News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

ASUS H81M-C

ASUS H81M-C

ASUS H81M-C

Wygląd

Tańsza z konstrukcji ASUSA pod względem budowy niewiele różni się od swojego droższego brata. Rozmieszczenie elementów na laminacie jest podobne, choć kilka różnic (co ciekawe, na plus dla tej płyty) można zaobserwować. Ułożenie komponentów jest poprawne, ale podobnie jak w przypadku H81M-Plus niezagospodarowana przestrzeń na górze jest nieco zbyt duża.

ASUS H81M-C

Tradycyjnie już socket dla procesora wykonała firma Foxconn. Płyta posiada trzyfazową sekcję zasilania, która o dziwo, działa lepiej niż w droższym modelu. W bliskiej odległości od gniazda CPU umieszczono baterię, a zaraz przy niej złącze COM.

ASUS H81M-C

Płyta pozwala na skorzystanie z maksymalnie dwóch kości pamięci, co jest normą w przypadku wszystkich płyt opartych o chipset H81. Obok slotów umieszczono 24-pinowe złącze zasilania, a bliżej radiatora chipsetu znalazła się wyjmowana kość BIOS-u. Podobnie jak w droższej płycie nie ma mowy o żadnym zabezpieczeniu w postaci drugiej, zapasowej kości.

ASUS H81M-C

Radiator umieszczony na chipsecie jest identyczny, jak ten w modelu H81M-Plus. Znalazł się on jednak bliżej bocznej krawędzi, choć to nie kwestia przesunięcia samego chipsetu, co mniejszych rozmiarów samej płyty (ta jest po prostu węższa).

ASUS H81M-C

Kolejnymi elementami umieszczonymi na laminacie są oczywiście złącza SATA. Najbliżej radiatora umieszczono dwa czarne, a więc SATA 2.0 3 Gb/s. Nieco dalej umieszczono dwa porty SATA 3.0 bezpośrednio sąsiadujące ze złączami dla panelu przedniego. Dalej mamy dwa porty USB 2.0, jeden TPM oraz złącze audio.

ASUS H81M-C

Laminat obsadzono czterema slotami dla kart rozszerzeń, wśród których (na szczęście) znajduje się także PCI. Użytkownik dostaje do dyspozycji jedno PCI-E x16, dwa PCI-E x1 i wspomniany już wcześniej port PCI.

ASUS H81M-C

Na panelu tylnym głównym odstępstwem od normy jest udostępnienie złącza LPT. Producent nie zdecydował się na oddanie do dyspozycji użytkownika portu COM, choć może to i lepiej – przynajmniej wyprowadzone zostało cyfrowe wyjście wideo. Specyfikację uzupełniają: dwa porty PS/2 (klwiatura, mysz), DVI-D, D-Sub, LPT, cztery porty USB 2.0, dwa USB 3.0, gniazdo RJ-45 i trzy wejścia/wyjścia audio.

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

qfass

 • Goście

Napisano 30 lis 2013, 20:52

Bardzo ciekawy i przydatny test ;) Nie napawają optymizmem jedynie wyniki sekcji zasilania w Asus H81M-Plus, a wiązałem z nią duże nadzieje.. :/

adonim

 • Goście

Napisano 19 gru 2013, 14:13

widzę że nikt nie może dłużej usiedzieć w dziale hardware i koniec końców szystko spada na Adriana. Świadomy wybór czy inne względy. A recka OK ;)

grzesiek1871

 • Goście

Napisano 3 lut 2014, 00:12

W minusach Asusa H81M-C podaliście, że nie ma USB 3.0, dlaczego skoro nawet widać, że jest?

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lut 2014, 12:41

Plus za czujność, miało być "Brak złącza USB 3.0 dla panelu frontowego".

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 11:53

Miałem w swoich łapach: Asus H81M-Plus i stwierdzam że dostaliście trefny egzemplarz.
Wszystkie parametry (temp., OC, pobór prądu) są na poziomie ASUS H81M-C lub nieco lepsze.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 15:31

Witam,

jestem właśnie na etapie składania nowego komputera i najprawdopodobniej zdecyduję się na  Gigabyte GA-H81M-HD3 ze względu na atrakcyjną cenę  i potrzebne mi złącza. Jednak jedna rzecz mnie niepokoi mianowicie płyta ta ma możliwość podłączenia tylko jednego wiatraka obudowy, natomiast obudowa, który wybrałem posiada dwa takie wiatraki plus dodatkowo regulator obrotów montowany na śledziu. Wiem, że można podłączyć wiatraki bezpośrednio do zasilacza za pomocą przejściówki, jednak niepokoi mnie to czy będzie wtedy możliwa obsługa regulacji obrotów. Orientuje się może ktoś w tym temacie?

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 18:44

Jaka to obudowa i regulator?

Znalazłem na allegro coś takiego:

http://allegro.pl/xs...3979008526.html

To powinno rozwiązać problem, wpinasz w płytę i masz z jednego złącza dwa, nie tracąc regulacji obrotów.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 21:27

Dzięki za pomoc, obudowa to Fractal Design Define Mini. A regulator jest dołączony do obudowy.

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 27 lut 2014, 20:38

Nie ma za co.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd