News

AMD Phenom II X6 1055T oraz 1090T

AMD Thuban - wreszcie konkurencja dla Core i7?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: AMD Phenom II X6 1090T
Producent: AMD
Rdzeń: Thuban
Gniazdo procesora: Socket AM2+/AM3
Liczba rdzeni: 6
Częstotliwość pracy: 3200 MHz
Częstotliwość taktowania magistrali: 200 MHz
Pamięć cache L1: 6x 128 KB
Pamięć cache L2: 6x 512 KB
Pamięć cache L3: 6 MB
Proces technologiczny: 45 nm
Magistrala danych: HT 3.0
Gwarancja: 36 mc
Informacje dodatkowe: tryb Turbo

Werdykt

Phenom II X6 to z całą pewnością krok w kierunku podjęcia walki z bardzo mocnym w tym segmencie Intelem. AMD nie miało wielkiego pola manewru jeśli chodzi o możliwości zwiększenia wydajności swoich jednostek względem konkurencji wykorzystującej architekturę Nehalem. W określonych zastosowaniach dzięki większej liczbie rdzeni Phenomy II są w stanie konkurować z Core i7 – wreszcie! Po 1,5 roku od premiery tego ostatniego... Jednak niskiej wydajności jednego rdzenia nie da się zastąpić wielordzeniowością, tym bardziej że wciąż sporo aplikacji i gier korzysta z jednego, lub dwóch rdzeni. Phenom II X6 w pewnych aspektach przypomina pierwszego Phenoma X4. Obydwa były produkowane w niejako starym procesie technologicznym (tam 64 nm, a tutaj 45 nm), z powodu którego nie udaje się zaoferować wyższej częstotliwości ani też np. pojemniejszej pamięci podręcznej. Wystarczy sobie przypomnieć jak wiele zmieniło się w postrzeganiu produktu po tym jak został zaprezentowany Phenom II. Tak naprawdę to był pierwszy Phenom w niższym procesie z powiększoną pamięci podręczną trzeciego poziomu (cache L3). Jednak wyższa częstotliwość, a tym samym wyższa wydajność (również dzięki większemu cache L3) przy zachowaniu tej samej architektury pozwoliły skutecznie rywalizować z jednostkami Intela. Jeśli Phenom II X6 bazowo pracowałby z częstotliwościami z zakresu 4 GHz i miałby np. 9 MB L3 (możliwe dopiero w 32 nanometrach), to byłby to zdecydowanie bardziej konkurencyjny produkt. Nie kulałby tak bardzo w grach, a jego przewaga w zastosowaniach profesjonalnych byłaby zdecydowanie większa – w końcu na samym taktowaniu można by oczekiwać wzrostu wydajności rzędu 25-30%!

AMD Phenom II X6 1090T

Phenom II X6 to nie jest jednak zły produkt. Jest wszystkim na co obecnie stać AMD i dla pewnej grupy odbiorców jest to ciekawa propozycja. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że procesor pasuje do sporej części płyt głównych AM2+ i w zasadzie wszystkich AM3. Warunkiem jest jedynie wydanie nowego BIOSu przez producenta. Innymi słowy w sprzyjających warunkach ktoś kto zakupił w 2008 roku płytę główną z podstawką AM2+, ma szanse by dziś zamontować w tej płycie Phenoma II X6! Jest to niewątpliwie duża zaleta nowych procesorów AMD. Z drugiej strony w tym samym roku swoją premierę miał Core i7 serii 900, i choć wówczas na procesor ten z płytą główną trzeba było wydać 2000 złotych, to jednak dopiero dziś AMD ma procesor zdolny w pewnych zastosowaniach konkurować z jakby nie patrzeć staruszkiem. A przez ten czas użytkownik Core i7 cieszył się najwyższą wydajnością, jaka była dostępna na rynku – a to również ma swoją cenę.

Sytuacji nie ratuje podkręcanie – choć bardzo dobre (jak na AMD) w przypadku Phenoma II X6. W modelu 1090T zyskujemy około 30% dodatkowej wydajności, przy porównywalnym przyroście dla Core i7 860. W nieco lepszej sytuacji może być model 1055T, który teoretycznie jesteśmy w stanie przyspieszyć o 50%, przy około 40-procentowym przyroście mocy z podkręcania Core i5 750.

Odnosi się wrażenie, że Phenom II X6, choć jest to najtańszy 6-rdzeniowy procesor na rynku, to nie jest to produkt wart bezwarunkowego polecania. Brakuje mu mocy w grach i wielu typowych zastosowaniach. Potrzeba niższego procesu, a więc wyższej częstotliwości oraz pojemniejszej pamięci podręcznej – jeśli tylko AMD zrobi to szybko to będzie szansa wyprzedzić Intela.

Strona: Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Zgłoś błąd