na płycie GA-890FXA-UD7 ciężko opisać w jednym zdaniu. Przy zastosowanym chłodzeniu powietrznym różnice między flagowym modelem Gigabyte, a tańszą konkurencją są niewielkie. Nie warto liczyć na to, że po zakupie najdroższej płyty głównej Gigabyte pod procesory AMD, uda się wycisnąć z posiadanego sprzętu znacznie więcej rezerw wydajności. Dopiero w sytuacji, gdy pobór energii przez procesor jest bardzo wysoki (np. przy procesorach sześciordzeniowych), potężna sekcja zasilająca może pomóc w uzyskaniu dodatkowych megaherców.

Gigabyte GA-890FXA-UD7

Dla kogo jest stworzona płyta Gigabyte? Na te pytanie naprawdę ciężko odpowiedzieć. Płyta kosztuje około 700-800 zł, co przy aktualnych cenach procesorów AMD jest kwotą wręcz horrendalną. Nie dość, że różnica wydajności względem tańszych płyt głównych jest niemal (albo i nawet dokładnie) zerowa, to na dodatek za pieniądze, które przeznaczylibyśmy na zakup platformy AMD, możemy zakupić sporo wydajniejszy procesor Intel Sandy Bridge wraz z płytą. Oczywiście nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z produktem z najwyższej półki, skierowanym głównie do entuzjastów, umożliwiającym tworzenie rozbudowanych konfiguracji multi GPU. Czy warto jednak kupić Gigabyte GA-890FXA-UD7? Owszem, o ile jesteś prawdziwym maniakiem procesorów marki AMD. I to w dodatku zamożnym…

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • mocna sekcja zasilania
  • sześć slotów PCI-Express 16x
  • dodatkowy radiator
  • możliwość podłączenia do chłodzenia wodnego
  • duże zakresy regulacji napięć
  • jakość wykonania
  • złe ułożenie slotów pamięci DDR3
  • cena
90%

Polecane przez PC Centre - 2011Opisany powyżej produkt został uhonorowany przez nas odznaczeniem Polecane przez PC Centre. Przyznajemy je jedynie produktom naprawdę wysokiej jakości, których zakup bez obaw możemy polecić Wam, drodzy Czytelnicy.

Zgłoś błąd