News

Usługi w Windows 7

Jak działają i do czego służą poszczególne serwisy nowego systemu operacyjnego

Usługi podstawowe modułu TPM (ręczny/wyłączony) – usługa ta odpowiada za umożliwienie aplikacjom dostępu do modułu TPM, który zapewnia sprzętowe funkcje kryptograficzne. W niektórych przypadkach jej wyłączenie może się wiązać z problemami w działaniu usługi BitLocker (dotyczy bardziej zaawansowanych niż Home Premium edycji systemu Windows 7).

WebClient (ręczny/wyłączony) – ów serwis jest głównie wykorzystywany przez aplikacje firmy Microsoft. Jeżeli korzystamy z takich programów, jak MSN Explorer, NetMetting czy Messenger, lepiej pozostawić ją bez zmian. W przeciwnym wypadku wyłączamy. Co ciekawe, niektórzy użytkownicy i administratorzy systemów Windows wręcz zalecają deaktywowanie WebClienta ze względów bezpieczeństwa.

Windows CardSpace (wyłączony) – wyłączenie tej usługi poleca się szczególnie, gdyż potrafi ona zarezerwować nawet 15 MB pamięci RAM. W teorii ma zarządzać tożsamościami cyfrowymi, jednak rzadko która aplikacja potrafi z niej korzystać.

Usługa biometryczna systemu Windows (wyłączony) – umożliwia aplikacjom przechwytywanie i przechowywanie danych biometrycznych. W większości przypadków bezużyteczna.

Usługa raportowania błędów systemu Windows (wyłączony) – pozwala na wysyłanie raportów na temat błędów, które wystąpiły podczas pracy komputera. Jeżeli nie czujemy potrzeby, by informować Microsoft o awariach i problemach z naszym komputerem, wyłączamy.

Zdalne zarządzanie systemem Windows (WS-Management) (wyłączony) – wdraża do systemu protokół WS-Management, dzięki któremu możemy zezwolić innym na zarządzanie naszym komputerem w sposób zdalny. Niestety jest to usługa bardzo mało użyteczna i właściwie zbędna, dlatego ustawiamy status na „wyłączony”.

Usługa autowykrywania serwera proxy w sieci Web WinHTTP (wyłączony) – głównym zadaniem tej usługi jest udostępnianie developerom API Win32, co dla zwykłego użytkownika jest całkowicie nieprzydatne.

Wyłączone… I co teraz?

Po wyłączeniu wszystkich usług, które uznamy za zbędne, uruchamiany system ponownie. Jeżeli wykonaliśmy wszystko bezbłędnie i zachowaliśmy przy tym zdrowy rozsądek, nie powinny pojawić się żadne problemy. W najgorszym wypadku system nie uruchomi się w ogóle lub niektóre jego funkcje będą niedostępne. Wówczas, dzięki utworzonej uprzednio kopii, przywracamy stan sprzed edycji usług i próbujemy od nowa (z zachowaniem jeszcze większej ostrożności).

Wyłączając zbędne usługi możemy zaoszczędzić cenne megabajty pamięci, a czasem nawet uniemożliwić działanie denerwujących nas modułów. Istnieje jednak ryzyko, że nasze działania wywołają niestabilność lub awarie oprogramowania. Czy jesteśmy gotowi ponieść to ryzyko dla kilku czy nawet kilkunastu megabajtów pamięci i nieco szybszego Windowsa? Na to pytanie odpowiedzcie już sobie sami, Drodzy Użytkownicy.

Strona: Poprzednia 1 2 3 4

Komentarze (26)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

Paweł

  • Goście

Napisano 21 sie 2011, 22:01

Mam taki problem jeśli chodzi o Adaptacje jasności ekranu, ponieważ nie umiem jej wyłączyć. Korzystalem juz z pomocy windowsa ale nic mi to nie dalo poniewaz tam gdzie podaja gdzie to sie ma wyłączyć nie umiem tego znależć. Mój komputer to Lenovo ideapad Y560. Prawdopodobnie nie ma czujników dlatego tez ciagle mi gaśnie ekran. Prosze o szybka pomoc!Dołączona grafika Dołączona grafika

ZUPA

  • Goście

Napisano 23 lis 2011, 21:42

Nie wiem czy rozwiązałeś już ten problem ale ..... u mnie w lenovo 3000 n200 jest tak kliknij start dalej panel sterowania dalej opcje zasilania dalej po lewej wybierz moment wyłączenia ekranu a dalej już będziesz wiedział.
Pozdrawiam

Guciek

  • Goście

Napisano 2 gru 2011, 22:13

Kolego ,, Paweł,, jeżeli systemowa konfiguracja nie pomoże  wejdz w ustawienia sterownika graficznego zintegrowanej grafiki i tam znajdziesz odpowiednią funkcję.

sprytny_lisek

  • Goście

Napisano 7 sty 2012, 21:20

swietny, szczegolowy poradnik.

Tomek

  • Goście

Napisano 19 kwi 2012, 08:58

Witam. Problem szczegółowo opisałem na swoim blogu: http://ebloog.pl/wyl...ug-w-windows-7/ Pozdrawiam! :)

Anapurna

  • Goście

Napisano 25 wrz 2012, 10:50

Rewelacyjny poradnik!

krissma71

  • Goście

Napisano 18 kwi 2013, 10:23

Gratuluję autorowi poradnika! Bardzo dobrze zrobiony i będę go polecał. Bardzo prosto można "odchudzić" system a przy tym bezpiecznie.

srakamen

  • Goście

Napisano 3 gru 2013, 18:11

świetny poradnik, bardzo ładnie opisany, lecz myśle że jeszcze kilka usług można tu dodać :) 5/5 majster pzdr :)

PIxEL

  • Goście

Napisano 1 lut 2014, 22:56

dlaczego mi padla usluga windows audio? (brak mozliwosci uruchomienia jej - blad 1068)

Cronics

  • Goście

Napisano 5 maj 2014, 15:07

Bardzo słaby poradnik nic nie pomaga,bo nic ciekawego nie opisuje szczegółowo czyli bezurzyteczne wypierdki pismaka
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd