News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

UEFI płyt Gigabyte

Gigabyte postawiło na sprawdzony układ Setupu znany z większości płyt głównych tego producenta. Menu zostało podzielone na sześć zakładek, które rozpoznamy już po samych ikonach. W pierwszej, oznaczonej tajemniczym skrótem M.I.T., poza kilkoma informacjami na temat komputera (które jak widać po ilości pamięci nie zawsze wyświetlają się poprawnie), znajdziemy też sześć podkategorii. Wszystkie dotyczą albo podkręcania pamięci i RAM-u, albo monitoringu systemu i zmiany kilku kluczowych funkcji. Oczywiście funkcje overclockingu są jak najmocniej ograniczone, ale i tak da się z tego urządzenia coś wycisnąć.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Cieszy ilość opcji związanych z napięciami oraz ich szczegółowym monitoringiem. Raportowane napięcia są raczej zgodne ze stanem rzeczywistym, choć nadal nie powinniśmy opierać się w 100% na tych wskazaniach – nic nie zastąpi fizycznego miernika.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Zakładki System Information oraz BIOS Features nie wyglądają na zbyt rozbudowane. Szczególnie pierwsza jest uboga w jakiekolwiek funkcje – możemy tutaj zmienić jedynie język oraz datę i czas systemowy. W drugiej z wymienionych zakładek jest zdecydowanie więcej opcji, ale poza ustawieniem priorytetyzacji dotyczą mniej ważnych, z punktu widzenia użytkownika, rzeczy.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Menu Peripherals zawiera masę opcji dotyczących sprzętu zainstalowanego na laminacie. To tutaj możemy sterować kontrolerem audio czy kartą sieciową, przydzielać pamięć zintegrowaną w procesorze karcie graficznej czy zarządzać podłączonymi do portów USB urządzeniami. W podmenu SATA Configuration znajdziemy urządzenie podłączone od konkretnych złączy SATA naszej płyty. Gigabyte daje nam możliwość włączenia lub wyłączenia takich opcji, jak Hot Plug czy External SATA, mogących się bardzo przydać, gdy będziemy chcieli szybko podłączyć nowe urządzenie.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Zakładka Power Managment – jak sama nazwa wskazuje – zawiera ustawienia dotyczące aspektów energetycznych. Co ciekawe producent umożliwia nam włączenie komputera przez kliknięcie myszki/ wciśnięcie klawisza na klawiaturze. Całkiem ciekawa idea i ułatwienie.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Ostatnie menu – Save & Exit – związane jest oczywiście z wyjściem z Setupu, przywróceniem wartości domyślnych, a także zapisywaniem i wczytywaniem profili. UEFI pod względem funkcjonalności prezentuje się całkiem dobrze, ale ogromne zastrzeżenia mamy do obsługi myszki. Kursor pływa po ekranie i korzystanie z niego jest po prostu nieprzyjemne. Gigabyte powinien przysiąść nad BIOS-em i poprawić ten mankament.

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

qfass

 • Goście

Napisano 30 lis 2013, 20:52

Bardzo ciekawy i przydatny test ;) Nie napawają optymizmem jedynie wyniki sekcji zasilania w Asus H81M-Plus, a wiązałem z nią duże nadzieje.. :/

adonim

 • Goście

Napisano 19 gru 2013, 14:13

widzę że nikt nie może dłużej usiedzieć w dziale hardware i koniec końców szystko spada na Adriana. Świadomy wybór czy inne względy. A recka OK ;)

grzesiek1871

 • Goście

Napisano 3 lut 2014, 00:12

W minusach Asusa H81M-C podaliście, że nie ma USB 3.0, dlaczego skoro nawet widać, że jest?

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lut 2014, 12:41

Plus za czujność, miało być "Brak złącza USB 3.0 dla panelu frontowego".

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 11:53

Miałem w swoich łapach: Asus H81M-Plus i stwierdzam że dostaliście trefny egzemplarz.
Wszystkie parametry (temp., OC, pobór prądu) są na poziomie ASUS H81M-C lub nieco lepsze.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 15:31

Witam,

jestem właśnie na etapie składania nowego komputera i najprawdopodobniej zdecyduję się na  Gigabyte GA-H81M-HD3 ze względu na atrakcyjną cenę  i potrzebne mi złącza. Jednak jedna rzecz mnie niepokoi mianowicie płyta ta ma możliwość podłączenia tylko jednego wiatraka obudowy, natomiast obudowa, który wybrałem posiada dwa takie wiatraki plus dodatkowo regulator obrotów montowany na śledziu. Wiem, że można podłączyć wiatraki bezpośrednio do zasilacza za pomocą przejściówki, jednak niepokoi mnie to czy będzie wtedy możliwa obsługa regulacji obrotów. Orientuje się może ktoś w tym temacie?

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 18:44

Jaka to obudowa i regulator?

Znalazłem na allegro coś takiego:

http://allegro.pl/xs...3979008526.html

To powinno rozwiązać problem, wpinasz w płytę i masz z jednego złącza dwa, nie tracąc regulacji obrotów.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 21:27

Dzięki za pomoc, obudowa to Fractal Design Define Mini. A regulator jest dołączony do obudowy.

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 27 lut 2014, 20:38

Nie ma za co.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd