News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Zapraszamy Was do lektury pierwszego zestawienia płyt głównych pod procesory Intel Haswell opublikowanego na łamach PC Centre.pl! Przetestowaliśmy dla Was osiem konstrukcji mATX z chipsetami B85 i oceniliśmy pod kątem wyposażenia, funkcjonalności i jakości dołączonego oprogramowania. Sprawdźcie, które z nich okazały się być najlepsze, w co warto zainwestować swoje środki, a co lepiej omijać szerokim łukiem...

Wprowadzenie

Bohaterkami niniejszego zestawienia jest osiem dość nietypowych płyt głównych. Nietypowych, gdyż dedykowane są one raczej budżetowym procesorom Intel Haswell, jednak póki co te nadal nie doczekały się swojej premiery, a mało kto łączy czterordzeniowy procesor za 1000 zł z płytą za 200 – 300 zł. Niestety na rynku nadal nie ma modeli Intel Core i3, Pentium i Celeron nowej generacji, więc podczas testów skazani byliśmy na korzystanie z bardzo wydajnego Core i5 4670K z odblokowanym dzielnikiem.

Wybraliśmy po dwa modele płyt od każdego z czwórki wielkich producentów – ASRocka, ASUSA, Gigabyte'a i MSI. Zdecydowaliśmy się na przetestowanie zarówno stricte budżetowych konstrukcji, jak i tych zdecydowanie lepiej wyposażonych. Jak się jednak przekonacie, w niektórych przypadkach zacierać się będzie granica budżetowy – średnia półka, a głównym powodem jest cena urządzeń, która w kilku przypadkach zaskakuje zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Płyty główne B85

Położyliśmy duży nacisk na kwestię software'u i łatwości obsługi UEFI. Postanowiliśmy obszernie opisać oba aspekty, dzięki czemu każdy z użytkowników będzie mógł przekonać się, co zasługuje na pochwałę, a co wymaga jeszcze dopracowania. Bardzo wysoko ocenialiśmy też funkcjonalność samych płyt – obowiązywała zasada "im więcej złączy, tym lepiej". Niemniej ważne było także rozłożenie elementów na laminacie i łatwość dostępu do każdego ze złączy.

Płyty do testów dostarczył sklep Esc

Komentarze (38)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: xiaoke.

SethGecko

  • Goście

Napisano 15 sie 2013, 15:10

Asus zdeklasował MSI i Gigabyte, ale patrząc na ich płyty nie powinno to być zaskoczeniem, poza jakością wykonania możemy również liczyć na oszczędnośc na dłuższą metę

dzik86

  • Goście

Napisano 1 paź 2013, 09:16

nie wiem czym zdeklasował, zaledwie 3 fazową sekcją zasilania ?

waldzio

  • Goście

Napisano 20 paź 2013, 21:23

Jednak płyta jest ciekawa

Sobieski

  • Goście

Napisano 27 paź 2013, 06:17

Asus do swoich płyt dorzuca zazwyczaj ciekawe oprogramowanie ułatwiające pracę i to mi się podoba

Mannjak

  • Goście

Napisano 27 paź 2013, 11:12

No proszę, Asus dostał odznakę za opłacalność. Widać nie jest taki drogi jak mówi stereotyp. Ale trzeba przyznać, że tłum w tym teście jest;)

MM

  • Goście

Napisano 18 lut 2014, 22:32

"bardzo ciężki orzech do zgryzienia"?? OMG

replique montre

  • Goście

Napisano 2 mar 2016, 09:08

Cartes mères d'essai LGA 1150 mATX Chipset B85
Aperçu huit structures dédiées aux utilisateurs moins fortunés avec Intel Haswell.

pccentre

  • Goście

Napisano 18 mar 2016, 21:43

nice post to herre

best apps here

  • Goście

Napisano 20 mar 2016, 21:26

'N seën vir kundiges en beginners sowel, prestasie standaardisering kan die meeste van ons 'n moederbord uitsluitlik op sy CPU koppelvlak, aan boord funksies en prys te kies. Aan die ander kant, deurlopende toevoegings tot ons moederbord versameling laat baie lesers sonder die tyd om alles te lees. Ons verstaan, en is hier om te help met 'n korter lys van bekroonde produkte wat jy waarskynlik sal wil verder te ondersoek.

Mobdro

  • Goście

Napisano 28 mar 2016, 12:11

Mobdro is an amazing app for watch live tv shows and latest movies on android devices.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd