News

Świątynia pierwotnego zła

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Świątynia Pierwotnego Zła
Producent: Troika Games
Wydawca: Atari - Infogrames
Dystrybutor w Polsce: CD Projekt
Wersja językowa: polska
Data premiery na świecie: 16 września 2003
Data premiery w Polsce: 19 lutego 2004
Zalecany wiek: 12+
Wymagania sprzętowe - minimalne: Pentium 4 1.7 GHz, 256 MB RAM, 64 MB akcelerator grafiki 3D, 1.1 GB HDD

Jednego jestem pewien – w Świątynię nie da się grać w nocy. Gra w samo południe potrafi uśpić. Aż boje się myśleć, co potrafi wyprawiać nocą. Główną dawkę środka nasennego serwuje nam system walki. Postacie w zależności od inicjatywy kolejno atakują, czarują i przemieszczają się. Potyczki z czterema przeciwnikami trwają jakieś 5-10 minut, a większe batalie znacznie dłużej. Dawkę nudy zwiększa muzyka – przy tych dźwiękach same się oczy kleją. Niby to zwykła kompozycja dźwiękowa, ale ma w sobie coś z kołysanek; przesłuchamy jednej melodii kilka razy i nie możemy opanować senności.

Grafika jest bardzo szczegółowa. Na łąkach rosną kwiaty i zioła (które możemy zerwać), a ponad nimi latają motyle. Nasze trójwymiarowe postacie poruszają się po ładnych pre-renderowanych tłach. Projektom lokacji niczego nie można zarzucić – te miejsca po prostu żyją własnym życiem. Projektanci lokacji spisali się ma medal.

Świątynia pierwotnego zła
Chłopaki po imprezie nieco inaczej postrzegali rzeczywistość.

Polską wersję przygotowano z pompą. Do podkładania głosów zaprzęgnięto takie sławy jak Piotr Fronczewski, Adam Ferency czy Paweł Wawrzecki. Głosy pomniejszych postaci tez podkładają zawodowi lektorzy świetnie wczuwający się w rolę. Mnich mówi jak mnich, a żołnierz jak żołnierz – próżno szukać tu wpadek w rodzaju komandosa po dziesięciu wojnach, który mówi jak 16-latek.

Jeżeli już mowa o dokonaniach CD Projektu, warto także wspomnieć o miłym bonusie – jeśli zarejestrujemy grę na Gram.pl, otrzymamy dostęp do dodatkowej, bonusowej płyty, dodawanej u nas do premierowej edycji gry. Oprócz kilku szkiców koncepcyjnych i tapet dostajemy także siedem modyfikacji gry. Zmiana koloru interfejsu czy poziomu trudności należą do tych mniej przydatnych, jednak resztą warto się zainteresować, jak na przykład modyfikacją dodającą dom publiczny, dodatek zmieniający Borsuki Burne’a w znacznie przydatniejszą graczowi organizację czy dodający wiele usprawnień mod „Circle of Eight”.

Świątynia pierwotnego zła
Tuningowcy porównali długość neonów jakie wmontowali w swoje bryki – czerwony przegrał z kretesem

Nie ukrywam, że na grze bardzo się zawiodłem. Świątynia pierwotnego zła jest świetnym przykładem na to, że dobry pomysł można zniszczyć poprzez nieprzemyślane rozbudowanie zasad rozgrywki. Gra miała być wielkim RPG-iem, i naprawdę miała szansę nim być, jednak nie wszystko poszło po myśli autorów i bardzo rozbudowany i osadzony w ciekawym uniwersum PRG został pogrzebany przez kilka nieciekawych rozwiązań.. Świątynia pierwotnego zła ma zbyt mocną konkurencję żeby była wielka. Wielka szkoda...

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • ładna grafika
  • ciekawy...
  • i mały świat
  • i usypiająca muzyka
  • system walki
  • masa nietrafionych pomysłów
60%
Strona: Poprzednia 1 2
Zgłoś błąd