PC Centre

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Dwuslotowy GTX 580 dla overclockerów?

Tabela faktów

Produkt: Gigabyte GeForce GTX 580 SOC
Producent: GIGABYTE
Procesor graficzny: GF110
Zainstalowana pamięć: 1536 MB
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 855 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 1025 MHz (efektywnie 4100 MHz)

Treść artykułu:

O tym, że Nvidia GeForce GTX 580 jest kartą wydajną, wie zapewne każdy entuzjasta sprzętu komputerowego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby była jeszcze wydajniejsza. Do tego samego wniosku doszli inżynierowie firmy Gigabyte i dzięki temu na rynku pojawił się Gigabyte GeForce GTX 580 SOC. W dzisiejszej recenzji sprawdzimy, na co stać tego potwora i czy wydajność może iść w parze z dobrą kulturą pracy. Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji na łamach naszego serwisu.

Opakowanie i jego zawartość

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC dotarł do naszej redakcji zapakowany w dość duże, czarne opakowanie z bardzo przyjemnym motywem na froncie. Złote i czerwone akcenty całkiem dobrze współgrają z wszechobecną czernią. Na froncie nie zabrakło oczywiście logo producenta, nazwy modelu karty graficznej oraz kilku sygnaturek mówiących o technologiach zastosowanych przy jej tworzeniu. Gigabyte zapewnia, że jest to karta stworzenia do overclockingu, o czym oczywiście musieliśmy się przekonać. O tym jednak w dalszej części recenzji.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

W opakowaniu, oprócz karty graficznej, znajdziemy:

 • płytę ze sterownikami ,
 • kartę gwarancyjną,
 • instrukcję obsługi,
 • kabel HDMI – mHDMI,
 • przejściówkę 2x Molex – PCI-E 8pin,
 • przejściówkę 2x Molex – PCI-E 6pin,

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Zestaw dodatków nie prezentuje się co prawda zbyt oryginalnie, ale wśród jego elementów znajdziemy praktycznie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Dobrym pomysłem producenta było umieszczenie w pudełku kabla HDMI, trochę brakuje natomiast jakiejkolwiek gry.

Wygląd

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC już po wyjęciu z opakowania robi duże wrażenie. Karta jest bardzo długa, ale – o dziwo – jedynie dwuslotowa. Pamiętając, jakim potworem była konstrukcja ZOTACA, zostaliśmy tym faktem bardzo pozytywnie zaskoczeni. Obudowa wykonana jest w całości z aluminiowej płytki nakrywającej system chłodzenia. Ten jest widoczny, dzięki czemu możemy od razu zauważyć, że jest praktycznie całkowicie płaski. Większość producentów zwykle decyduje się na zbytnią efektowność, na czym cierpi wydajność. Na szczęście w przypadku bohatera naszej dzisiejszej recenzji nie ma to miejsca. Do rozpraszania ciepła służą aż trzy 92-mm wentylatory. Ma to nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne – rozpraszanie ciepła jest o wiele szybsze. Jest to kolejna z rzędu karta, która przypadła nam do gustu pod względem stylistyki.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Po zdjęciu chłodzenia naszym oczom ukazuje się niebieski awers płytki drukowanej. Upakowanie elementów na laminacie jest niezłe, choć trochę lepiej można byłoby rozwiązać ich rozmieszczenie, szczególnie tych znajdujących się przy wtyczkach zasilania. W centralnej części umieszczono oczywiście rdzeń graficzny ukryty pod IHS – to standard w przypadku kart z układami Nvidii. Na laminacie znajdziemy także wyprowadzone punkty napięcia, bardzo przydatne przy ekstremalnym podkręcaniu GPU. Na rewersie naszą uwagę zwróciły układy NEC Proadlizer służące do redukowania szumów i ogólnej stabilizacji prądu podczas obciążenia. Producent zdecydował się także na porozmieszczanie diod LED, które pokazują aktualne wykorzystanie sekcji zasilania.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

GPU otacza aż dwanaście 128-megabajtowych kości wyprodukowanych przez firmę Hynix o oznaczeniu T2C. Sekcja zasilania zbudowana jest w schemacie 12+2, gdzie dwanaście faz odpowiada za prąd dostarczany do rdzenia graficznego, a dwie zajmują się napędzaniem pamięci VRAM. Urządzenie posiada dwa złącza SLI, dzięki czemu możemy stworzyć konfigurację multi-GPU złożoną z maksymalnie czterech kart graficznych.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Do podłączenia zasilania karty wymagane są dwie wtyczki: jedna 8-pinowa oraz jedna 6-pinowa. Na śledziu rozmieszczono tylko trzy wyjścia video – dwa DVI-I oraz port miniHDMI. Nad nimi umieszczono kratkę wentylacyjną. System chłodzenia bohatera naszej dzisiejszej recenzji oparty jest o bardzo duży (lub bardziej długi), aluminiowy radiator, który odbiera ciepło z rdzenia za pomocą przylegającej bezpośrednio do GPU aluminiowej komory. Nie zapomniano także o heatpipe'ach w liczbie dwóch, które przenoszą nagromadzone przez miedziany blok ciepło do aluminiowych finów. Warto dodatkowo zaznaczyć, że – oprócz rdzenia graficznego – chłodzone są takie kości pamięci.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Platforma testowa

 Model
Procesor Intel Core i7 930
3,8 GHz (19 x 200 MHz)
Pamięć RAM GoodRAM PRO DDR3 2000 MHz CL9
3 x 2 GB
Płyta główna ASRock X58 Extreme3
Cooler procesora Scythe Mugen 2 rev. B
Dysk twardy 2 x Samsung HD103SJ RAID 0
Zasilacz Corsair TX650W
System operacyjny Windows 7 Professional x64 PL

Do testowania używaliśmy najświeższych sterowników, jakie były dostępne w dniu publikacji artykułu. Na każdym z wykresów naniesione zostały specyficzne ustawienia, m.in. jakość filtrowania anizotropowego czy antyaliasingu. Nasze testy przeprowadziliśmy w trzech znacznie różniących się od siebie rozdzielczościach. Mamy jedną dla proporcji 5:4 (1280 x 1024), jedną dla 16:10 (1680 x 1050) oraz rozdzielczość FULL HD 1920 x 1080 (proporcja 16:9).

Testy wydajności

Jak wspomnieliśmy we wprowadzeniu do naszej recenzji, Gigabyte GeForce GTX 580 SOC działa z wyższymi zegarami niż referencyjna konstrukcja Nvidii. W przypadku rdzenia graficznego producent podniósł zegary do poziomu 855 MHz (1710 MHz w przypadku Shaderów), natomiast taktowanie pamięci wzrosło do 1025 MHz. Oczywiście przekłada się to na zwiększenie wydajności bohatera naszej dzisiejszej recenzji. Na kilku kolejnych stronach znajdziecie wykresy z naniesionymi wynikami karty Gigabyte'a.

Crysis Warhead

Aliens vs Predator Benchmark

Just Cause 2

Colin McRae DiRT 2

Battlefield Bad Company 2

Metro 2033

Podkręcanie i kultura pracy

Producent, umieszczając na froncie opakowania duży napis Super Overclock, próbuje przekonać nas, że karta stworzona jest do podkręcania. Tradycyjnie więc postanowiliśmy skonfrontować zapowiedzi z rzeczywistością. Musimy powiedzieć, że jest bardzo dobrze, karta wykazuje się co najmniej dobrym potencjałem OC. Udało się nam osiągnąć stabilne 950 MHz dla GPU oraz 1125 MHz dla pamięci VRAM. Oczywiście taki wynik możliwy był do uzyskania po podniesieniu napięcia zasilającego rdzeń karty. Dla miłośników mocniejszych wrażeń producent umieścił na PCB karty specjalny przycisk XTREME, po wduszeniu którego karta startuje ze zmodyfikowanym BIOS-em, idealnym do ekstremalnych prób podkręcania przy użyciu ciekłego azotu.

Produkt Gigabyte'a należy pochwalić także za kulturę pracy. Pomimo zamontowania aż trzech wentylatorów, praca karty, nawet podczas pełnego obciążenia, nie jest głośna. Oczywiście słyszymy szum powietrza, ale jest to raczej neutralne, nie denerwujące. Temperatura układu, podobnie jak w konstrukcji ZOTACA, jest bardzo niska. Wielka w tym zasługa inżynierów projektujących system chłodzenia, który – naszym zdaniem – należy do ścisłej światowej czołówki. Pobór prądu jest nieco wyższy niż w przypadku konkurencyjnych kart z tej rodziny. Jak przystało na jedną z najwydajniejszych kart graficznych na świecie, jest więc dość wysoki.

Podsumowanie

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC jest kartą bardzo dopracowaną, wręcz idealną dla overclockerów. Producent nie ograniczył się jedynie do szumnych zapowiedzi, udostępnił technologię, aby doświadczony użytkownik mógł wykrzesać maksimum możliwości ze swojego komputera. Konstrukcja, tak jak każdy GeForce GTX 580, jest demonem wydajności w kategorii kart z jednym rdzeniem graficznym. W tym przypadku dochodzi jeszcze kwestia fabrycznego OC karty, dzięki któremu osiąga jeszcze wyższą wydajność i pozwala generować jeszcze więcej klatek w ulubionej grze.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Bardzo podoba nam się kultura pracy urządzenia. Jak na tak wydajną konstrukcję, karta jest cicha i chłodna. Oczywiście nic nie jest idealne, pobór mocy nadal jest wysoki i nic z tym nie możemy zrobić. GTX 580 SOC jest kartą bardzo długą, co może stanowić problem dla posiadaczy mniejszych obudów. Cieszy natomiast jedynie dwuslotowy system chłodzenia. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów przy budowaniu konfiguracji SLI z dwóch GTX 580. Cena karty jest dość wysoka, wynosi obecnie około 2100 zł, choć jest to wydatek gwarantujący satysfakcję z rozgrywki na najwyższym poziomie. Szczerze polecamy Gigabyte GeForce GTX 580 SOC, kupując tę kartę na pewno będziecie zadowoleni.

Plusy Minusy Ocena końcowa
 • ogromna wydajność
 • świetny system chłodzenia
 • fabryczne OC karty
 • dobre możliwości podkręcania
 • kultura pracy
 • cena
90%

Polecane przez PC Centre - 2011Opisany powyżej produkt został uhonorowany przez nas odznaczeniem Polecane przez PC Centre. Przyznajemy je jedynie produktom naprawdę wysokiej jakości, których zakup bez obaw możemy polecić Wam, drodzy Czytelnicy.