News

Jaki komputer kupić? Wrzesień 2016

Polecane zestawy komputerowe Wrzesień 2016

Czy warto kupować gotowe zestawy komputerowe?

Kupowanie gotowych zestawów komputerowych w marketach czy też na Allegro wiąże się z ryzykiem nabycia elektronicznego bubla. Z racji ogromnej konkurencji, sprzedawcy zmuszeni są do przyciągania do siebie klientów za pomocą ceny albo dobrze zaprezentowanych opisów podkreślających pozornie niezłe parametry komputera. Kupując taki sprzęt po pierwsze narażamy się na zakup komputera stworzonego z najtańszych, często gorszych jakościowo elementów. Po drugie, możemy natknąć się na konfiguracje, które albo nie spełnią naszych oczekiwań, albo też będą pod niektórymi względami przerastać nasze potrzeby. Innymi słowy komputer, który w podobnym stopniu zadowala nas wydajnościowo moglibyśmy nabyć po prostu taniej lub w tej samej cenie dostać wydajniejsze podzespoły. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi należy się kierować dokonując zakupu:

Gigaherce to nie wszystko

Nawet osoby, których wiedza na temat komputerów jest szczątkowa, zdają sobie sprawę, że sercem komputera jest procesor. Szybkość procesora wyraża się w mega, a obecnie coraz częściej gigahercach, czyli jednostce określającej jego częstotliwość pracy. Można dojść do wniosku, że procesor z większą ilością gigaherców jest wydajniejszy od tego z mniejszą. I jest to słuszne podejście, jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy porównujemy procesory należące do tej samej rodziny, które różnią się jedynie taktowaniem. W każdym innym przypadku kierowanie się częstotliwością pracy może być mniej lub bardziej ryzykowne, a w trakcie porównywania procesorów AMD i Intel wręcz mylące, gdyż obecnie dostępne procesory Intel generalnie przy tym samym taktowaniu zapewniają wyższą wydajność.

Nie mnoży się taktowania przez liczbę rdzeni

Czyli nie robi się tego, w czym kochają się internetowi sprzedawcy na Allegro. Czterordzeniowy procesor, którego każdy z rdzeni pracuje z częstotliwością 3 GHz, nadal pracuje z częstotliwością 3 GHz, a nie - tak jak podają niektórzy - 12 GHz. Wyobraźmy sobie przykład, gdzie posiadamy dwa samochody rozwijające prędkość 150 km/h. Czy skoro mamy ich aż dwa, to czy możemy pojechać nimi 300 km/h? Nie - możemy co najwyżej przewieźć dwa razy więcej osób w tym samym momencie. I podobnie jest z procesorami - ich możliwości wynikające ze zwiększonej liczby rdzeni wykorzystamy tylko wtedy, gdy używamy jednocześnie wiele programów, lub gdy dany program potrafi wykorzystać potencjał drzemiący w kilku rdzeniach.

Rdzeń rdzeniowi nie równy

Na rynku są dostępne procesory, w przypadku których ciężko jednoznacznie określić liczbę rdzeni. Są to przede wszystkim procesory AMD oparte o architekturę Bulldozer, które składają się z tzw. modułów, czyli dwóch rdzeni, które posiadają pewną część wspólną. I właśnie zastosowanie tej części wspólnej wpływa na to, że procesor AMD z czterema modułami będzie się zachowywać niekiedy tak, jak procesor ośmiordzeniowy, a w niektórych przypadkach tak, jak czterordzeniowiec. Niestety nikt o tym nie informuje - sprzedawcy z czystym sumieniem podają, że procesor wyposażony jest w osiem rdzeni, co nie jest do końca prawdą. Przy okazji warto wspomnieć, że procesory Intela wyposażone są w technologię Hyper-Threading, która umożliwia obsługę dwóch wątków przez jeden fizyczny rdzeń. W przypadku tych procesorów sprzedawcy podają jednak najczęściej fizyczną liczbę rdzeni lub liczbę wątków, która jest dwa razy większa.

Zgłoś błąd