News

Usługi w Windows 7

Jak działają i do czego służą poszczególne serwisy nowego systemu operacyjnego

Usługi

Jasność adaptacyjna (wyłączony) – jeżeli komputer wyposażony jest w czujniki światła, ta usługa monitoruje je i dopasowuje jasność ekranu na podstawie otrzymanych wyników. Większość komputerów jest pozbawiona tego gadżetu, dlatego najlepiej wyłączyć.

Autokonfiguracja sieci WLAN oraz Automatyczna konfiguracja sieci bezprzewodowej (ręczny/wyłączony) – te usługi są ważne dla posiadaczy laptopów lub kart łączących się bezprzewodowo. Jeżeli nie łączymy się z siecią za pomocą technologii Wifi i jest nam to niepotrzebne, to proponuję wyłączyć.

Bufor wydruku (ręczny/wyłączony) – usługa znana z poprzednich edycji oprogramowania Microsoftu. Odpowiada za przesyłanie dokumentów do wydruku. Jeżeli nie korzystamy z drukarki warto wyłączyć, ponieważ absorbuje kilka megabajtów pamięci.

Usługa obsługi Bluetooth (ręczny/wyłączony) – odpowiada za połączenia bezprzewodowe przy użyciu technologii Bluetooth. Jeżeli nie mamy w naszym komputerze odpowiedniego urządzenia do takiej łączności, wyłączamy.

Menedżer poświadczeń (wyłączony) – zarządza poświadczeniami przesyłanymi przez innych użytkowników lub aplikacje. Całkowicie zbędne.

Usługa zasad diagnostyki, Host usług diagnostyki oraz Host systemu diagnostyki (wyłączony) – umożliwiają diagnozowanie błędów występujących w systemie. Jako że zwykły użytkownik raczej nie jest w stanie wynieść cokolwiek pożytecznego z opublikowanych wyników takiej diagnozy, usługi te są zbędne.

Klient śledzenia łączy rozproszonych (wyłączony) – dba o utrzymanie powiązań między plikami zapisywanymi w systemie NTFS na komputerze lub w sieci. W praktyce nie przydaje się właściwie do niczego.

System szyfrowania plików (EFS) (ręczny/wyłączony) – serwis ten dostarcza systemowi technologię szyfrowania plików na dysku. Jeżeli nie potrzebujemy zabezpieczania danych w ten sposób, możemy śmiało wyłączyć.

Dostawca grupy domowej (ręczny/wyłączony) – jeżeli nie łączymy się z siecią i nie korzystamy z dobrodziejstw nowej funkcji Windows 7 – Grupa Domowa – ta usługa nie będzie nam potrzebna.

Host dostawcy odnajdowania funkcji (ręczny/wyłączony) – odpowiada za łączność poprzez specjalistyczne protokoły SSDP oraz WS-D. Wyłączenie tej usługi uniemożliwi odnajdywanie sieci, które z nich korzystają. Serwis jest niezbędny do działania opisanego punkt wyżej, więc jeżeli go wyłączymy, automatycznie zostaniemy pozbawieni modułu Grupy Domowej.

Publikacja zasobów odnajdowania funkcji (ręczny/wyłączony) – to usługa niezbędna w przypadku, gdy chcemy, by inni użytkownicy sieci widzieli zasoby naszego komputera. Jeżeli jest to nam niepotrzebne, warto wyłączyć lub chociaż ustawić na ręczny.

Zarządzanie kluczami i certyfikatami kondycji (wyłączony) – dostarcza certyfikat X.509 oraz funkcje niezbędne do zarządzania kluczami mu pokrewnymi. Programy, które korzystają z tej usługi, można policzyć na palcach jednej ręki. Zdecydowanie warto wyłączyć.

Dostęp do urządzeń interfejsu HID (ręczny/wyłączony) – najbezpieczniej ustawić tę usługę na „ręczny”, ponieważ jest niezbędna do obsługi urządzeń (klawiatur, skanerów, myszek itp.), które są wyposażone w dodatkowe przyciski funkcyjne. Większość takich urządzeń posiada jednak własne sterowniki. Wówczas ten serwis staje się zbędny. 

Komentarze (26)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Gość.

Paweł

  • Goście

Napisano 21 sie 2011, 22:01

Mam taki problem jeśli chodzi o Adaptacje jasności ekranu, ponieważ nie umiem jej wyłączyć. Korzystalem juz z pomocy windowsa ale nic mi to nie dalo poniewaz tam gdzie podaja gdzie to sie ma wyłączyć nie umiem tego znależć. Mój komputer to Lenovo ideapad Y560. Prawdopodobnie nie ma czujników dlatego tez ciagle mi gaśnie ekran. Prosze o szybka pomoc!Dołączona grafika Dołączona grafika

ZUPA

  • Goście

Napisano 23 lis 2011, 21:42

Nie wiem czy rozwiązałeś już ten problem ale ..... u mnie w lenovo 3000 n200 jest tak kliknij start dalej panel sterowania dalej opcje zasilania dalej po lewej wybierz moment wyłączenia ekranu a dalej już będziesz wiedział.
Pozdrawiam

Guciek

  • Goście

Napisano 2 gru 2011, 22:13

Kolego ,, Paweł,, jeżeli systemowa konfiguracja nie pomoże  wejdz w ustawienia sterownika graficznego zintegrowanej grafiki i tam znajdziesz odpowiednią funkcję.

sprytny_lisek

  • Goście

Napisano 7 sty 2012, 21:20

swietny, szczegolowy poradnik.

Tomek

  • Goście

Napisano 19 kwi 2012, 08:58

Witam. Problem szczegółowo opisałem na swoim blogu: http://ebloog.pl/wyl...ug-w-windows-7/ Pozdrawiam! :)

Anapurna

  • Goście

Napisano 25 wrz 2012, 10:50

Rewelacyjny poradnik!

krissma71

  • Goście

Napisano 18 kwi 2013, 10:23

Gratuluję autorowi poradnika! Bardzo dobrze zrobiony i będę go polecał. Bardzo prosto można "odchudzić" system a przy tym bezpiecznie.

srakamen

  • Goście

Napisano 3 gru 2013, 18:11

świetny poradnik, bardzo ładnie opisany, lecz myśle że jeszcze kilka usług można tu dodać :) 5/5 majster pzdr :)

PIxEL

  • Goście

Napisano 1 lut 2014, 22:56

dlaczego mi padla usluga windows audio? (brak mozliwosci uruchomienia jej - blad 1068)

Cronics

  • Goście

Napisano 5 maj 2014, 15:07

Bardzo słaby poradnik nic nie pomaga,bo nic ciekawego nie opisuje szczegółowo czyli bezurzyteczne wypierdki pismaka
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd