News

Wymiana wentylatora w zasilaczu

Fanswap - gdy hałas jest nieznośny


W większości dobrych zasilaczy przewody zasilające wentylatory nie są podłączone na stałe, lecz za pomocą wtyczek – zwykle dwupinowych. Wentylatory, które nabyć możemy w sklepie, wyposażone są jednak zwykle wtyczki 3-pin, co oznacza że będziemy musieli przerobić albo przewody wentylatora, albo złącza zasilania w zasilaczu. My zdecydowaliśmy się na te pierwsze posunięcie – głownie dlatego, że potrzebne wtyczki odzyskamy ze starych wentylatorów.

Na początek wymienimy wentylator 92 mm znajdujący się w pokrywie zasilacza. Odkręcamy śrubki, po czym wyjmujemy wentylator. Z wentylatora wypuszczone są dwa kable – czerwony (+) i czarny (–). Nam jednak wentylator nie jest już potrzebny, dlatego możemy śmiało odciąć kable z wtyczką, której potrzebujemy.

Wymiana wentylatora w zasilaczu

Wymiana wentylatora w zasilaczu

Z nowego wentylatora wychodzą trzy kabelki – czerwony (+), czarny (-) oraz żółty (czujnik obrotów). Ucinamy je w odległości około 10 cm od wentylatora tak, aby bez problemu można było przylutować wtyczkę z oryginalnego wentylatora.

Komentarze (2)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-2). Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Guest.

conndor

  • Użytkownicy
  • 46 postów

Napisano 15 lip 2008, 14:07

Bardzo dobry artykuł uwzględniający że nie każdy jest elektronikiem i musi umieć lutować, uwzględnia wszystkie operacje jakie powinny być wykonane, oczywiście zamiast taśmy izolacyjnej możemy zastosować koszulki zdjęte z innych grubszych przewodów, ale to mała drobnostka. Oczywiście wentylator dobieramy o jak największej wydajności przy jak najniższych obrotach. Z reguły wentylatory powyżej 2000 obr/min zaczynają być słyszalne z odległości 1m.
Takie artykuły przypominają o bardzo ważnych sprawach lecz zapominanych bardzo dobrze 10 pnk.
Powodzenia

Guest

  • Goście

Napisano 15 sty 2012, 14:13

Bardzo dobry poradnik który pomoże w większości przypadków na wyciszenie głośno pracującego wentylatora w zasilaczu. Przy okazji mogę dodać ze istnieje możliwoś całkowicie darmowego wyciszenia zasilacza którą osobiście polecam. Mianowicie należy wykonać te wszystkie czynnosci pokazane w poradniku a następnie w samym plastikowym wirniku wyciągnąć njlepiej igłą gumową zaślepkę (zaślepka moze być przykryta naklejką producenta wentylatora i trzeba ja odkleić) i nasmarować łożysko wentylatora. Smar użyty do tej operacji według uznania.Po złożeniu i zamontowaniu zasilacza włączamy komputer i cieszymy sie błogą ciszą podwójnie gdyż osiagneliśmy cel bez wydania ani jednej złotówki (oprócz oczywiście smaru)
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd