News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

Oprogramowanie dla płyt Gigabyte

Gigabyte udostępnił naszym zdaniem świetny, przejrzysty pakiet oprogramowania, które jest wręcz wzorcowo przygotowane pod względem ergonomii. Menu jest niesamowicie czytelne, żywe kolory idealnie kontrastują z wszechobecną czernią. Opis poszczególnych funkcji jest zrozumiały nawet dla laika. Pakietowi aplikacji od Gigabyte można zarzucić tylko i wyłącznie fakt, to że nie jest widoczny od razu po uruchomieniu – trzeba kliknąć ikonę w Trayu, by na ekranie po prawej stronie pojawiło się menu.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Pierwszy kwadracik podpisany @BIOS udostępnia nam funkcje związane z aktualizacją i archiwizacją UEFI. To także tutaj zobaczymy aktualną wersję firmware płyty. Aktualizacja UEFI może zostać wykonana tradycyjnie z pliku, ale także bezpośrednio z Internetu.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Kolejny na liście jest USB Blocker. Jest to świetna funkcja, przydatna szczególnie, gdy chcemy, aby poszczególne konta nie miały dostępu do urządzeń podłączanych przez USB. Zapewnia to dodatkową ochronę przed wirusami – pendrive wpięty w złącze po prostu nie wystartuje i nie zostanie rozpoznany.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Pakiet EasyTune to centrum informacyjne oraz kontrolne płyty głównej. To tutaj możemy w prosty sposób podkręcić procesor, pamięci, zarządzać alertami czy dostosować prędkości obrotowe do własnych wymagań. Nie potrzebujemy wyszukanej wiedzy, choć dla zaawansowanych użytkowników oczywiście zostawiono kilka opcji ukrytych w podmenu Advanced na każdej z kart aplikacji.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

W ostatnim podmenu znajdziemy aplikację do automatycznej aktualizacji sterowników i oprogramowania. Po prostu zaznaczamy, co nas interesuje, klikamy Update i proces wykonuje się w pełni automatycznie, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

qfass

 • Goście

Napisano 30 lis 2013, 20:52

Bardzo ciekawy i przydatny test ;) Nie napawają optymizmem jedynie wyniki sekcji zasilania w Asus H81M-Plus, a wiązałem z nią duże nadzieje.. :/

adonim

 • Goście

Napisano 19 gru 2013, 14:13

widzę że nikt nie może dłużej usiedzieć w dziale hardware i koniec końców szystko spada na Adriana. Świadomy wybór czy inne względy. A recka OK ;)

grzesiek1871

 • Goście

Napisano 3 lut 2014, 00:12

W minusach Asusa H81M-C podaliście, że nie ma USB 3.0, dlaczego skoro nawet widać, że jest?

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lut 2014, 12:41

Plus za czujność, miało być "Brak złącza USB 3.0 dla panelu frontowego".

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 11:53

Miałem w swoich łapach: Asus H81M-Plus i stwierdzam że dostaliście trefny egzemplarz.
Wszystkie parametry (temp., OC, pobór prądu) są na poziomie ASUS H81M-C lub nieco lepsze.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 15:31

Witam,

jestem właśnie na etapie składania nowego komputera i najprawdopodobniej zdecyduję się na  Gigabyte GA-H81M-HD3 ze względu na atrakcyjną cenę  i potrzebne mi złącza. Jednak jedna rzecz mnie niepokoi mianowicie płyta ta ma możliwość podłączenia tylko jednego wiatraka obudowy, natomiast obudowa, który wybrałem posiada dwa takie wiatraki plus dodatkowo regulator obrotów montowany na śledziu. Wiem, że można podłączyć wiatraki bezpośrednio do zasilacza za pomocą przejściówki, jednak niepokoi mnie to czy będzie wtedy możliwa obsługa regulacji obrotów. Orientuje się może ktoś w tym temacie?

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 22 lut 2014, 18:44

Jaka to obudowa i regulator?

Znalazłem na allegro coś takiego:

http://allegro.pl/xs...3979008526.html

To powinno rozwiązać problem, wpinasz w płytę i masz z jednego złącza dwa, nie tracąc regulacji obrotów.

Mikołaj

 • Goście

Napisano 22 lut 2014, 21:27

Dzięki za pomoc, obudowa to Fractal Design Define Mini. A regulator jest dołączony do obudowy.

kluzor

 • Użytkownicy
 • 127 postów

Napisano 27 lut 2014, 20:38

Nie ma za co.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd