News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

UEFI płyt MSI

MSI jako jedyny producent postanowił nie korzystać z zakładek umieszczonych na górze ekranu i stworzył coś całkowicie innego, wyróżniającego się. Podobanie się całości jest kwestią gustu indywidualnych preferencji. Nam do gustu nie przypadło samo sterowanie – osoby obeznane z BIOS-ami w zdecydowanej większości nie używają myszek, a tutaj niestety kontrola myszką jest wygodniejsza niż za pomocą klawiatury. Po lewej i prawej stronie znajdziemy cztery duże przyciski, po których kliknięciu na ekranie pomiędzy nimi pojawia się odpowiednie podmenu z ustawieniami do regulacji. Co warto pochwalić, MSI jako jedyny w naszym zestawieniu producent pozwala zmienić język na polski, a jakość tłumaczenia jest bardzo dobra. Co prawda w niektórych sytuacjach pozostawiono angielski tekst, ale nie zmienia to faktu, że wygląda to bardzo przyzwoicie.

MSI - UEFI i Oprogramowanie

W menu Settings możemy ustawić najważniejsze opcje naszego systemu, sprawdzić taktowanie, napięcia czy dostosować, z którego urządzenia podłączonego do płyty konstrukcja ma startować. Ilość opcji jest zadowalająca dla początkującego użytkownika, zaawansowani mogą trochę psioczyć.

MSI - UEFI i Oprogramowanie

Opcje związane z podkręcaniem znajdują się oczywiście w podmenu OC. Ogólnie jednak menu to można całkowicie pominąć – jest maksymalnie obcięte. To pierwsza płyta główną, w której zauważyliśmy brak możliwości zmiany napięcia procesora. Szerzej o tym fakcie piszemy w rozdziale "Podkręcanie"

MSI - UEFI i Oprogramowanie

OC Profile umożliwia zapisywanie oraz odczytywanie zdefiniowanych przez nas ustawień. Dużo ciekawsze są dwie ostatnie zakładki menu. W Hardware Monitor w graficzny sposób prezentowane są najważniejsze informacje na temat napięć, temperatur oraz prędkości obrotowych. Do tego każdy użytkownik może w prosty sposób, za pomocą suwaków, regulować dane funkcje. Dobrym, wartym pochwalenia patentem jest stopniowy regulator prędkości wentylatora systemu chłodzenia procesora. Dzięki niemu możemy sami zaplanować, jak będzie zachowywał się wentylator zależnie od temperatury CPU.

MSI - UEFI i Oprogramowanie

MSI - UEFI i Oprogramowanie

Board Explorer jest bardziej ciekawostką niż zaawansowaną funkcją i choćby dlatego warto o nim wspomnieć. Dzięki niemu możemy zobaczyć, co dokładnie podłączone jest do konkretnego slotu na płycie głównej. Wiedząc, co mamy zainstalowane w obudowie, można w ten sposób diagnozować usterki – urządzenie nie będzie wtedy wykrywane prawidłowo.

MSI - UEFI i Oprogramowanie

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

qfass

 • Goście

Napisano 30 lis 2013, 20:52

Bardzo ciekawy i przydatny test ;) Nie napawają optymizmem jedynie wyniki sekcji zasilania w Asus H81M-Plus, a wiązałem z nią duże nadzieje.. :/

adonim

 • Goście

Napisano 19 gru 2013, 14:13

widzę że nikt nie może dłużej usiedzieć w dziale hardware i koniec końców szystko spada na Adriana. Świadomy wybór czy inne względy. A recka OK ;)

grzesiek1871

 • Goście

Napisano 3 lut 2014, 00:12

W minusach Asusa H81M-C podaliście, że nie ma USB 3.0, dlaczego skoro nawet widać, że jest?

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lut 2014, 12:41

Plus za czujność, miało być "Brak złącza USB 3.0 dla panelu frontowego".

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 11:53

Miałem w swoich łapach: Asus H81M-Plus i stwierdzam że dostaliście trefny egzemplarz.
Wszystkie parametry (temp., OC, pobór prądu) są na poziomie ASUS H81M-C lub nieco lepsze.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 15:31

Witam,

jestem właśnie na etapie składania nowego komputera i najprawdopodobniej zdecyduję się na  Gigabyte GA-H81M-HD3 ze względu na atrakcyjną cenę  i potrzebne mi złącza. Jednak jedna rzecz mnie niepokoi mianowicie płyta ta ma możliwość podłączenia tylko jednego wiatraka obudowy, natomiast obudowa, który wybrałem posiada dwa takie wiatraki plus dodatkowo regulator obrotów montowany na śledziu. Wiem, że można podłączyć wiatraki bezpośrednio do zasilacza za pomocą przejściówki, jednak niepokoi mnie to czy będzie wtedy możliwa obsługa regulacji obrotów. Orientuje się może ktoś w tym temacie?

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 18:44

Jaka to obudowa i regulator?

Znalazłem na allegro coś takiego:

http://allegro.pl/xs...3979008526.html

To powinno rozwiązać problem, wpinasz w płytę i masz z jednego złącza dwa, nie tracąc regulacji obrotów.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 21:27

Dzięki za pomoc, obudowa to Fractal Design Define Mini. A regulator jest dołączony do obudowy.

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 27 lut 2014, 20:38

Nie ma za co.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd