News

Gigabyte GA-890FXA-UD7

Potężna płyta główna dla użytkowników platformy AM3

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Gigabyte GA-890FXA-UD7
Producent: GIGABYTE
Gniazdo procesora: AM3
Chipset: AMD 890FX / SB850
Liczba faz zasilania: 8 + 2
Liczba gniazd pamięci: 4
Liczba slotów PCI Express 16x: 6 (w konfiguracji 16x-4x-8x-4x-16x-8x)
Liczba slotów PCI-Express 1x: brak
Liczba slotów PCI: 1
Liczba gniazd SATA: 6 x SATA 3, 2 x SATA 2, 2x eSATA 2
Liczba złączy wentylatorów 4 pin: 2
Liczba złączy wentylatorów 3 pin: 3
Liczba gniazd USB (tylny panel): 2 x USB 3, 8 x USB 2
Maksymalne stabilne HTT przy uruchamianiu: 310 MHz
Regulacja napięcia Phenom: od -0,6 V do +0,6 V (względem domyślnego)
Regulacja napięcia Phenom (kontroler): od -0,6 V do +0,6 V (względem domyślnego)
Magistrala danych: HT 3.0
Gwarancja: 36 miesięcy

Oprogramowanie

Na płycie dołączonej do Gigabyte GA-890FXA-UD7 znajdziemy komplet sterowników, oraz standardowe oprogramowanie, dołączane do niemal wszystkich płyt głównych Gigabyte z socketem AM3. Programy te opisywaliśmy już kilka razy na łamach naszego portalu, dlatego osoby, które do tej pory nie miały okazji zapoznać się z oprogramowaniem Gigabyte, odsyłamy do artykułów o modelach GA-890GPA-UD3H oraz GA-MA790X-UD3P.

Podsumowanie

Gigabyte GA-890FXA-UD7 to highendowa konstrukcja stworzona z myślą o najszybszych procesorach AMD. Pomimo tego, że płyta ma ponad rok, nadal śmiało może konkurować z najnowszymi modelami na rynku, za sprawą obsługi USB 3.0, SATA3 oraz CrossFireX.

Głównym rywalem płyty jest ASUS Corsshair IV. W porównaniu do swojego konkurenta, płyta Gigabyte wydaje się być prostszą konstrukcją, pozbawioną sporej liczby dodatków, mających – w teorii – ułatwić użytkownikom życie. Z tego też powodu Gigabyte GA-890FXA-UD7 można uznać za płytę gorzej wyposażoną, co jednak dla sporej liczby użytkowników nie tylko nie będzie wadą, ale też może zostać uznane za zaletę.

Gigabyte GA-890FXA-UD7

Jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie, co zresztą czuć, gdy płytę weźmiemy do rąk. Płyta jest ciężka i solidna, a jeżeli chodzi o rozstawienie na niej poszczególnych złączy i elementów, to ciężko konstruktorom Gigabyte zarzucić cokolwiek – no może z wyjątkiem kolejności slotów DDR3 (powinny być na przemian) oraz lokalizacji przycisków Power i Reset. Cała reszta jest rozmieszczona niemalże wzorcowo i w trakcie testów nie napotkaliśmy dodatkowych problemów.

Możliwości podkręcania na płycie GA-890FXA-UD7 ciężko opisać w jednym zdaniu. Przy zastosowanym chłodzeniu powietrznym różnice między flagowym modelem Gigabyte, a tańszą konkurencją są niewielkie. Nie warto liczyć na to, że po zakupie najdroższej płyty głównej Gigabyte pod procesory AMD, uda się wycisnąć z posiadanego sprzętu znacznie więcej rezerw wydajności. Dopiero w sytuacji, gdy pobór energii przez procesor jest bardzo wysoki (np. przy procesorach sześciordzeniowych), potężna sekcja zasilająca może pomóc w uzyskaniu dodatkowych megaherców.

Gigabyte GA-890FXA-UD7

Dla kogo jest stworzona płyta Gigabyte? Na te pytanie naprawdę ciężko odpowiedzieć. Płyta kosztuje około 700-800 zł, co przy aktualnych cenach procesorów AMD jest kwotą wręcz horrendalną. Nie dość, że różnica wydajności względem tańszych płyt głównych jest niemal (albo i nawet dokładnie) zerowa, to na dodatek za pieniądze, które przeznaczylibyśmy na zakup platformy AMD, możemy zakupić sporo wydajniejszy procesor Intel Sandy Bridge wraz z płytą. Oczywiście nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z produktem z najwyższej półki, skierowanym głównie do entuzjastów, umożliwiającym tworzenie rozbudowanych konfiguracji multi GPU. Czy warto jednak kupić Gigabyte GA-890FXA-UD7? Owszem, o ile jesteś prawdziwym maniakiem procesorów marki AMD. I to w dodatku zamożnym…

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • mocna sekcja zasilania
  • sześć slotów PCI-Express 16x
  • dodatkowy radiator
  • możliwość podłączenia do chłodzenia wodnego
  • duże zakresy regulacji napięć
  • jakość wykonania
  • złe ułożenie slotów pamięci DDR3
  • cena
90%

Polecane przez PC Centre - 2011Opisany powyżej produkt został uhonorowany przez nas odznaczeniem Polecane przez PC Centre. Przyznajemy je jedynie produktom naprawdę wysokiej jakości, których zakup bez obaw możemy polecić Wam, drodzy Czytelnicy.

Komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Co Ty myślisz na temat poruszony w powyższym tekście?

Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd