News

Deezer vs Spotify vs WiMP

Porównanie aplikacji do streamingu muzyki

Od jakiegoś czasu na polskim rynku wyróżniają się trzy usługi streamingu muzyki. Ich twórcy twierdzą, że oferują naprawdę sporo. Czy jest tak w rzeczywistości? Który serwis prezentuje się najlepiej i nad czym trzeba jeszcze popracować? Na te pytania spróbuję odpowiedzieć w dzisiejszym tekście porównującym usługi Deezer, Spotify i WiMP. Zapraszam serdecznie do lektury!

Większości użytkowników PC, w tym i mnie, zdarza się posłuchać muzyki właśnie na komputerze. Radia internetowe są wtedy prawie niezastąpione. Piszę prawie, bo od jakiegoś czasu przerzuciłem się całkowicie na serwisy umożliwiające streaming muzyki. Różnica na korzyść tych drugich jest ogromna – własne playlisty, utwory sugerowane, podgląd kawałków, których słuchają nasi znajomi. Do tego ogromna, dostępna w każdej chwili baza piosenek. Różnicą jest także abonament, który zapewnia nam szereg profitów, w tym możliwość odsłuchu swoich ulubionych kawałków offline, np. na telefonie. Czy są to więc usługi idealne? Nie i właśnie o tym będzie ten przegląd. Na swoim przykładzie pokażę, że decydując się na korzystanie z któregoś z serwisów streamingowych, wybieramy mniejsze zło, a nie większe korzyści.

Spotify

Porównanie zaczniemy od chyba najważniejszego elementu – ilości utworów i ich dostępności. Zarówno Deezer, jak i Spotify oraz WiMP posiadają ogromny katalog kawałków, który w każdym przypadku liczy około 20 mln utworów. To bardzo dużo, ale nie należy spodziewać się, że zawsze znajdziecie wszystko, czego szukacie. Z mojej perspektywy – fana muzyki elektronicznej, trance, electro, house – najlepiej na tym polu wypada Spotify. Bez problemu jestem tutaj w stanie wyszukać nie tylko pojedyncze utwory, ale także całe albumy, których na Deezer i WiMP nie ma.

Za przykład niech posłuży zespół Nervo i piosenka Like home. Kompozycja współtworzona przez zespół bliźniaczek i Nickiego Romero jest dostępna jedynie w serwisie Spotify. W WiMP oraz Deezer utwór nie występuje (bądź jeśli występuje, to jest dobrze "zakamuflowany"). Jeszcze ciekawiej jest, gdy wykorzystamy zbitkę słów Armada i 2013. Na ostatniej pozycji znajduje się wtedy WiMP, który wyrzucił jedynie cztery utwory zgodne z frazą do wyszukania. Spofity znowu na pierwszym miejscu, ale przewaga nad Deezer nie jest duża. Tym niemniej świeższe kawałki znalazłem na szwedzkim serwisie.

Deezer

Z mojej perspektywy ważne jest także katalogowanie utworów i przypisywanie ich do konkretnego gatunku. Niestety znowu natrafiłem na ścianę – tylko Spotify umożliwia szybkie włączenie radia/ playlisty trance. W WiMP najbliżej tego gatunku jest Dance, ale słowo "najbliżej" i tak jest w tym przypadku sporym nadużyciem. W Deezer znajdziemy hasło Dance/Electro, które też zbyt wiele z Trance wspólnego nie ma. Predefiniowany profil jest więc tylko w pierwszym z wymienionych serwisów, w dwóch kolejnych musiałem po prostu wyszukać wykonawcę. Nie uważam tego za specjalnie przyjemne i intuicyjne.

Wszystkie usługi udostępniają listę Top, ale różnica w doborze kawałków jest naprawdę ogromna. Deezer stawia na piosenki polskich wykonawców przeplatane mniej lub bardziej znanymi utworami z Zachodu. Podejście Spotify jest całkowicie inne – masa komercyjnych hitów, z rodzynkami w postaci muzyki alternatywnej. W WiMP natomiast topowa 50-tka całkowicie nic mi nie mówi. Brak jakichkolwiek znanych nazwisk jest albo zaletą (dla tych, którzy nie cierpią tak zwanego "komercyjnego chłamu"), albo wadą (w końcu fanów Rihanny trochę na świecie jest). Dla mnie jest ciekawostką, bo nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy.

WiMP

Bardzo ważnym aspektem jest system pracy usługi. Tutaj niezaprzeczalnie na szarym końcu jest Deezer, przynajmniej w wersji darmowej. Spotify oraz WiMP posiadają swoje klienty, które możemy odpalić na swoim PC. Deezer postawił na pracę w przeglądarce, lecz jest to bardzo niewygodne. Posiadając klawiaturę z przyciskami multimedialnymi, m.in. Play, Stop, Forward czy Backward chciałbym móc za ich pomocą sterować odtwarzaniem. W wersji darmowej Deezer nie mam takiej możliwości - muszę korzystać z myszki. W Spotify to norma.

Strona: 1 2 3 Następna

Komentarze (13)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Wargi.

tyhy

 • Goście

Napisano 3 lip 2013, 04:05

Jeśli ktoś ma zamiar/używa Spotify, to ZDECYDOWANIE zalecam używanie wersji sprzed 0.8.8. Od wersji 0.8.8 wprowadzili interfejs oparty w całości na webkicie, który jest 1) brzydszy 2) niesamowicie muli 3) powoduje znacznie większe zużycie pamięci 4) jest zabugowany

Aby używać wersji sprzed 0.8.8 nie wystarczy jej tylko zainstalować - spotify automatycznie sie updatuje - trzeba ten mechanizm zablokować. Opisane jest to tutaj:

http://community.spo...-8-8/m-p/280204 - dla WINDOWS

http://code.google.c...owngradeSpotify - dla LINUX

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 3 lip 2013, 08:31

Cenna uwaga, warto sprawdzić :)

Karol90

 • Goście

Napisano 4 lip 2013, 16:46

Podejście Deezera jest dla mnie najzdrowsze. Pomieszali utwory popularne z tymi, które dopiero będą hitami. U innych komercyjna papka :/

grt

 • Goście

Napisano 5 lip 2013, 21:38

Bitrate we wszystkich usługach jest identyczny. Po wykupieniu opcji premium+ dostajemy 320 Kbps. Statystycznie też Deezer ma bogatszą o 5 mln pozycji bibliotekę niż Spotify, co widać już na pierwszy rzut oka.

siwyAK

 • Redakcja
 • 1909 postów

Napisano 6 lip 2013, 11:11

Jak wspomniałem, z mojej perspektywy nie widać, bo muzyki której ja słucham znaleźć tam nie mogę. Ale jak pisałem w samym podsumowaniu, wszystko zależy od człowieka i jego ulubionego gatunku/ów.

mario

 • Goście

Napisano 19 lip 2013, 15:53

Nie wiem jak u konkurencji, bo nie korzystam. Deezer co tydzień robi playlistę z nowościami. Poza tym podoba mi się to miksowanie utworów. Ktoś z tego korzystał?

Kaczor

 • Goście

Napisano 25 lip 2013, 13:46

Dobra opcja ze znikającymi reklamami w Deezer. Strasznie mnie to wkurzało jak pomiędzy piosenki się wciskały informację o produktach.

Kazia

 • Goście

Napisano 10 sie 2013, 14:16

Tak, reklamy masz wyłączane jak kupisz konto premium. Fajna jest też opcja z układaniem playlist. Jak dla mnie 5/5

aleczka

 • Goście

Napisano 20 sie 2013, 21:12

Ja właśnie tak się zastanawiam czy nie wykupić konta premium na Deezerze? W sumie cena nie jest jakaś tam duża - myślę, że można sobie pozwolić. Jak myślicie czy warto?
Jak na razie korzystam od pewnego czasu z podstawowej - coraz bardziej mi się podoba. Czasami denerwują mnie reklamy ale w sumie teraz są wszędzie a na Deezerze jest ich moim zdaniem zdecydowanie mniej niż na innych serwisach.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd