News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

Podkręcanie

Kwestia OC na tego typu płytach jest bardzo dyskusyjna, a przekonująca odpowiedź na pytanie „kręcić czy nie kręcić?” trudna do znalezienia. Naszym zdaniem można kręcić, choć oczywiście z głową. Co prawda – jak się przekonacie – niektóre z płyt potrafią utrzymywać bardzo duże taktowanie CPU, ale są też i takie, które nie pozwalają na OC w ogóle. Różnice są całkiem spore. Tam gdzie się dało, sprawdziliśmy także podkręcanie automatyczne.

Zacznijmy może od największych rozczarowań. Takim jest droższa z płyt ASUSA – H81M-Plus, która po kilku minutach pod pełnym obciążeniem po prostu się wyłączyła. Sekcja zasilania miała prawie 100 stopni, co – biorąc pod uwagę, że Haswelle jednak obciążają ją nieco mniej niż starsza rodzina – jest wartością całkowicie niedopuszczalną. Ta płyta nie przeszła procedury testowej, ale nie możemy na jej podstawie rokować, czy podobnie będzie z innymi "plusami".

Innym rozczarowaniem jest wręcz śmiesznie niski potencjał podkręcania płyt MSI. Rozumiemy, że to produkty low-endowe, ale automatyczne OC (o ile tak to można nazwać w ogóle) na poziomie 3,6 GHz w sytuacji, gdy takie taktowanie procesor osiąga w Turbo, jest lekko śmieszne. Co więcej, konstrukcje MSI to jedyne płyty w zestawieniu, które nie udostępniają możliwości zmiany napięcia. To zresztą jedne z niewielu, z jakimi mieliśmy do czynienia w całej historii testów, które takiej funkcji nie posiadają. Podobne rzeczy widzieliśmy tylko w przypadku modeli montowanych w notebookach i komputerach All-in-One.

Na tle wyżej wymienionych płyt bardzo dobrze prezentuje się reszta stawki. Gigabyte w swoich konstrukcjach automatycznie kręci procesor do 3,8 GHz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zegar został ustalony nawet na wartość o 1000 MHz wyższą. H81M-HD3 z taką właśnie wartością sobie bez problemu poradził. Nieco gorzej wypadł drugi model ze stajni Gigabyte'a oraz oba ASRocki. W przypadku jednak tych ostatnich, automatyczne OC jest zaprojektowane lepiej przez wybór konkretnego z profili. Bezpiecznie można wybrać 4,4 GHz, ale z 4,6 GHz też nie było problemu. Czterofazowa sekcja zasilania dawała radę w obu przypadkach.

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

qfass

 • Goście

Napisano 30 lis 2013, 20:52

Bardzo ciekawy i przydatny test ;) Nie napawają optymizmem jedynie wyniki sekcji zasilania w Asus H81M-Plus, a wiązałem z nią duże nadzieje.. :/

adonim

 • Goście

Napisano 19 gru 2013, 14:13

widzę że nikt nie może dłużej usiedzieć w dziale hardware i koniec końców szystko spada na Adriana. Świadomy wybór czy inne względy. A recka OK ;)

grzesiek1871

 • Goście

Napisano 3 lut 2014, 00:12

W minusach Asusa H81M-C podaliście, że nie ma USB 3.0, dlaczego skoro nawet widać, że jest?

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lut 2014, 12:41

Plus za czujność, miało być "Brak złącza USB 3.0 dla panelu frontowego".

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 11:53

Miałem w swoich łapach: Asus H81M-Plus i stwierdzam że dostaliście trefny egzemplarz.
Wszystkie parametry (temp., OC, pobór prądu) są na poziomie ASUS H81M-C lub nieco lepsze.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 15:31

Witam,

jestem właśnie na etapie składania nowego komputera i najprawdopodobniej zdecyduję się na  Gigabyte GA-H81M-HD3 ze względu na atrakcyjną cenę  i potrzebne mi złącza. Jednak jedna rzecz mnie niepokoi mianowicie płyta ta ma możliwość podłączenia tylko jednego wiatraka obudowy, natomiast obudowa, który wybrałem posiada dwa takie wiatraki plus dodatkowo regulator obrotów montowany na śledziu. Wiem, że można podłączyć wiatraki bezpośrednio do zasilacza za pomocą przejściówki, jednak niepokoi mnie to czy będzie wtedy możliwa obsługa regulacji obrotów. Orientuje się może ktoś w tym temacie?

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 18:44

Jaka to obudowa i regulator?

Znalazłem na allegro coś takiego:

http://allegro.pl/xs...3979008526.html

To powinno rozwiązać problem, wpinasz w płytę i masz z jednego złącza dwa, nie tracąc regulacji obrotów.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 21:27

Dzięki za pomoc, obudowa to Fractal Design Define Mini. A regulator jest dołączony do obudowy.

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 27 lut 2014, 20:38

Nie ma za co.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd