News

Intel Core i5-750

Porównanie Intela Core i5-750 i AMD Phenom II X4 955/965

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Intel Core i5-750
Producent: Intel
Gniazdo procesora: LGA1156
Liczba rdzeni: 4
Częstotliwość pracy: 2,66 GHz
Pamięć cache L1: 4x32 KB
Pamięć cache L2: 4x256 KB
Pamięć cache L3: 8 MB
Zakładany pobór mocy: 95 W
Magistrala danych: QPI

Chłodzenie boxowe

Wraz z wprowadzeniem nowej podstawki Intel zdecydował się na zmianę rozstawu otworów montażowych systemów chłodzenia, a co za tym idzie również wprowadzenie nowych coolerów boxowych. Tym razem odległość między otworami montażowymi to 76 mm - więcej niż w przypadku LGA 775 (72 mm) i mniej niż LGA 1366 (80 mm). Informacja ta zmartwi zapewne właścicieli wszystkich wysokowydajnych coolerów na inne sockety takich jak popularny Pentagram Karakorum lub Scythe Mugen.

Intel Core i5 750 BOX

Chłodzenie, które dołączono do procesora i5-750 budzi mieszane uczucia. Co prawda jest ono wyposażone w wykonany z miedzi rdzeń, jednak dołączenie do czterordzeniowego procesora coolera wielkością przypominającego te znane chociażby z Celeronów 420 wydaje się być chybionym pomysłem. Zdajemy sobie sprawę, że procesor ten jest bardzo energooszczędny, lecz producent mógł się zdecydować na coś wydajniejszego.

Intel Core i5 750 BOX

Przyczepić musimy się również do głośności. O ile przy jałowej pracy komputera wentylator jest niemal bezszelestny, o tyle przy pełnym obciążeniu potrafi się on dać we znaki nie tylko maniakom ciszy.

Temperatury

Intel Core i5-750 to naprawdę chłodny procesor – o ile chodzi bez żadnego obciążenia. Jeżeli wierzyć wskazaniom czujników, temperatura rdzeni wynosiła około 27 st. C, a temperatura procesora trzymała się na poziomie 30 st. C. Warto zauważyć, że wentylator pracował wówczas z prędkością 1100 obr./min, a więc zaledwie przy połowie maksymalnej prędkości.

Obciążając w pełni procesor udało nam się uzyskać temperaturę rdzeni w granicach 65 st. C. Wentylator pracował wówczas z pełną szybkością.

Komentarze (9)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-9). Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: łukasz.

AndrzejSnk

  • Użytkownicy
  • 2812 postów

Napisano 6 wrz 2009, 12:04

ja bym do wykresów dodał: więcej/lepiej, mniej/lepiej ...

mathi13

  • Użytkownicy
  • 742 postów

Napisano 7 wrz 2009, 06:18

Szkoda, że jest tylko porównywalny. Czyli dla sporej liczby osób posiadającej dobra płytę LGA775/AM2+/AM3 to poprostu wyciąganie pieniędzy od klienta

TomTom

  • Użytkownicy
  • 833 postów

Napisano 7 wrz 2009, 14:18

Procek bardzo ciekawy, chyba obecnie najlepsza opcja dla osób budujących od zera energooszczędną i wydajną platformę. Nie podoba mi się wymuszenie na klientach kupowania nowej płyty i coolera,  AMD potrafi zrobić procek na dwie podstawki AM3/AM2+, dlaczego Intel nie huh.gif. Tym bardziej, że i5 jest odchudzonym i7, a w dalszej przyszłości(gdy ceny Core i7 spadną rolleyes.gif ) inna podstawka uniemożliwia użytkownikowi zmianę procesora na wydajniejszy.


CYTAT(AndrzejSnk @ 6 Sep 2009, 13:04) <{POST_SNAPBACK}>
ja bym do wykresów dodał: więcej/lepiej, mniej/lepiej ...

+1

luk1999

  • Redakcja
  • 637 postów

Napisano 7 wrz 2009, 14:40

Na niektóre płyty (Foxconna i ASRocka) mają pasować chłodzenia z LGA775.

mathi13

  • Użytkownicy
  • 742 postów

Napisano 8 wrz 2009, 05:59

Na innych portalach są już testy pełne. W Grach ten i5 nieźle działa.

Havoc

  • Użytkownicy
  • 2104 postów

Napisano 8 wrz 2009, 12:12

Na jednym z zagranicznych portali trafiłem tabelkę techniczną. Wynika z niej że i5 i i7 są na LGA 1156....jak to w końcu jest? ;>

I właśnie, wygląda na to że i5 jest wydajniejszy w 3D od i7...bardzo miłe zaskoczenie smile.gif

MILANS

  • Redakcja
  • 1360 postów

Napisano 8 wrz 2009, 14:56

i7 bedą dostępne na sockety 1156 i 1366. Te pierwsze bedą miały zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci oraz kontroler pci-express. Te drugie są juz wszystkim dobrze znane smile.gif

Farmeer

  • Goście

Napisano 9 sie 2012, 08:30

Mam ten procesor już jakieś trzy lata jak nie lepiej.. do tej pory nie ma gry która by mu podskoczyła.. jestem starszym graczem i nie zależy mi na ful detalach ale przy tym procku  i gtx260 nie mam problemów z żadnymi grami na średnich detalach.. czasem dla sprawdzenia wydajności go podkręcę ale na razie nie trzeba o wiele a podkręcałem go już do 3,6 ghz i chodził stabilnie.. chłodzenie mam zmienione bo zaczeło buceć.. ale jak sie nazywa to chłodzenie to nie pamiętam ale jest wielkie i ma dwa wentylatory ( cały komp ledwo słyszalny ) pozdrawiam wszystkich którzy mają owy proc !!!

łukasz

  • Goście

Napisano 10 sie 2012, 14:42

gry jak call of duty black ops, minecraft, modern warfer 3, by weszly na laptop z dyskiem 750GB pamiec6GB i intel core it-2 generator windows 7 karta graficzna RADEON HD7450 1GB taki laptop czy by weszedl na takie gry?? prosze o szybką odpowiedz :)