News

Usługi w Windows 7

Jak działają i do czego służą poszczególne serwisy nowego systemu operacyjnego

Moduł obsługi kluczy IPSec IKE i AuthIP (wyłączony) – usługa potrzebna do zaawansowanej osbługi połączeń typu VPN. Dla większości użytkowników jest jednak bezużyteczna.

Wykrywanie usług interakcyjnych (wyłączony) – dotyczy powiadamiania o usługach interakcyjnych, które dla zwykłego użytkownika zazwyczaj nie mają najmniejszego znaczenia (bo po prostu z nich nie korzysta).

Pomoc IP (wyłączony) – serwis ten umożliwia wykorzystywanie protokołu IPv6. Obecnie jest on jednak dopiero w początkowej fazie rozwoju. Warto zatem wyłączyć – przynajmniej do czasu, gdy IPv6 wejdzie do powszechnego użytku.

Mapowanie z odnajdowaniem typologii warstwy łącza (wyłączony) – dzięki tej usłudze system jest w stanie utworzyć mapę sieci, na której wyświetlane są urządzenia i inne komputery, z którymi aktualnie się łączymy. W praktyce jest to właściwie gadżet, bo trudno znaleźć dla niego jakiekolwiek zastosowanie.

Usługa inicjatora iSCSI firmy Microsoft (ręczny/wyłączony) – zarządza sesjami łączności z urządzeniami typu iSCSI. Nie wyłączamy tej usługi tylko w przypadku, gdy korzystamy z aplikacji pakietu Windows Live.

Agent ochrony dostępu do sieci (wyłączony) – usługa zbiera informacje na temat komputerów klienckich w sieci, a następnie powiadamia o nieaktualnym lub wadliwym oprogramowaniu na którymś z nich. W przypadku sieci domowych jest całkowicie zbędna.

Netlogon (wyłączony) – służy podtrzymywaniu otwartego kanału zabezpieczeń, aby umożliwić uwierzytelnianie użytkowników podczas łączności między komputerem a kontrolerem domeny. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku sieci domowych ta usługa najczęściej nie ma najmniejszego znaczenia.

Kontrola rodzicielska (wyłączony) – jeżeli nie musimy lub nie chcemy konfigurować zabezpieczeń przed nieautoryzowanymi czynnościami w systemie (np. wykonywanymi przez dzieci lub innych niedoświadczonych użytkowników), warto ustawić na „wyłączony”.

Protokół rozpoznawania nazw równorzędnych, Grupowanie sieci równorzędnej, Menedżer tożsamości sieci równorzędnej, Usługa publikowania nazw komputerów PNRP (ręczny/wyłączony) – jeśli nie planujemy udostępniania plików w ramach Grupy Domowej lub korzystania z funkcji pomocy zdalnej, można wyłączyć.

Rejestr zdalny, Usługi pulpitu zdalnego, Menedżer konfiguracji usług pulpitu zdalnego(ręczny/wyłączony) – jeżeli nie korzystamy z pulpitu zdalnego (a warto wiedzieć, że to nie jest najprzyjemniejsze w użyciu narzędzie), wyłączamy.

Usługa Asystent zgodności programów (wyłączony) – w teorii zapewnia monitorowanie instalowanych i uruchamianych aplikacji. W praktyce wygląda to tak, że asystent uruchamia się w najmniej odpowiednich momentach (m.in. po anulowaniu pracy instalatora). Zdecydowanie polecam wyłączenie.

Pomoc techniczna panelu sterowania Raporty i rozwiązania problemów(wyłączony) –działanie tej usługi ma na celu wyświetlanie komunikatów pomocniczych podczas korzystania z panelu sterowania oraz wysyłania raportów o błędach do firmy Microsoft. Oczywiście wyłączamy.

Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne (wyłączony) – ta usługa jest używana jedynie przy synchronizacji między takimi aplikacjami, jak Windows Media Player czy Kreator a wymiennymi nośnikami danych.

Moduł wyliczający magistrali PnP-X IP (ręczny/wyłączony) – jest to serwis zarządzający magistralą sieci wirtualnej opartej o protokoły SSDP/WS. W praktyce wykorzystuje ją jedynie aplikacja Windows Media Center, zatem jeśli jej nie używamy warto rozważyć wyłączenie.

Karta inteligentna, Zasady usuwania karty inteligentnej (wyłączony) – Karty inteligentne to nośniki danych przypominające wyglądem karty kredytowe wyposażone w zakodowany chip. Jeżeli jakimś cudem jesteśmy w posiadaniu takowych lub adaptera służącego do ich odczytu, zostawiamy tę usługę bez zmian. W przeciwnym wypadku wyłączamy.

SNMP Trap (wyłączony) – działanie tej usługi polega na odbieraniu pułapek w wiadomościach wysyłanych przez protokół SNMP. Jak najbardziej wyłączamy.

Usługa wprowadzania na komputerze typu Tablet (ręcznie/wyłączony) – co prawda komputery wyposażone w ekrany dotykowe stają się coraz popularniejsze i powoli tworzą nowy segment na rynku IT, jednak, jak na razie, znaczna liczba użytkowników musi się zadowolić tradycyjnymi wyświetlaczami. Jeżeli należymy do tej grupy, ustawiamy na „wyłączony”.

Komentarze (26)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

Paweł

  • Goście

Napisano 21 sie 2011, 22:01

Mam taki problem jeśli chodzi o Adaptacje jasności ekranu, ponieważ nie umiem jej wyłączyć. Korzystalem juz z pomocy windowsa ale nic mi to nie dalo poniewaz tam gdzie podaja gdzie to sie ma wyłączyć nie umiem tego znależć. Mój komputer to Lenovo ideapad Y560. Prawdopodobnie nie ma czujników dlatego tez ciagle mi gaśnie ekran. Prosze o szybka pomoc!Dołączona grafika Dołączona grafika

ZUPA

  • Goście

Napisano 23 lis 2011, 21:42

Nie wiem czy rozwiązałeś już ten problem ale ..... u mnie w lenovo 3000 n200 jest tak kliknij start dalej panel sterowania dalej opcje zasilania dalej po lewej wybierz moment wyłączenia ekranu a dalej już będziesz wiedział.
Pozdrawiam

Guciek

  • Goście

Napisano 2 gru 2011, 22:13

Kolego ,, Paweł,, jeżeli systemowa konfiguracja nie pomoże  wejdz w ustawienia sterownika graficznego zintegrowanej grafiki i tam znajdziesz odpowiednią funkcję.

sprytny_lisek

  • Goście

Napisano 7 sty 2012, 21:20

swietny, szczegolowy poradnik.

Tomek

  • Goście

Napisano 19 kwi 2012, 08:58

Witam. Problem szczegółowo opisałem na swoim blogu: http://ebloog.pl/wyl...ug-w-windows-7/ Pozdrawiam! :)

Anapurna

  • Goście

Napisano 25 wrz 2012, 10:50

Rewelacyjny poradnik!

krissma71

  • Goście

Napisano 18 kwi 2013, 10:23

Gratuluję autorowi poradnika! Bardzo dobrze zrobiony i będę go polecał. Bardzo prosto można "odchudzić" system a przy tym bezpiecznie.

srakamen

  • Goście

Napisano 3 gru 2013, 18:11

świetny poradnik, bardzo ładnie opisany, lecz myśle że jeszcze kilka usług można tu dodać :) 5/5 majster pzdr :)

PIxEL

  • Goście

Napisano 1 lut 2014, 22:56

dlaczego mi padla usluga windows audio? (brak mozliwosci uruchomienia jej - blad 1068)

Cronics

  • Goście

Napisano 5 maj 2014, 15:07

Bardzo słaby poradnik nic nie pomaga,bo nic ciekawego nie opisuje szczegółowo czyli bezurzyteczne wypierdki pismaka
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd