News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

Oprogramowanie

ASRock oferuje silne wsparcie programowe swoich płyt głównych i nie inaczej jest w przypadku płyt głównych z naszego testu. Do płyty ASRocka dołączono oprogramowanie A-Tuning będące swojego rodzaj centrum dowodzenia. Kolejne zakładki dedykowane są specjalistycznym zestawom funkcji, wszystko wydaje się być jasno i przejrzyście opisane. W porównaniu do wcześniejszych wersji aplikacji opisanych chociażby przy okazji testu płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85, obecna kompilacja została wzbogacona o nową zakładkę, a w sekcji Tools znajdziemy nieco więcej funkcji.

W oknie Operation Mode możemy wybrać jeden z trzech trybów pracy urządzenia. Każdy podpisany jest zgodnie z przeznaczeniem – Standard Mode to oczywiście domyślny profil, bez żadnych dodatkowych "bajerów". Performance Mode przełącza komputer w tryb najwyższej wydajności (mnożnik procesora bez ręcznego OC dobija do maksymalnej wartości Turbo). Po aktywacji Power Saving wydajność jest znacznie obniżona, ale zmniejszają się dzięki temu pobór energii i hałas wentylatorów. Procesor taktowany jest zegarami od 800 MHz do 1000 MHz, co powinno wystarczyć do przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów.

ASRock - UEFI i Oprogramowanie

Zakładka Tools gromadzi w sobie sześć ciekawych narzędzi wspomagających użytkownika podczas korzystania z komputera. XFast RAM tworzy wirtualny dysk w pamięci RAM, który z powodzeniem możemy wykorzystać jako miejsce na pliki cache przeglądarki, pliki temp czy plik wymiany. Rozwiązanie to ma przyspieszyć pracę systemu i jest całkiem sensowne przy zastrzeżeniu, że posiadamy dużą ilość pamięci RAM. Tutaj także decydujemy, czy aktywować Fast Boot (opcja działa tylko z systemem Windows 8 i nowszym).

ASRock - UEFI i Oprogramowanie

W tej samej sekcji znajduje się grupa LifeStyle, w której znajdziemy takie funkcje, jak Good Night LED, FAN-Tastic Tuning, Dehumidifier, a także USB Key, OC DNA i ciekawie nazwany Online Management Guard (OMG). Dzięki pierwszej możemy wyłączyć wszystkie diody LED w naszym PC, co przyda się szczególnie, gdy korzystamy z niego w nocy. Kolejne opcje służą do regulacji prędkości obrotowej, zapobiegania zawilgoceniu komputera. USB Key pozwala nam zabezpieczyć swój komputer przed nieautoryzowanym dostępem dzięki wygenerowaniu specjalnego klucza umieszczanego na pamięci masowej i potrzebnego przy rozruchu komputera. OC DNA związane jest z wczytywaniem z poziomu systemu profili OC.

ASRock - UEFI i Oprogramowanie

Zakładka OC Tweaker zawiera oczywiście zestaw funkcji umożliwiających podkręcanie komputera z poziomu systemu Windows. ASRock oddał do naszej dyspozycji całą masę suwaków odpowiedzialnych za konkretne ustawienia. Możemy zmienić całą masę napięć nie tylko związanych bezpośrednio z pracą procesora, ale także ze zintegrowanym układem graficznym. W nowej wersji dodano obsługę profili czy szybkiego przełączania się za pomocą hot keyów. Wreszcie możemy też zobaczyć prawidłowe wskazania i wartości na wszystkich suwakach. W przypadku wcześniejszych testów ASRocków był z tym mały problem.

ASRock - UEFI i Oprogramowanie

Zakładka System Info gromadzi informacje na temat pracy komputera. Znajdują się tutaj dane o napięciach, prędkościach obrotowych poszczególnych wentylatorów oraz podstawowe informacje o samym procesorze. Do tego mamy też podgląd na elementy podłączone do płyty głównej – w tym celu musimy kliknąć na przycisk System Browser. Identyczną funkcjonalność znaleźć można też w UEFI płyty.

ASRock - UEFI i Oprogramowanie

Jak wspomnieliśmy nieco wcześniej, ASRock rozbudował swoje oprogramowanie o kolejną zakładkę. Live Update pozwala nam w wygodny sposób zaktualizować sterowniki swojego sprzętu i pobrać wybrane aplikacje ASRocka. Bardzo dobre posunięcie, choć tego typu rzeczy powinny znaleźć się w aplikacji od samego początku.

ASRock Oprogramowanie

Poza pakietem A-Tuning w zestawie znajdziemy także standardowe dwie aplikacja ASRocka – XFast USB oraz XFast Lan. Pierwszy program zwiększa wydajność pamięci flash podłączonej do złącza USB. Ilość opcji ogranicza się do całych dwóch: trybu normal i trybu turbo.

ASRock Oprogramowanie

XFast Lan jest już dużo bardziej rozbudowany. Aplikacja jest tak naprawdę jedynie brandowanym przez ASRocka programem Cfos Speed. Dzięki niemu mamy możliwość ustawienia priorytetów w aplikacjach sieciowych, usprawnienia działania łącza, priorytetyzację czasu pingów lub pasma. Program dedykowany jest jednak nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom, dla tych mniej wprawionych ustawianie poszczególnych opcji będzie raczej ciężkie, choć podpowiedzi umieszczone w programie powinny choć trochę pomóc.

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

qfass

 • Goście

Napisano 30 lis 2013, 20:52

Bardzo ciekawy i przydatny test ;) Nie napawają optymizmem jedynie wyniki sekcji zasilania w Asus H81M-Plus, a wiązałem z nią duże nadzieje.. :/

adonim

 • Goście

Napisano 19 gru 2013, 14:13

widzę że nikt nie może dłużej usiedzieć w dziale hardware i koniec końców szystko spada na Adriana. Świadomy wybór czy inne względy. A recka OK ;)

grzesiek1871

 • Goście

Napisano 3 lut 2014, 00:12

W minusach Asusa H81M-C podaliście, że nie ma USB 3.0, dlaczego skoro nawet widać, że jest?

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lut 2014, 12:41

Plus za czujność, miało być "Brak złącza USB 3.0 dla panelu frontowego".

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 11:53

Miałem w swoich łapach: Asus H81M-Plus i stwierdzam że dostaliście trefny egzemplarz.
Wszystkie parametry (temp., OC, pobór prądu) są na poziomie ASUS H81M-C lub nieco lepsze.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 15:31

Witam,

jestem właśnie na etapie składania nowego komputera i najprawdopodobniej zdecyduję się na  Gigabyte GA-H81M-HD3 ze względu na atrakcyjną cenę  i potrzebne mi złącza. Jednak jedna rzecz mnie niepokoi mianowicie płyta ta ma możliwość podłączenia tylko jednego wiatraka obudowy, natomiast obudowa, który wybrałem posiada dwa takie wiatraki plus dodatkowo regulator obrotów montowany na śledziu. Wiem, że można podłączyć wiatraki bezpośrednio do zasilacza za pomocą przejściówki, jednak niepokoi mnie to czy będzie wtedy możliwa obsługa regulacji obrotów. Orientuje się może ktoś w tym temacie?

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 18:44

Jaka to obudowa i regulator?

Znalazłem na allegro coś takiego:

http://allegro.pl/xs...3979008526.html

To powinno rozwiązać problem, wpinasz w płytę i masz z jednego złącza dwa, nie tracąc regulacji obrotów.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 21:27

Dzięki za pomoc, obudowa to Fractal Design Define Mini. A regulator jest dołączony do obudowy.

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 27 lut 2014, 20:38

Nie ma za co.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd