News

AMD Phenom II X6 1055T oraz 1090T

AMD Thuban - wreszcie konkurencja dla Core i7?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: AMD Phenom II X6 1090T
Producent: AMD
Rdzeń: Thuban
Gniazdo procesora: Socket AM2+/AM3
Liczba rdzeni: 6
Częstotliwość pracy: 3200 MHz
Częstotliwość taktowania magistrali: 200 MHz
Pamięć cache L1: 6x 128 KB
Pamięć cache L2: 6x 512 KB
Pamięć cache L3: 6 MB
Proces technologiczny: 45 nm
Magistrala danych: HT 3.0
Gwarancja: 36 mc
Informacje dodatkowe: tryb Turbo

Phenom II X6 (Thuban) czyli „rozwiercony” Phenom II X4 (Deneb)

Prezentowany dziś procesor bazuje na rdzeniu Thuban. W prostej linii wywodzi się on z doskonale nam znanego 4-rdzeniowego Deneba, którego premiera była nieco ponad rok temu. Wystarczy przyjrzeć się zdjęciom Deneba oraz Thubana. Bez problemu daje się wskazać dwa dodatkowe elementy w tym drugim – dołożone dwa rdzenie z pamięcią podręczną pierwszego i drugiego poziomu. AMD przyznaje, że zmian w architekturze Phenoma II X6 nie ma. Ponoć są drobne poprawki w działaniu pamięci podręcznej trzeciego poziomu, ale takowych nie zaobserwowaliśmy. Należy się więc spodziewać, że wydajność pojedynczego rdzenia będzie identyczna w przypadku Thubana, względem Deneba. Przewaga zaś polegać będzie głównie na zwiększonej liczbie rdzeni. Na szczęście wprowadzono jeszcze „coś”...

AMD Phenom II X6 1090T

AMD Turbo Core – czyli odpowiedź na rozwiązanie Intela Turbo Boost Technology

Gdy wraz z premierą procesorów Core i7 9xx Intel pokazał technologię Turbo Boost w działaniu, wielu miało mieszane uczucia wśród redaktorów testujących procesory. W końcu taktowanie układu zwiększało się względem częstotliwości bazowej – czy nie jest to aby podkręcanie? Jednak dziś zdecydowana większość z nas jest w 100% przekonana do Turbo jako takiego. To właśnie dzięki tej technologii relatywnie nisko taktowany procesor 4-rdzeniowy jest w stanie konkurować z wysoko taktowanymi jednostkami 2-rdzeniowymi. Dotychczas bowiem musieliśmy wybierać między wolnym w aplikacjach jednowątkowych 4-rdzeniowcem, ale szybkim w zastosowaniach wykorzystujących wiele wątków, a szybkim 2-rdzeniowym procesorem, który idealnie sprawdzał się w starszych aplikacjach, ale w nowszych brakowało mu już rdzeni. Dzięki Turbo 4-rdzeniowy procesor w starszych aplikacjach zachowywał się jak rasowy 2-rdzeniowiec, nie tracąc wigoru w aplikacjach wielowątkowych. Niestety AMD bardzo długo zwlekało z wprowadzeniem swojej wersji Turbo. A szkoda...

AMD Phenom II X6 1090T

Jednak wreszcie nastąpił dzień, w którym Turbo Core ujrzało światło dzienne. W jaki sposób działa? Idea jest podobna do tej, jaka przyświecała inżynierom Intela, ale AMD poszło nieco inną drogą. W najbardziej zaawansowanej wersji Turbo Boost w procesorach Core i7 8xx działa w następujący sposób:

  • przy obciążeniu wszystkich rdzeni zwiększa ich taktowanie o 266 MHz,
  • obciążenie dwóch rdzeni skutkuje zwiększeniem ich taktowania o 533 MHz,
  • gdy wykorzystujemy tylko jeden rdzeń, to jego taktowanie zwiększa się o 667 MHz.

Widzimy więc, że np. z bazowego 2800 MHz dla Core i7 860, nie korzysta się zbyt często. W przypadku Intela zwiększenie taktowania warunkowane jest jednak kilkoma czynnikami. Po pierwsze: zwiększenie taktowania następuje tylko w ramach założonego wcześniej TDP. Procesor nie może pobierać więcej energii, niż wyznaczone wartości przez producenta. Po drugie temperatura układu musi być niższa od granicznej. W praktyce niebywale trudno jest doprowadzić do sytuacji, w której częstotliwość nie wzrasta, ale jeśli mamy bardzo źle chłodzony procesor to rzeczywiście taka sytuacja może wystąpić. W przypadku Turbo Core od AMD mamy inną sytuację. Zwiększenie częstotliwości następuje tylko wtedy, gdy obciążamy nie więcej niż 3 rdzenie. Jednocześnie, podczas obciążenia wszystkich, przeciwnie niż w jednostkach Intela, taktowanie nie wzrasta. Kolejną różnicą jest nie ograniczanie się TDP oraz temperaturą procesora. Ale nie należy tego rozumieć jako przekraczanie maksymalnego poboru energii czy dopuszczalnej temperatury. Po prostu Turbo Core zawsze zwiększy częstotliwość – nie ma żadnych mechanizmów decydujących o tym czy np. procesor nie pobiera w danej chwili za dużo energii.

AMD Phenom II X6 1090T

Zauważalnym minusem jest naszym zdaniem mocne podbijanie napięcia zasilającego dla rdzeni. Domyślnie procesor pracuje z napięciem rzędu 1,275V. Jednak podczas aktywowania się trybu Turbo wszystkie rdzenie dostają napięcie 1,45V. Ma to zasadniczy wpływ na pobór energii. Okazuje się bowiem, że obciążenie 2 rdzeni jest bardziej kosztowne (większy pobór energii), niż wykorzystanie 4. Jednocześnie w przypadku aplikacji potrafiących wykorzystać owe cztery rdzenie wydajność jest wyższa (i to zdecydowanie) w drugim przypadku. Skutkiem tego jest większy aż o 30W pobór energii w aplikacjach 2-wątkowych od podobnie taktowanego Phenoma II X4, podczas gdy przy obciążeniu wszystkich czterech pobór energii jest podobny. Wygląda więc na to, że Turbo Core jest rozwiązaniem bardzo kosztownym.

Zarówno Intel Turbo Boost jak i AMD Turbo Core, działają w pełni automatycznie i w 100% sprzętowo. Nie jest potrzebne żadne oprogramowanie, ani ręczna ingerencja w ustawienia BIOS-u płyty głównej. Turbo Boost jak i Turbo Core są domyślnie włączone i działają poprawnie tylko wtedy gdy nie wyłączymy mechanizmów oszczędzania energii. Przewagą rozwiązania AMD jest możliwość pełnej regulacji parametrów np. w programie AMD Overdrive. Możemy ustawić Turbo nawet na 6 rdzeni procesora, jak i zadecydować do jakiej wartości podniesie się częstotliwość akcelerowanych rdzeni. Prawdę powiedziawszy, nie różni się to już niczym od podkręcania, ale dla zaawansowanych użytkowników jest to pewne pole manewru w konfiguracji pracy swojego komputera – a to należy uznać jako plus.

AMD Phenom II X6 1090T

Zgłoś błąd