News

MSI Radeon HD 6950 Twin Frozr II/OC

Krótki test niereferencyjnej konstrukcji MSI

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: MSI Radeon HD 6950 Twin Frozr II/OC
Producent: MSI International
Procesor graficzny: Cayman Pro
Zainstalowana pamięć: 2 GB
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 810 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 1250 MHz (efektywnie 5000 MHz)

Podkręcanie

Bohater dzisiejszej recenzji z założenia wyglądać miał bardzo obiecująco w kwestii OC. Niereferencyjne, wydajne chłodzenie oraz przemodelowane PCB z nową sekcją zasilania to najważniejsze przesłanki potwierdzające to, co wcześniej napisaliśmy. Niestety początkowo rzeczywistość okrutnie zrewidowała nasze przypuszczenia. Karta taktowana standardowo zegarami 810 MHz (rdzeń) oraz 1250 MHz (pamięci) posiadała blokadę na poziomie 840/1325 MHz, której nie dało się ominąć. Nie pomagała modyfikacja BIOS-u, po wgraniu którego sterowniki graficzne nie potrafiły rozpoznać karty MSI. Przypuszczamy, że jest to przyczyną wcześniejszej nieudanej próby zmodowania TwinFrozr II przez inną z redakcji. Na szczęście interwencja u polskiego przedstawicielstwa MSI dała wymierny skutek w postaci poprawionego BIOS-u, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć jak nasz dzisiejszy główny bohater daje sobie radę z wyższymi zegarami. Ostatecznie udało nam się osiągnąć 950 MHz dla rdzenia graficznego oraz 1400 MHz dla pamięci. Poniżej przedstawiamy testy wydajności MSI Radeona HD 6950 TwinFrozr z podniesionymi zegarami.

Crysis Warhead

Aliens vs Predator Benchmark

Resident Evil 5

Just Cause 2

Wzrost widać i wielka szkoda, że producent nie zdecydował się na odważniejszy krok, niż tylko te marne 10 MHz na rdzeniu. Karta bez problemu mogłaby standardowo pracować na naszych podkręconych zegarach przy standardowym napięciu.

Komentarze (3)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-3). Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: ucin.

ucin

  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 7 kwi 2011, 10:54

Witam,

od kilku dni jestem posiadaczem tej karty, jak na razie sprawuje się bez zarzutu, jednak mam problem z jej podkręceniem. Sytuacja wygląda tak samo, jak ta opisana w teście, mianowicie wygląda na to, że karta posiada blokadę OC na poziomie 840/1325 (zarówno w CCC jak i programie Afterburner dołączanym przez MSI). W związku z tym zwracam się z prośbą do redakcji o rozwinięcie tematu OC tej karty: jaki soft został wykorzystany do OC w teście, jaka wersja biosu, w jaki sposób zaktualizowany? Zagraniczne serwisy w recenzjach i testach nie wspominają nic o takiej blokadzie, a w Afterburnerze osiągają wyniki na poziomie 900/1400. Nie ukrywam, że kupując tę kartę liczyłem na zbliżone wyniki, bo poziom 840/1325 zupełnie nie wykorzystuje jej potencjału... Generalnie chciałbym uniknąć aktualizacji biosu, wiadomo, to zawsze ryzyko... Czy ktoś miał może podobny problem? Dodam jeszcze, że zainstalowałem też programik Riva Tuner w wersji 2.24 jeśli się nie mylę, który wykorzystywałem do OC poprzednich kart, ale tym razem nie miałem w ogóle dostępnej opcji do OC...

siwyAK

  • Redakcja
  • 1909 postów

Napisano 7 kwi 2011, 11:37

Musisz mieć MSI Afterburner (najlepiej w najnowszej wersji). Żeby móc zmienić zegary na takie jakie udało nam się osiągnąć, trzeba było wgrać nowy BIOS (my otrzymaliśmy odblokowany od karty referencyjnej). Jeśli będziesz miał jakieś pytania pisz do mnie na GG.

ucin

  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 7 kwi 2011, 13:22

Wyświetl postUżytkownik siwyAK dnia napisał

Musisz mieć MSI Afterburner (najlepiej w najnowszej wersji). Żeby móc zmienić zegary na takie jakie udało nam się osiągnąć, trzeba było wgrać nowy BIOS (my otrzymaliśmy odblokowany od karty referencyjnej). Jeśli będziesz miał jakieś pytania pisz do mnie na GG.

Dzięki za odpowiedź, sorki ale nie korzystam z GG;P Dziwne, że nigdzie w sieci nie mogę znaleźć podobnych informacji dotyczących zablokowanych wersji tej karty:/ Czyli jedynym rozwiązaniem jest wgranie odblokowanego biosu? Powiedz proszę skąd pobrać taki bios i jakiego softu użyć do jego wgrania? Szukałem jakiś wersji biosu do tej karty na stronach MSI ale niczego nie znalazłem...
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd