News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

ASUS H81M-Plus

ASUS H81M-PLUS

ASUS H81M-PLUS

Wygląd

O ile w przypadku ASRocków nie było żadnych różnic w cenie, tak u ASUSA takie się pojawiają. Droższy z modeli – H81M-Plus – to jedna z tych konstrukcji, o której można powiedzieć, że nie wiemy, do kogo jest kierowana. PCB wygląda solidnie, choć cięcia oczywiście widać. To budżetowa konstrukcja, więc inaczej być nie mogło. Rozmieszczenie elementów na laminacie jest poprawne. Inna sprawa, że wiele rzeczy zostało wyciętych, przez co pod względem funkcjonalnym ASUS H81M-Plus nie zachwyca.

ASUS H81M-PLUS

Koszyk na procesor wykonany przez firmę Foxconn sąsiaduje z trzyfazową sekcją zasilania. Nie jest to zbyt dużo i choć w przypadku kolejnych płyt nie będziemy takiego podejścia zbytnio ganić, tak tutaj przez pewne problemy (o których nieco później) nie możemy pozytywnie ocenić sekcji. Przy górnej krawędzi laminatu mamy sporo niezagospodarowanego miejsca. Szkoda, można było wrzucić tam chociażby złącze dla wentylatora. Dziwne podejście producenta.

ASUS H81M-PLUS

Płyta pozwala na skorzystanie z maksymalnie dwóch kości pamięci, co jest normą w przypadku wszystkich płyt opartych o chipset H81. Obok slotów umieszczono 24-pinowe złącze zasilania, a nieco dalej gniazdo USB 3.0.

ASUS H81M-PLUS

Radiator umieszczony na chipsecie nie jest co prawda zbyt duży, ale dobrze radzi sobie z odprowadzaniem nagromadzonego ciepła. Podobnie jak w płytach ASRocka, H81M-Plus posiada wymienialną kość BIOS-u, co w przypadku "uceglenia" płyty sprawia, że naprawa jest bardzo szybka.

ASUS H81M-PLUS

Przy dolnej krawędzi znalazły się cztery złącza SATA. Dwa umieszczone najniżej to SATA 3.0, czarne to natomiast SATA 2. W jednej linii z tymi pierwszymi znalazły się także dwa porty USB 2.0 i złącze AAFP. Płytę wykastrowano natomiast z TPM oraz m.in. COM-a i LPT. Słabo.

ASUS H81M-PLUS

Płyta została wyposażona w cztery sloty na karty rozszerzeń. Nie widzimy jednak większego sensu w ich doborze. Na laminacie znalazły się aż trzy PCI-E x 1 i standardowo jedno PCI-E x16. Po co tyle tych pierwszych? Dlaczego choćby jednego z nich nie zamienić na zwykłe PCI? Według nas to tylko marnowanie miejsca na laminacie, układ, który nie przynosi żadnej korzyści użytkownikowi.

ASUS H81M-PLUS

Panel tylny jest w sumie jak najbardziej standardowy. Dwa porty PS/2 (myszka i klawiatura), złącze HDMI, D-Sub i DVI-D, do tego sześć portów USB (z czego dwa niebieskie to USB 3.0), standardowy port LAN i trzy wejścia/wyjścia audio.

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

qfass

 • Goście

Napisano 30 lis 2013, 20:52

Bardzo ciekawy i przydatny test ;) Nie napawają optymizmem jedynie wyniki sekcji zasilania w Asus H81M-Plus, a wiązałem z nią duże nadzieje.. :/

adonim

 • Goście

Napisano 19 gru 2013, 14:13

widzę że nikt nie może dłużej usiedzieć w dziale hardware i koniec końców szystko spada na Adriana. Świadomy wybór czy inne względy. A recka OK ;)

grzesiek1871

 • Goście

Napisano 3 lut 2014, 00:12

W minusach Asusa H81M-C podaliście, że nie ma USB 3.0, dlaczego skoro nawet widać, że jest?

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lut 2014, 12:41

Plus za czujność, miało być "Brak złącza USB 3.0 dla panelu frontowego".

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 11:53

Miałem w swoich łapach: Asus H81M-Plus i stwierdzam że dostaliście trefny egzemplarz.
Wszystkie parametry (temp., OC, pobór prądu) są na poziomie ASUS H81M-C lub nieco lepsze.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 15:31

Witam,

jestem właśnie na etapie składania nowego komputera i najprawdopodobniej zdecyduję się na  Gigabyte GA-H81M-HD3 ze względu na atrakcyjną cenę  i potrzebne mi złącza. Jednak jedna rzecz mnie niepokoi mianowicie płyta ta ma możliwość podłączenia tylko jednego wiatraka obudowy, natomiast obudowa, który wybrałem posiada dwa takie wiatraki plus dodatkowo regulator obrotów montowany na śledziu. Wiem, że można podłączyć wiatraki bezpośrednio do zasilacza za pomocą przejściówki, jednak niepokoi mnie to czy będzie wtedy możliwa obsługa regulacji obrotów. Orientuje się może ktoś w tym temacie?

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 18:44

Jaka to obudowa i regulator?

Znalazłem na allegro coś takiego:

http://allegro.pl/xs...3979008526.html

To powinno rozwiązać problem, wpinasz w płytę i masz z jednego złącza dwa, nie tracąc regulacji obrotów.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 21:27

Dzięki za pomoc, obudowa to Fractal Design Define Mini. A regulator jest dołączony do obudowy.

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 27 lut 2014, 20:38

Nie ma za co.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd