PC Centre

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

GTX 580 z najwyższej półki

Tabela faktów

Produkt: Zotac GeForce GTX 580 AMP2!
Producent: ZOTAC
Procesor graficzny: GF110
Zainstalowana pamięć: 2 GB
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 815 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 1026 MHz (efektywnie 4104 MHz)

Treść artykułu:

Nvidia GeForce GTX 580 nadal króluje w rankingu jednordzeniowych kart graficznych. Nic w tym dziwnego, "Zieloni" wyciągnęli lekcję z premiery pierwszej generacji Fermi i stworzyli kartę pod każdym względem udaną. Firma Zotac postanowiła jeszcze poprawić układ i dzięki takim zabiegom powstał Zotac GeForce GTX 580 AMP2!. W dzisiejszej recenzji sprawdzimy, co tak naprawdę udało się stworzyć chińskiemu producentowi sprzętu elektronicznego. Zapraszamy do lektury najnowszej recenzji na naszym portalu.

Opakowanie i jego zawartość

Zotac GeForce GTX 580 AMP2! dotarł do naszej redakcji zapakowany w średniej wielkości opakowanie z niewielkim oknem, przez które możemy dojrzeć bohatera naszej dzisiejszej recenzji. Kolorystyka pudła jest niezmienna, znowu przeważa mieszanka czerni, złota i pomarańczu. Na froncie znajdziemy oczywiście logo producenta, nazwę modelu karty graficznej oraz informacje o technologiach zastosowanych przy jej tworzeniu. Producent wspomina także o dołączonej do zestawu gry Assassins Creed Brotherhood.

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

W opakowaniu, oprócz karty graficznej, znajdziemy:

 • płytę ze sterownikami ,
 • instrukcję szybkiej instalacji,
 • instrukcję obsługi,
 • voucher na grę Assassins Creed Brotherhood,
 • konektor DVI-I – D-Sub,
 • przejściówkę 2x PCI-E 6pin – PCI-E 8pin,
 • przejściówkę 2x Molex – PCI-E 6pin,
 • konektor miniHDMI – HDMI.

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Producent zaopatrzył nas we wszystkie najważniejsze dodatki, dołączając do zestawu także grę komputerową. Rozczarowywać może jedynie brak kabla HDMI, który w konstrukcji kosztującej wcale niemałe pieniądze raczej powinien się znaleźć.

Wygląd

Zotac GeForce GTX 580 AMP2! jest bardzo ciekawie zaprojektowaną kartą. Konstrukcja, choć jest długa, nie wybija się na tle kart konkurencji. Chłodzenie zajmuje trzy sloty, choć śledź zajmuje tylko dwa miejsca na tylnym panelu obudowy. Obudowa karty Zotaca ma raczej otwartą budowę. Od razu widzimy cały system chłodzenia, który tylko od góry przykryty jest polakierowaną na czarno blachą. Do rozpraszania ciepła służą dwa 92-mm wentylatory w kolorze pomarańczowym. Dzięki temu karta nie wygląda smutno. Także pseudoskrzydła nadają urządzeniu ciekawego charakteru. Zatem duże brawa dla konstruktorów i designerów, bo karta może się podobać.

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Po zdjęciu chłodzenia naszym oczom ukazuje się awers płytki drukowanej oraz dość duży radiator obejmujący swoim zasięgiem sekcję zasilania oraz kości pamięci. Upakowanie elementów na laminacie jest do przyjęcia, konstruktorzy dość zgrabnie poradzili sobie z tą kwestią. Wykorzystanie radiatora z jednej strony wspomaga utrzymanie odpowiedniej temperatury podzespołów, z drugiej natomiast sprawia, że poszczególne elementy mają podobną temperaturę. W centralnej części umieszczono oczywiście rdzeń graficzny ukryty pod IHS – to standard w przypadku kart z układami Nvidii. Na rewersie znajdziemy 6-fazowy kontroler zasilania firmy Chil, a konkretnie model CHL. PCB, standardowo dla produktów Zotaca, ma kolor czarny.

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

GPU otacza aż dwanaście 256-megabajtowych kości wyprodukowanych przez firmę Hynix o oznaczeniu T2C. Sekcja zasilania zbudowana jest w schemacie 5+1, gdzie pięć faz odpowiada za prąd dostarczany do rdzenia graficznego, a jedna zajmuje się napędzaniem pamięci VRAM. Urządzenie posiada dwa złącza SLI, dzięki czemu możemy stworzyć konfigurację multi-GPU złożoną z maksymalnie czterech kart graficznych.

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Do podłączenia zasilania karty wymagane są dwie wtyczki: jedna 8-pinowa oraz jedna 6-pinowa. Na śledziu rozmieszczono tylko trzy wyjścia video – dwa DVI-I oraz port miniHDMI. Nad nimi umieszczono kratkę wentylacyjną. Cooler bohatera naszej dzisiejszej recenzji zbudowany jest z bardzo dużego, aluminiowego radiatora, który odbiera ciepło z rdzenia za pomocą przylegających bezpośrednio do GPU heatpipe'ów. Te przenoszą nagromadzone ciepło do finów, gdzie zostaje ono rozproszone przez dwa wentylatory.

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Platforma testowa

 Model
Procesor Intel Core i7 930
3,8 GHz (19 x 200 MHz)
Pamięć RAM GoodRAM PRO DDR3 2000 MHz CL9
3 x 2 GB
Płyta główna ASRock X58 Extreme3
Cooler procesora Scythe Mugen 2 rev. B
Dysk twardy 2 x Samsung HD103SJ RAID 0
Zasilacz Corsair TX650W
System operacyjny Windows 7 Professional x64 PL

Do testowania używaliśmy najświeższych sterowników, jakie były dostępne w dniu publikacji artykułu. Na każdym z wykresów naniesione zostały specyficzne ustawienia, m.in. jakość filtrowania anizotropowego czy antyaliasingu. Nasze testy przeprowadziliśmy w trzech znacznie różniących się od siebie rozdzielczościach. Mamy jedną dla proporcji 5:4 (1280 x 1024), jedną dla 16:10 (1680 x 1050) oraz rozdzielczość FULL HD 1920 x 1080 (proporcja 16:9).

Testy wydajności

Nasz dzisiejszy główny bohater jest kartą fabrycznie podkręconą. W przypadku rdzenia graficznego producent podniósł zegary do poziomu 815 MHz (1630 MHz w przypadku Shaderów), natomiast taktowanie pamięci wzrosło do 1026 MHz. Wpływ takiego zabiegu jest widoczny gołym okiem i w dość znacznym stopniu przekłada się na zwiększenie wydajności. Na kilku kolejnych stronach znajdziecie wykresy z naniesionymi wynikami, jakie osiągnął Zotac GeForce GTX 580 AMP2!.

Crysis Warhead

Aliens vs Predator Benchmark

Just Cause 2

Colin McRae DiRT 2

Battlefield Bad Company 2

Podkręcanie i kultura pracy

Wspomnieliśmy już, że karta jest fabrycznie podkręcona. Nie mogliśmy jednak odmówić sobie przyjemności sprawdzenia, jak zmieni się jej wydajność po podkręceniu. Udało nam się osiągnąć stabilne 905 MHz dla GPU oraz 1080 MHz dla pamięci VRAM. Nie jest to co prawda oszałamiający wynik, ale w zupełności powinien wystarczyć każdemu użytkownikowi PC. Od dalszych prób OC odwiodła nas wysoka temperatura układu graficznego.

Kultura pracy jest w przypadku produktu Zotaca całkiem dobra. Dwa wentylatory bardzo dobrze radzą sobie z generowanym przez układ graficzny ciepłem. Są co prawda słyszalne pod obciążeniem, ale do konstrukcji referencyjnej nadal bardzo daleko. Można więc powiedzieć, że jest to relatywnie cicha karta. Temperatura jest – jak na tak wydajny układ – bardzo niska, co z pewnością bardzo pozytywnie przekłada się na żywotność naszej karty. Pobór prądu kształtuje się na podobnym – jak w konkurencyjnych kartach z tej rodziny – poziomie, jest więc oczywiście dość wysoki.

Podsumowanie

Zotac GeForce GTX 580 AMP2! należy do rodziny kart dla entuzjastów. Cechuje ją ogromna wydajność, karta pozwala grać we wszystkie dostępne na rynku gry w maksymalnej jakości obrazu z włączonymi wodotryskami graficznymi i na dodatek w wysokiej rozdzielczości. Do tego dochodzi całkiem dobra kultura pracy, gdzie do pełni szczęści brakuje tylko poboru prądu na niższym poziomie. W kwestii OC nie jest może rewelacyjnie, ale głównym problemem jest temperatura rdzenia po zwiększeniu napięcia go zasilającego. Najwidoczniej cooler nie był projektowany do mocnego OC. Choć w wielu przypadkach 100 stopni C dla rdzenia nie jest jeszcze wartością graniczną, to lepiej dmuchać na zimne i nie poddawać próbie sekcji zasilania karty.

Zotac GeForce GTX 580 AMP2!

Dla niektórych dużą wadą mogą być gabaryty urządzenia. Taką samą sytuację obserwowaliśmy w przypadku układów ASUSA z serii DirectCU II. Konstrukcja co prawda jest od nich krótsza, ale podobnie jak one zajmuje trzy sloty, przez co instalacja innych kart rozszerzeń może być albo niemożliwa, albo bardzo utrudniona. Jak przystało na kartę z najwyższej półki, cena jest bardzo wysoka. Zotac GeForce GTX 580 AMP2! kosztuje około 2100 zł. Trzeba się więc trochę zastanowić, czy istnieje sens wydawania tak dużej sumy pieniędzy na samą kartę graficzną. Dla większości użytkowników całkowicie wystarczającą kartą do grania będzie GeForce GTX 570. Wysoką cenę możemy poniekąd tłumaczyć wysokim kursem dolara oraz bardzo długim okresem gwarancyjnym wynoszącym aż 60 miesięcy. Także jedynie do Was, drodzy Czytelnicy, należeć będzie decyzja o kupnie bohatera naszej dzisiejszej recenzji. My natomiast przyznajemy karcie Zotaca zasłużoną rekomendację.

Plusy Minusy Ocena końcowa
 • ogromna wydajność
 • bardzo dobry system chłodzenia (na fabrycznym taktowaniu)
 • nie najgorsze możliwości OC
 • gra dołączona w zestawie
 • bardzo ciekawy desing
 • 5-letnia gwarancja
 • wysoka cena
 • system chłodzenia nie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła po zmianie napięcia
85%

Polecane przez PC Centre - 2011Opisany powyżej produkt został uhonorowany przez nas odznaczeniem Polecane przez PC Centre. Przyznajemy je jedynie produktom naprawdę wysokiej jakości, których zakup bez obaw możemy polecić Wam, drodzy Czytelnicy.