News

Intel Sandy Bridge-E – Test Intel Core i7-3960X

Słów kilka o tym, co potrafi najnowszy procesor Intela

Mnożniki, dzielniki i tryb Turbo

Podobnie jak w przypadku procesorów Intel Sandy Bridge , tak i w nowych procesorach zegar bazowy BCLK wynosi 100 MHz. Nie mamy również praktycznie żadnej swobody w jego regulacji, gdyż jego zwiększanie o więcej niż 5-7 proc. powoduje utratę stabilności działania komputera. Jest jednak zmiana na lepsze – dysponujemy dodatkowym mnożnikiem, dzięki któremu możemy zwiększyć BCLK o 1,25 lub 1,67x, a to daje nam już pewne pole manewru przy podkręcaniu pamięci RAM i procesora.

Podkręcanie procesora odbywa się za pośrednictwem:

  • zegara BLCK,
  • zmiany wcześniej wspomnianego mnożnika,
  • zmiany ustawień trybu Turbo.

Domyślnie tryb turbo automatycznie zwiększa mnożnik procesora o wartość 6x w przypadku, gdy obciążone są maksymalnie dwa rdzenie, o 4x - gdy obciążonych jest od trzech do czterech rdzeni oraz o 3x, gdy pod obciążeniem jest pięć rdzeni lub wszystkie. Tryb turbo działa jednak tylko wtedy, gdy procesor pracuje w bezpiecznym zakresie temperatur oraz gdy pobór energii nie przekracza ustalonych wcześniej wartości maksymalnych.

Intel Turbo Boost

Tryb Turbo daje również możliwość ustawienia taktowania, które osiągać będą wszystkie rdzenie, gdy procesor będzie pod obciążeniem. W przypadku modeli Intel Extreme Edition wartość tą można ustalać w dowolnym zakresie. W pozostałych modelach będzie ona ograniczona w zależności od konkretnego modelu – tak jak ma to miejsce w procesorach i5 i i7 pod LGA 1155 (procesor z i bez literki „K” w nazwie).

Jeżeli chodzi o zmiany ustawień pamięci RAM, to Intel deklaruje oficjalną obsługę pamięci DDR3 1600 MHz w trybie czterokanałowym. W praktyce wachlarz ustawień jest o wiele większy, bo w ręce użytkowników oddano następujące dzielniki: 800, 1066, 1333, 1600, 1866, 2133 i 2400 MHz. Dodatkowo dzielniki te odnoszą się nie do podstawowego zegara BCLK, lecz taktowania będącego iloczynem częstotliwości BCLK oraz wspomnianego wcześniej mnożnika. Jeżeli zatem wybierzemy mnożnik 1,25x, taktowania pamięci RAM będą odpowiednio wyższe.

Kontroler pamięci RAM umożliwia przypisanie osobnych timingów dla każdego z kanału pamięci RAM. Dzięki temu możliwe będzie lepsze wykorzystanie potencjału pamięci RAM w sytuacji, gdy wszystkie moduły RAM nie są jednakowe. Bardzo pozytywne wrażenie zrobiła na nas niemal całkowita dowolność w kolejności obsadzania slotów DDR3, nawet w przypadku, gdy kości charakteryzowały się zróżnicowaną pojemnością i różnymi charakterystykami pracy.

Zgłoś błąd