News

ASRock M3A770DE

Płyta AM3 dla Kowalskiego

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: ASRock M3A770DE
Producent: ASRock
Gniazdo procesora: AM3
Chipset: AMD 770 / SB710
Liczba faz zasilania: 4 + 1
Liczba gniazd pamięci: 4
Liczba slotów PCI Express 16x: 2 (pracują w konfiguracji 16x + 4x)
Liczba slotów PCI-Express 1x: 1
Liczba slotów PCI: 3
Liczba gniazd SATA: 4 + 2 eSATA
Liczba złączy wentylatorów 4 pin: 1
Liczba złączy wentylatorów 3 pin: 2
Liczba gniazd USB (tylny panel): 4
Regulacja HTT: 150 - 500 MHz
Maksymalne stabilne HTT przy uruchamianiu: 350 MHz
Regulacja napięcia Phenom: Od 0,6 V do wartości maksymalnej dla procesora powiększonej o 312,5 mV (z krokiem 12,5 mV),
Regulacja napięcia Phenom (kontroler): Od 0,6 V do wartości maksymalnej dla procesora powiększonej o 312,5 mV (z krokiem 12,5 mV),
Magistrala danych: HT 3.0
Gwarancja: 24 miesiące

BIOS

Do Setupu dostajemy się po wciśnięciu Delete lub F2 podczas procedury POST. Program konfiguracyjny to rozwiązanie typowe dla płyt ASRocka. Za pomocą klawiszy strzałek w lewo i w prawo przemieszczamy się między kilkoma podstawowymi kategoriami. Ich listę umieszczono na poziomej belce znajdującej się w górnej części ekranu.

ASRock M3A770DE

Setup swoim rozplanowaniem przypomina ten znany z M3A780GXH/128M. W zakładce Smart znalazła się funkcja EZ-Overclocking, pozwalająca na automatyczne podkręcenie procesora. Tuż nad nią umieszczono pozycję służącą do uruchomienia programu Instant Flash. Za jego pomocą możemy dokonać aktualizacji BIOS-u.

ASRock M3A770DE

Sekcję Advanced podzielono na kilka podrzędnych kategorii. W pierwszej z nich umieszczono funkcje związane z podkręcaniem procesora. To tutaj możemy ustawić napięcie zasilające naszą jednostkę centralną czy też odblokować nieaktywne części procesora korzystając z Advanced Clock Calibration. Nad liczbą pracujących rdzeni możemy zapanować dzięki CPU Active Core Control (dostępna od BIOS-u 1.40).

ASRock M3A770DE ASRock M3A770DE

W dwóch pozostałych zakładkach znalazły się opcje umożliwiające podkręcanie pamięci. W Memory Configuration możemy dobrać ręcznie taktowanie oraz timingi pamięci. Do dyspozycji oddano nam kilka alpha-timingów, a także parametry z rodziny Drive Strength oraz Fine Delay.

Chipset Configuration na tle poprzedniej zakładki wygląda dość ubogo. Jednak to tutaj należy się skierować w celu zmiany napięcia zasilającego RAM.

ASRock M3A770DE ASRock M3A770DE

Płyta ułatwia nam overclocking podając wynikowe taktowanie rdzeni, mostka północnego oraz bieżące taktowanie i opóźnienia pamięci.

Możliwości podkręcania przedstawiają się następująco:

  • HTT: 150 – 500 MHz,
  • PCI-E: 75 – 250 MHz,
  • napięcie rdzeni: od 0,6 do wartości maksymalnej dla procesora powiększonej o 312,5 mV (co 12,5 mV),
  • napięcie kontrolera pamięci: od 0,6 do wartości maksymalnej dla procesora powiększonej o 312,5 mV (co 12,5 mV),
  • napięcie RAM: 1,48 – 2,4 V co 40 – 120 mV,
  • dostępna jest regulacja mnożnika rdzeni, mostka północnego oraz szyny HT,
  • ACC pracuje w trybie standardowym i hybrydowym (dobierane automatycznie),
  • możliwe jest wyłączanie wybranych rdzeni procesora.

Zakres, w jakim możemy regulować napięcie procesora, jest zależny od tego, czy jest to układ z rodziny Black Edition, czy też nie. W przypadku tych pierwszych możemy ustawić aż 1,8625 V. Jeśli w płycie zamontujemy procesor z zablokowanym mnożnikiem, to zakres regulacji ulegnie zmniejszeniu (pamiętajmy, że napięcie maksymalne jest w ich przypadku większe o 50 mV od standardowego).

Sekcja H/W Monitor wygląda niemal identycznie, jak w testowanych przez nas wcześniej płytach ASRocka dla AMD. Nadal możemy uruchomić automatyczną regulację prędkości jedynie dla wentylatora chłodzącego procesor i tylko w przypadku, gdy dysponuje on czteropinową wtyczką. Możliwości monitorowania temperatur oraz napięć są raczej przeciętne. Możemy skontrolować stan trzech głównych linii zasilacza, a także napięcia zasilającego procesor.

ASRock M3A770DE

W zakładce Exit umieszczono trzy profile ustawień BIOS-u. Każdemu z nich możemy nadać nazwę.

Strona: Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna
Zgłoś błąd