News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

ASRock H81M

ASRock H81M

ASRock H81M

Wygląd płyty

Oba testowane przez nas modele ASRocka kosztują tyle samo. Na pierwszy ogień idzie jednak bardziej "domowy" model H81M. W telegraficznym skrócie – to obcięty model B85M pozbawiony dwóch złączy SATA 3.0. Model H81 posiada także zewnętrzny kontroler USB 3.0 firmy Elton Tech, który w przypadku płyt B85 jest niepotrzebny ze względu na obsługę tego standardu przez chipset. Rozmieszczenie elementów wygląda dobrze, ale podobnie jak w modelu B85M przy dolnej krawędzi mamy już tłok.

ASRock H81M

ASRock H81M posiada najmocniejszą sekcję zasilania wśród wszystkich przetestowanych przez nas modeli. Cztery fazy w tak taniej konstrukcji to już naprawdę bardzo dużo. Oczywiście nie powinniśmy oczekiwać żadnego radiatora – nie ma go w droższych konstrukcjach, to i w tańszej pojawić się nie mógł. Podobnie jak w przypadku wspominanego już kilkukrotnie modelu B85M nie bardzo rozumiemy sens umieszczania baterii przy górnej krawędzi płyty głównej. Przy rozbudowanym coolerze jej wymiana może być prawdziwą mordęgą.

ASRock H81M

Płyta udostępnia dwa sloty na pamięć RAM mogące obsłużyć pamięci taktowane zegarem do 1600 MHz. W bliskiej odległości od slotów znalazło się miejsce dla 24-pinowego złącza zasilania. W jego najbliższym sąsiedztwie umieszczono cztery złącza SATA – dwa pracują w standardzie SATA 3, dwa (czarne) SATA 2. Bezpośrednio do sekcji tych złączy przylega gniazdo USB 3.0 dla panelu frontowego. Do jego obsługi zaprzęgnięto wspomniany już wcześniej chip firmy Elton Tech.

ASRock H81M

Nagromadzone ciepło z chipsetu odprowadza niewielki czarny, aluminiowy radiator. Na płycie znalazła się jedna kość BIOS-u, która jest – podobnie jak w modelu B85M – wyjmowalna. Na samym dole laminatu znajdziemy, oprócz tradycyjnych złączy USB i audio, także TPM, LPT oraz COM. Bardzo dobre podejście ze strony producenta.

ASRock H81M

Na płycie znalazło się miejsce dla czterech złączy PCI – dwóch PCIE x16 (górny elektrycznie x16, dolny x4) oraz dwóch standardowych PCI. Jak się przekonacie, takie podejście nie jest żadnym standardem. A szkoda. W tanich konstrukcjach nie powinno się rezygnować ze starego PCI, bo zwykle osoby kupujące takie płyty posiadają jeszcze sprzęt korzystający z tego interfejsu. Dlatego brawa dla ASRocka za to, że jego konstruktorzy i inżynierowie mają takie rzeczy na uwadze.

ASRock H81M

Panel tylny wygląda przyzwoicie, ale też niczym szczególnym nie zaskakuje. Standardowo otrzymujemy dostęp do sześciu złączy USB (cztery USB 2.0, dwa USB 3.0), portu LAN i wyjść/wejść audio (włączając w to złącze optyczne). Płyta posiada ponadto trzy wyjścia wideo – D-Sub, DVI-D oraz HDMI.

ASRock H81M

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

qfass

 • Goście

Napisano 30 lis 2013, 20:52

Bardzo ciekawy i przydatny test ;) Nie napawają optymizmem jedynie wyniki sekcji zasilania w Asus H81M-Plus, a wiązałem z nią duże nadzieje.. :/

adonim

 • Goście

Napisano 19 gru 2013, 14:13

widzę że nikt nie może dłużej usiedzieć w dziale hardware i koniec końców szystko spada na Adriana. Świadomy wybór czy inne względy. A recka OK ;)

grzesiek1871

 • Goście

Napisano 3 lut 2014, 00:12

W minusach Asusa H81M-C podaliście, że nie ma USB 3.0, dlaczego skoro nawet widać, że jest?

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lut 2014, 12:41

Plus za czujność, miało być "Brak złącza USB 3.0 dla panelu frontowego".

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 11:53

Miałem w swoich łapach: Asus H81M-Plus i stwierdzam że dostaliście trefny egzemplarz.
Wszystkie parametry (temp., OC, pobór prądu) są na poziomie ASUS H81M-C lub nieco lepsze.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 15:31

Witam,

jestem właśnie na etapie składania nowego komputera i najprawdopodobniej zdecyduję się na  Gigabyte GA-H81M-HD3 ze względu na atrakcyjną cenę  i potrzebne mi złącza. Jednak jedna rzecz mnie niepokoi mianowicie płyta ta ma możliwość podłączenia tylko jednego wiatraka obudowy, natomiast obudowa, który wybrałem posiada dwa takie wiatraki plus dodatkowo regulator obrotów montowany na śledziu. Wiem, że można podłączyć wiatraki bezpośrednio do zasilacza za pomocą przejściówki, jednak niepokoi mnie to czy będzie wtedy możliwa obsługa regulacji obrotów. Orientuje się może ktoś w tym temacie?

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 18:44

Jaka to obudowa i regulator?

Znalazłem na allegro coś takiego:

http://allegro.pl/xs...3979008526.html

To powinno rozwiązać problem, wpinasz w płytę i masz z jednego złącza dwa, nie tracąc regulacji obrotów.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 21:27

Dzięki za pomoc, obudowa to Fractal Design Define Mini. A regulator jest dołączony do obudowy.

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 27 lut 2014, 20:38

Nie ma za co.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd