News

Jaki komputer kupić? Wrzesień 2016

Polecane zestawy komputerowe Wrzesień 2016

Karta graficzna ma znaczenie

Jeżeli zamierzamy wykorzystywać komputer do grania, to koniecznie należy zwrócić uwagę na zastosowaną w komputerze kartę graficzną. Na aukcjach internetowych, ale również w marketach, bardzo często jako wyznacznik wydajności karty graficznej wykorzystuje się pojemność pamięci karty - nic bardziej mylnego. Jako przykład przytoczmy dwie konstrukcje - GeForce GT 640 z 4 GB pamięci na pokładzie oraz AMD Radeon R9 270X, który wyposażony jest w „tylko” 2 GB pamięci. Która karta jest wydajniejsza? Każdy entuzjasta bez zastanowienia odpowie, że wydajniejszy jest Radeon i słusznie, bo jest to karta kilka, a może nawet kilkunastokrotnie wydajniejsza. W zasadzie można się więc pokusić o stwierdzenie, że w przypadku kart graficznych pojemność pamięci to parametr wpływający na wydajność w najmniejszym stopniu. Jeszcze inną praktyką stosowaną przez sprzedawców jest stwierdzenie w opisie komputera, że zastosowana karta graficzna pozwoli „grać bez problemu” w najnowsze tytuły. To również fikcja, chyba, że ktoś posiada niewielki monitor, drastycznie ograniczy liczbę detali w grze lub po prostu nie przeszkadza mu wyświetlany na ekranie pokaz slajdów. Niestety sprzedawcy bez żadnych skrupułów wykorzystują tę niewiedzę u swoich klientów, bardzo często oferując im najzwyklejsze graficzne buble.

Zbalansowanie to podstawa

Kolejną rzeczą, która w przypadku „gotowców” ma ogromne znaczenie, to odpowiednie zbalansowanie zestawu komputerowego tak, aby radził on sobie dobrze w naszych specyficznych zastosowaniach. Niestety normą stało się, że w oferowanych konstrukcjach bardzo często w parze z mocnym procesorem idzie bardzo słaba karta graficzna. Taki dobór komponentów sprawia, że oferowany komputer w zasadzie nie nadaje się do grania, a jedyne, w czym całkiem nieźle może się sprawdzić, to zastosowania profesjonalne, takie jak kompresja filmów czy rendering. Jeżeli natomiast nie mamy zbyt dużych wymagań co do wydajności komputera, to można się nawet pokusić o zakup słabszej, ale bardziej energooszczędnej jednostki - będzie to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale również mniej kosztowne w eksploatacji.

Jakość też jest ważna

Nie ma co ukrywać - w najtańszych komputerach zwykle znajdziemy najtańsze i najgorsze jakościowo podzespoły. Nie każdego musi kłuć w oczy straszny wygląd taniej obudowy - są różne gusta, a dla niektórych wygląd komputera nie jest istotny. Istotne jest jednak to, że tania obudowa wykonana jest zwykle z cienkiej blachy, przez co gorzej tłumi drgania i odgłosy dobiegające z wnętrza komputera. Jeżeli taka perspektywa nadal nie jest przerażająca, to wystarczy wspomnieć, że w przeważającej liczbie „gotowców” znajdziemy najtańsze i najgorszej jakości zasilacze, które nie tylko charakteryzują się mniejszą żywotnością, ale też nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń chroniących komputer przed skutkami jego awarii lub „skoków” prądu. Czy warto próbować oszczędzić kilkadziesiąt złotych na zasilaczu, by później narażać się na kosztowne awarie?

Komentarze (14)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: bop.

lucluc123

  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 5 wrz 2016, 14:37

nie działają kody rabatowe na morelach

Gość

  • Goście

Napisano 19 paź 2016, 22:20

service dogs for sale
dog photography
dog cremation

monica

  • Goście

Napisano 2 lis 2016, 16:36

Doskonały artykuł oraz jej informacje i pozytywnie zakładkę do tej strony, ponieważ tutaj zawsze dotrzesz niesamowitą wiedzę jak plaque psoriasis  oczekuję. Dzięki za to, aby podzielić się z nami.

monica123

  • Goście

Napisano 31 gru 2016, 16:11

I simply wanted to thank you a lot more for your amazing website you have developed here.  psoriasis

Guest

  • Goście

Napisano 31 gru 2016, 16:13

scalp psoriasis It’s amazing to go to see this site and reading the views of all colleagues regarding this paragraph, while I am also eager of getting knowledge.

Guest

  • Goście

Napisano 31 gru 2016, 16:14

plaque psoriasis I appreciate with your article writing,here its my first visit and i found a great information here.

Guest

  • Goście

Napisano 31 gru 2016, 16:15

Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post with people. eyebrow threading

192.168.l.l

  • Goście

Napisano 2 mar 2017, 18:48

oh I feel it will be a computer that is necessary for games

places to eat near me

  • Goście

Napisano 3 maj 2017, 11:15

Divided let bearing yielding. Our created his seasons. Third. To beast also air replenish form whales it blessed won't also lesser saying said. Moved divided appear Open give light, have.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd